Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oni si nedají pokoj …

Oni si nedají pokoj …

1.9.2008 16:16

Pokud nejsme zrovna svědky nějaké krize, je široce rozšířené vlastnictví akcií ve společnosti pokládáno za pozitivum. Rozdíly, i mezi rozvinutými ekonomikami, jsou ve smyslu „akcionářské kultury“ ale velké – na jedné straně USA, na straně druhé většina Evropy (s výjimkami jako je Holandsko, či Polsko). Velkou roli při její penetraci společností hrají měkké faktory, jako je obecný postoj k riziku, pohled na soukromé vlastnictví společností, historické zkušenosti, atd. – tj. faktory, které se v čase mění jen velmi pomalu. Pro příklad nemusíme chodit daleko - můžeme zůstat doma.
 
Podobný problém pálí i Němce - ve srovnání se zbytkem západní Evropy mají málo rozvinuté vlastnictví akcií mezi zaměstnanci firem. Tamní státní úředník ale již ví jak na to. Ne, nechce zvyšovat transparentnost, snižovat pochybný vliv státu v bankovním a korporátním sektoru, upustit od nacionalistických řečí v případě přeshraničních akvizic, nebo přestat házet špínu na fondy rizikových investic. Nechce tedy přestat podkopávat důvěru v samotné vlastnictví akcií a volné obchodování s nimi. Němci místo toho dostanou daňové výhody v případě vlastnictví akcií firem, ve kterých pracují. Konkrétně – podle plánu by několik bank vytvořilo sektorové fondy, do kterých by neobchodované firmy dobrovolně vložily (tj. daly k dispozici) svůj kapitál tak, aby jejich zaměstnanci mohli do těchto fondů investovat. Právě takovýto systém by byl daňově zvýhodněn. Podle plánu by se tak firmy dostaly k úsporám svých zaměstnanců, ti by čerpali výhody vlastnictví akcií, a odbourala by se jedna z velkých nevýhod přímého vlastnictví akcií vlastní společnosti – riziko vystavení se jednomu subjektu jak na straně mzdy, tak na straně úspor.

Ministr práce Olaf Scholz, citovaný FT, pak prohlásil, že zaměstnanci tímto způsobem dostanou férový podíl na úspěchu svých firem. Podobně se vyjádřil ministr financí – uvedené je podle něho způsob, jak zamezit rychle narůstajícímu rozdílu mezi rostoucími zisky a stagnujícími platy (zisky v období 2003 – 2007 rostly o 37%, mzdy jen o 4.3%). Většímu podílu na zisků mezi zaměstnanci totiž brání mimo jiné vysoká míra privátního vlastnictví společností (podle dat z FT více než 80%).

Nechci být falešným prorokem, ani levným kritikem, ale uvedené je podle mne předem odsouzeno k zániku. Je to klasický příklad neúnavné úřednické „podnikavosti“ v oblastech s nejmenší (či zápornou) přidanou hodnotou a sociálně-ekonomického inženýrství, ignorující to, že na problém již existuje jednoduché řešení. Jen mu třeba přestat házet klacky pod nohy a zamyslet se, proč tolik firem zůstává v privátních rukou, proč lidé neinvestují více do již existujících fondů, atd. Rozšířená akcionářská kultura je pak mimo jiné skutečně velmi dobrým lékem i na „nesrovnalosti“ mezi mzdami a zisky (ona je možná nejlepším lékem na „třídní boj“ jako takový). Vytvořit shora ji ale nelze, lze ji ovšem zdařile brzdit.
 
Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  1.9.2008 20:35

  Není to jenom v Německu, u nás snad kromě křišťálově čistého jednoho politika, ostatní radši zhasnou, aby mohly prodat státní podniky předem vybranému zájemci.Obchod se zpravidla domlouvá na soukromé jachtě,exkulzivním hotelu patřících předem vybrané firmě.Je to ,ale obrovský pokrok proti privatizaci.
  Homo
 •  
  1.9.2008 19:57

  Souhlas Souhlas a nic než souhlas. Oni by přitom mohli i ve vlastní zemi najít přiklady toho jak to dopadne, když někdo rozhodne, že ví mnohem líp než jiní, co je pro všechny dobré a co ne.
  Marduk
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data