Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Gruzie je po Jukosu dalším krokem v Putinově

WSJ: Gruzie je po Jukosu dalším krokem v Putinově "válce o ropu"

13.8.2008 18:08
Autor: ČTK

New York (ČTK/The Wall Street Journal Europe) - Svět teprve s úderem Ruska proti Gruzii získává představu, jak skutečně vypadá "válka o ropu". Po likvidaci kdysi nejmocnější ruské ropné společnosti Jukos a vytěsnění západních investorů z ruských ropných projektů je tlak na Gruzii pro ruského vládce Vladimira Putina dalším krokem v realizaci jeho plánu energetické nadvlády nad Evropou. Napsal to dnes ve svém komentáři americký list The Wall Street Journal Europe.

Na Západě si podle listu málokdo uvědomuje, do jak velké míry sovětská potažmo ruská elita zastává předválečné názory na mocenské vztahy a národní velikost. Jejich pohled není založen na obnovujících se demokratických institucích, inovacích a moci obchodu, ale na teritoriu a zdrojích - na teorii "lebensraumu", jak ji nazval jeden z duchovních praotců podobných myšlenek.

Bez ohledu na udávané záminky představovala Gruzie pro Putinovu mocenskou strategii kontroly dodávek energetických surovin do západní Evropy problém. Přes její území totiž vedou dvě důležité trasy ropovodu a plynovodu, píše komentátor Holman Jenkins Jr.

Západní vlády a šéfové ropných firem hráli v Putinových plánech hloupou roli. Žádné porušení dohod a žádná uchvácení majetku ruskými úřady je neodradila od nerozumného mrhání investicemi do ruských zdrojů. Západní menšinoví akcionáři byli z Jukosu, konfiskovaného vládou kvůli daňovým nedoplatkům, vyhnáni bez nejmenšího pípnutí. Oficiálně se neozvala prakticky žádná námitka, když úřady pod záminkou životního prostředí vytlačovaly západní partnery z různých projektů těžby a přepravy ropy, kam investovali miliardy dolarů.

Putin si přitom mohl dělat ze západních ropných firem politické boxovací pytle bez jakýchkoli skrupulí, protože věděl, že západní politici, jako třeba americká demokratická funkcionářka Nancy Pelosiová, dělají doma při sledování svých úzkých a krátkozrakých politických zájmů přesně totéž. Prezidentský kandidát Barack Obama si například myslí, že řešením vysokých cen benzinu je potrestat Exxon vyššími daněmi.

To vše Putina neomylně ujistilo, že Západ do ochrany svých ropných společností investovat politický kapitál nebude. Mezitím zjistil, že jeho nohsledi mohou sáhnout až k jadernému terorismu, aby v Londýně zabili jednoho z jeho politických kritiků, aniž by to mělo nějaké důsledky. Proč čekat nějakou odvetu od západních investorů, kteří jsou přitom pouze opakovaně okrádáni, ptá se komentátor.

Vlády a firemní šéfové po celou tu dobu rozumovali, že dřív či později Rusko objeví, že má zájem na oboustranně prospěšném obchodním vztahu. Rusko bude potřebovat západní kapitál a technologii, aby mohlo rozvíjet svá ložiska; potenciální partneři přitom musí vědět, že ruské slovo platí.

V tom se ale Západ podle listu podobně jako dříve u Iráku přepočítal. Přepočítává se však zřejmě i Putin, podobně jako se pletl Saddám Husajn, který až do konce věřil, že ropné kontrakty držené před nosem francouzským a ruským firmám mu budou záštitou před snahou druhého prezidenta Bushe o jeho odstranění.

Západní mocnosti v nejbližší době s ruským tlakem proti Gruzii moc nenadělají. Postupně však Putin podle listu zjistí, že vytvořil podmínky pro vznik koalice, jejímž cílem je omezit ruskou moc v energetice. Bezprostřední sousedé Ruska s čerstvými vzpomínkami na sovětskou nadvládu se budou ještě dychtivěji snažit spojit se se Západem a s NATO. Možná i krátkozrací Němci nakonec usoudí, že se strkáním hlavy do ruského energetického chomoutu zašli příliš daleko, píše komentátor.

Pro Ameriku z toho vyplývá nikoli nutnost sledovat falešnou utopii "energetické nezávislosti", ale potřeba racionálně se vyrovnat s realitou ruského režimu. Amerika bude na sebe muset vzít odpovědnost za rozšíření svých zdrojů energetických dodávek a dobrým začátkem by bylo zrušení cel na brazilský etanol a otevření domácích ložisek ropy pro těžbu. Skutečně znepokojivé by bylo, kdyby se Amerika v zájmu naplnění primitivního konceptu energetické nezávislosti rozhodla sledovat Putina zpět do 30. let 20. století, píše WSJ.


Váš názor
 • Presne tak
  14.8.2008 8:50

  Dle mě zloděj křičí chyťte zloděje.... Sami USA s tím vytěsňováním z businessu (viz přístavy atd.) mají máslo na hlavě a uvidíme v Iránu jak jsou demokrtatičtí.... EU se v tom jen plácá a přesně proto jsem pro Lisabon, EU už jednou musí začít jednat jako celek a nedrobit se v partikulárních zájmech a malých domů svých členů.... Hla je o level výše a stejně nás velikosti zájmů a kontrolních teritorií zájmu donutí hrát EU jednolitou kartu...
  TOMAS
 • Západní politika
  13.8.2008 21:50

  Nyní se v plné nahotě ukazují chyby západu. Bush starší mohl Sadáma v Iráku svrhnout v první válce v Zálivu (stály za ním i arabské státy) a neudělal to - chyba č.1. Bush mladší druhá válka v Zálivu bez jasných argumentů, bez plné podpory arabského světa chyba č.2. Porušení mezinárodních práv Srbska při odtržení Kosova a narušení územní celistvosti Srbska chyba č.3. Nyní už se v Gruzii může západ jen dívat, protože má máslo na hlavě a nemá argumenty a pohádky o celistvosti Gruzie jsou nyní po Kosovu v autu. A stát za údajným nejvyším demokratickým "šamšulou" Gruzie, který útokem na Osetii defakto pozval Ruskou armádu do Gruzie je také pěkný výsměch. V poslední době je poliika západu velice krátkozraká a o lekci od kud koliv si přímo koledovala a nyní ji v Gruzii vrchovatě dostává.
  Frank
 •  
  13.8.2008 21:14

  no neviem neviem, kto to zacal a co irak? jak sa tam ujo bush pchal aby si sam zabezpecil tiez zdroj prijmov a teraz iran je na rade.
  voda8
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data