Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oni si nedají pokoj …

Oni si nedají pokoj …

01.09.2008 16:16

Pokud nejsme zrovna svědky nějaké krize, je široce rozšířené vlastnictví akcií ve společnosti pokládáno za pozitivum. Rozdíly, i mezi rozvinutými ekonomikami, jsou ve smyslu „akcionářské kultury“ ale velké – na jedné straně USA, na straně druhé většina Evropy (s výjimkami jako je Holandsko, či Polsko). Velkou roli při její penetraci společností hrají měkké faktory, jako je obecný postoj k riziku, pohled na soukromé vlastnictví společností, historické zkušenosti, atd. – tj. faktory, které se v čase mění jen velmi pomalu. Pro příklad nemusíme chodit daleko - můžeme zůstat doma.
 
Podobný problém pálí i Němce - ve srovnání se zbytkem západní Evropy mají málo rozvinuté vlastnictví akcií mezi zaměstnanci firem. Tamní státní úředník ale již ví jak na to. Ne, nechce zvyšovat transparentnost, snižovat pochybný vliv státu v bankovním a korporátním sektoru, upustit od nacionalistických řečí v případě přeshraničních akvizic, nebo přestat házet špínu na fondy rizikových investic. Nechce tedy přestat podkopávat důvěru v samotné vlastnictví akcií a volné obchodování s nimi. Němci místo toho dostanou daňové výhody v případě vlastnictví akcií firem, ve kterých pracují. Konkrétně – podle plánu by několik bank vytvořilo sektorové fondy, do kterých by neobchodované firmy dobrovolně vložily (tj. daly k dispozici) svůj kapitál tak, aby jejich zaměstnanci mohli do těchto fondů investovat. Právě takovýto systém by byl daňově zvýhodněn. Podle plánu by se tak firmy dostaly k úsporám svých zaměstnanců, ti by čerpali výhody vlastnictví akcií, a odbourala by se jedna z velkých nevýhod přímého vlastnictví akcií vlastní společnosti – riziko vystavení se jednomu subjektu jak na straně mzdy, tak na straně úspor.

Ministr práce Olaf Scholz, citovaný FT, pak prohlásil, že zaměstnanci tímto způsobem dostanou férový podíl na úspěchu svých firem. Podobně se vyjádřil ministr financí – uvedené je podle něho způsob, jak zamezit rychle narůstajícímu rozdílu mezi rostoucími zisky a stagnujícími platy (zisky v období 2003 – 2007 rostly o 37%, mzdy jen o 4.3%). Většímu podílu na zisků mezi zaměstnanci totiž brání mimo jiné vysoká míra privátního vlastnictví společností (podle dat z FT více než 80%).

Nechci být falešným prorokem, ani levným kritikem, ale uvedené je podle mne předem odsouzeno k zániku. Je to klasický příklad neúnavné úřednické „podnikavosti“ v oblastech s nejmenší (či zápornou) přidanou hodnotou a sociálně-ekonomického inženýrství, ignorující to, že na problém již existuje jednoduché řešení. Jen mu třeba přestat házet klacky pod nohy a zamyslet se, proč tolik firem zůstává v privátních rukou, proč lidé neinvestují více do již existujících fondů, atd. Rozšířená akcionářská kultura je pak mimo jiné skutečně velmi dobrým lékem i na „nesrovnalosti“ mezi mzdami a zisky (ona je možná nejlepším lékem na „třídní boj“ jako takový). Vytvořit shora ji ale nelze, lze ji ovšem zdařile brzdit.
 
Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    01.09.2008 20:35

    Není to jenom v Německu, u nás snad kromě křišťálově čistého jednoho politika, ostatní radši zhasnou, aby mohly prodat státní podniky předem vybranému zájemci.Obchod se zpravidla domlouvá na soukromé jachtě,exkulzivním hotelu patřících předem vybrané firmě.Je to ,ale obrovský pokrok proti privatizaci.
    Homo
  •  
    01.09.2008 19:57

    Souhlas Souhlas a nic než souhlas. Oni by přitom mohli i ve vlastní zemi najít přiklady toho jak to dopadne, když někdo rozhodne, že ví mnohem líp než jiní, co je pro všechny dobré a co ne.
    Marduk
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data