Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Podíl ČR v ropovodu TAL by závislost na Rusku nezrušil

Analytici: Podíl ČR v ropovodu TAL by závislost na Rusku nezrušil

05.09.2008 17:52
Autor: ČTK

Praha/Washington (ČTK) - Získání podílu České republiky v ropovodu TAL by zřejmě neodstranilo závislost země na dodávkách ropy z Ruska. Zvýšení dodávek "černého zlata" přes ropovod IKL z německého Ingolstadtu, který se na TAL napojuje, by navíc mohlo cenu ropy prodražit, vyplývá z vyjádření analytiků pro ČTK. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by však podíl v ropovodu ekonomické výhody přinesl.

Podíl v TAL chce Česko získat s pomocí Spojených států výměnou za umístění americké radarové základny v ČR, napsal dnes deník E15. Spolupráce v energetice byla jedním z témat, o nichž ve čtvrtek v USA jednal první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar v rámci zahájeného strategického dialogu. Rozhovory se podle něj týkaly například ropovodů a plynovodů. "Dohodli jsme se na celé řadě konkrétních kroků," řekl dnes Pojar ČTK z Washingtonu. Bližší podrobnosti ale nechtěl uvést.

TAL se v Německu napojuje na ropovod IKL, kterým do Česka proudí ropa ze západu. Na prodej by mohl být podíl americké společnosti ExxonMobile, která v něm drží 16 procent. Země chce v ropovodu TAL údajně získat zhruba dvouprocentní podíl.

K ceně případné transakce se analytici odmítli vyjádřit. "V tuto chvíli je tato otázka předčasná," řekl ČTK ke stejné otázce mluvčí MPO Tomáš Bartovský. Stejně tak si netroufá odhadnout postoj spoluvlastníků ropovodu k případnému prodeji podílu společnosti ExxonMobile, na který prý mají předkupní právo.

"Bez ruské ropy to nepůjde," poznamenal analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák, přestože úsilí o získání podílu v TAL považuje za dobrý krok. Významným článkem v zajišťování pohonných hmot pro tuzemský trh je rafinerie v Litvínově, která podle Nováka nedokáže zpracovávat jinou než ruskou ropu. Ropa proudící z východu ropovodem Družba se od suroviny ze západu liší složením, především odlišným množstvím síry.

Hlavní výhodou ropy z Družby je podle Nováka především její nižší cena, na které se podílí také menší přepravní náklady. "Pokud by se však podařilo dodávky zvýšit dostatečně, mohla by ČR navíc obrátit směr dodávek prostřednictvím ropovodu Družba a naopak dodávat ropu do východní Evropy (Slovensko, Maďarsko)," řekla ČTK analytička společnosti Cyrrus Lucie Kundrátová. "V tomto případě by se zvýšené náklady kompenzovaly," dodala.

Podíl v produktovodu TAL by však podle MPO měl i další ekonomické výhody. "Jedním z důležitých faktorů, proč se stát zajímá o možnost kapitálově vstoupit do ropovodu TAL, jsou ekonomické výhody, které mají vlastníci ropovodu oproti standardním zákazníkům, kteří mají přísnější pravidla nominace objemů dodávek," řekl Bartovský. "Společnosti, které mají v ropovodu TAL podíl, mohou také snáze měnit objemy objednané kapacity," dodal.

Do Německa proudí surovina ropovodem TAL (Transalpine Pipeline) z Kaspické oblasti, Blízkého východu a severní Afriky. Vlastníkem ropovodu je osm ropných společností. Největší podíl má ÖMV (25 procent), Shell (24 procent) a ExxonMobil (16 procent).

Do Česka se ročně dováží zhruba 7,7 milionu tun ropy. Z toho přibližně 5,5 milionu ropovodem Družba z Ruska a 2,2 milionu ropovodem IKL z terminálu v Terstu. Kapacita ani jednoho ropovodu tak zatím není plně využívaná. Podle údajů společnosti MERO může totiž Družbou do Česka proudit ročně až devět milionů tun ropy, z Ingolstadtu potom dokonce až deset milionů tun.

Vlastníkem tuzemských částí ropovodu Družba i IKL a jediným přepravcem ropy do České republiky je státem vlastněná společnost MERO (Mezinárodní Ropovody). Hlavním akcionářem firmy je ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu se po dohodě s ním podílí na na strategickém vedení společnosti. 

Vlastnická struktura skupiny TAL:

 
Firma podíl v %
ÖMV 25
Shell 24
ExxonMobil 16
Ruhr Oel 11
ENI 10
BP 9
ConocoPhillips 3
Total 2

Zdroj: www.tal-oil.com


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university