Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Gruzie je po Jukosu dalším krokem v Putinově

WSJ: Gruzie je po Jukosu dalším krokem v Putinově "válce o ropu"

13.08.2008 18:08
Autor: ČTK

New York (ČTK/The Wall Street Journal Europe) - Svět teprve s úderem Ruska proti Gruzii získává představu, jak skutečně vypadá "válka o ropu". Po likvidaci kdysi nejmocnější ruské ropné společnosti Jukos a vytěsnění západních investorů z ruských ropných projektů je tlak na Gruzii pro ruského vládce Vladimira Putina dalším krokem v realizaci jeho plánu energetické nadvlády nad Evropou. Napsal to dnes ve svém komentáři americký list The Wall Street Journal Europe.

Na Západě si podle listu málokdo uvědomuje, do jak velké míry sovětská potažmo ruská elita zastává předválečné názory na mocenské vztahy a národní velikost. Jejich pohled není založen na obnovujících se demokratických institucích, inovacích a moci obchodu, ale na teritoriu a zdrojích - na teorii "lebensraumu", jak ji nazval jeden z duchovních praotců podobných myšlenek.

Bez ohledu na udávané záminky představovala Gruzie pro Putinovu mocenskou strategii kontroly dodávek energetických surovin do západní Evropy problém. Přes její území totiž vedou dvě důležité trasy ropovodu a plynovodu, píše komentátor Holman Jenkins Jr.

Západní vlády a šéfové ropných firem hráli v Putinových plánech hloupou roli. Žádné porušení dohod a žádná uchvácení majetku ruskými úřady je neodradila od nerozumného mrhání investicemi do ruských zdrojů. Západní menšinoví akcionáři byli z Jukosu, konfiskovaného vládou kvůli daňovým nedoplatkům, vyhnáni bez nejmenšího pípnutí. Oficiálně se neozvala prakticky žádná námitka, když úřady pod záminkou životního prostředí vytlačovaly západní partnery z různých projektů těžby a přepravy ropy, kam investovali miliardy dolarů.

Putin si přitom mohl dělat ze západních ropných firem politické boxovací pytle bez jakýchkoli skrupulí, protože věděl, že západní politici, jako třeba americká demokratická funkcionářka Nancy Pelosiová, dělají doma při sledování svých úzkých a krátkozrakých politických zájmů přesně totéž. Prezidentský kandidát Barack Obama si například myslí, že řešením vysokých cen benzinu je potrestat Exxon vyššími daněmi.

To vše Putina neomylně ujistilo, že Západ do ochrany svých ropných společností investovat politický kapitál nebude. Mezitím zjistil, že jeho nohsledi mohou sáhnout až k jadernému terorismu, aby v Londýně zabili jednoho z jeho politických kritiků, aniž by to mělo nějaké důsledky. Proč čekat nějakou odvetu od západních investorů, kteří jsou přitom pouze opakovaně okrádáni, ptá se komentátor.

Vlády a firemní šéfové po celou tu dobu rozumovali, že dřív či později Rusko objeví, že má zájem na oboustranně prospěšném obchodním vztahu. Rusko bude potřebovat západní kapitál a technologii, aby mohlo rozvíjet svá ložiska; potenciální partneři přitom musí vědět, že ruské slovo platí.

V tom se ale Západ podle listu podobně jako dříve u Iráku přepočítal. Přepočítává se však zřejmě i Putin, podobně jako se pletl Saddám Husajn, který až do konce věřil, že ropné kontrakty držené před nosem francouzským a ruským firmám mu budou záštitou před snahou druhého prezidenta Bushe o jeho odstranění.

Západní mocnosti v nejbližší době s ruským tlakem proti Gruzii moc nenadělají. Postupně však Putin podle listu zjistí, že vytvořil podmínky pro vznik koalice, jejímž cílem je omezit ruskou moc v energetice. Bezprostřední sousedé Ruska s čerstvými vzpomínkami na sovětskou nadvládu se budou ještě dychtivěji snažit spojit se se Západem a s NATO. Možná i krátkozrací Němci nakonec usoudí, že se strkáním hlavy do ruského energetického chomoutu zašli příliš daleko, píše komentátor.

Pro Ameriku z toho vyplývá nikoli nutnost sledovat falešnou utopii "energetické nezávislosti", ale potřeba racionálně se vyrovnat s realitou ruského režimu. Amerika bude na sebe muset vzít odpovědnost za rozšíření svých zdrojů energetických dodávek a dobrým začátkem by bylo zrušení cel na brazilský etanol a otevření domácích ložisek ropy pro těžbu. Skutečně znepokojivé by bylo, kdyby se Amerika v zájmu naplnění primitivního konceptu energetické nezávislosti rozhodla sledovat Putina zpět do 30. let 20. století, píše WSJ.


Váš názor
  • Presne tak
    14.08.2008 8:50

    Dle mě zloděj křičí chyťte zloděje.... Sami USA s tím vytěsňováním z businessu (viz přístavy atd.) mají máslo na hlavě a uvidíme v Iránu jak jsou demokrtatičtí.... EU se v tom jen plácá a přesně proto jsem pro Lisabon, EU už jednou musí začít jednat jako celek a nedrobit se v partikulárních zájmech a malých domů svých členů.... Hla je o level výše a stejně nás velikosti zájmů a kontrolních teritorií zájmu donutí hrát EU jednolitou kartu...
    TOMAS
  • Západní politika
    13.08.2008 21:50

    Nyní se v plné nahotě ukazují chyby západu. Bush starší mohl Sadáma v Iráku svrhnout v první válce v Zálivu (stály za ním i arabské státy) a neudělal to - chyba č.1. Bush mladší druhá válka v Zálivu bez jasných argumentů, bez plné podpory arabského světa chyba č.2. Porušení mezinárodních práv Srbska při odtržení Kosova a narušení územní celistvosti Srbska chyba č.3. Nyní už se v Gruzii může západ jen dívat, protože má máslo na hlavě a nemá argumenty a pohádky o celistvosti Gruzie jsou nyní po Kosovu v autu. A stát za údajným nejvyším demokratickým "šamšulou" Gruzie, který útokem na Osetii defakto pozval Ruskou armádu do Gruzie je také pěkný výsměch. V poslední době je poliika západu velice krátkozraká a o lekci od kud koliv si přímo koledovala a nyní ji v Gruzii vrchovatě dostává.
    Frank
  •  
    13.08.2008 21:14

    no neviem neviem, kto to zacal a co irak? jak sa tam ujo bush pchal aby si sam zabezpecil tiez zdroj prijmov a teraz iran je na rade.
    voda8
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
    7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
    7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
    7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
    7:30Saab AB (06/25 Q2)
    7:30Skanska AB (06/25 Q2)
    7:45Boliden AB (06/25 Q2)
    8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
    13:00American Express Co (06/25 Q2)
    13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
    13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university