Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Česko sepisuje akční plán, aby mohlo čerpat z fondů

E15: Česko sepisuje akční plán, aby mohlo čerpat z fondů

14.04.2009 9:20
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Další pokus, jak přesvědčit Brusel o nezávadnosti monitorovacího systému, bude ještě v dubnu. Informuje o tom úterní list E15.

Praha zašle v nejbližších dnech do Bruselu akční plán, jak si vede při odstraňování nedostatků v monitorovacím systému. Jde o další z řady opatření, která dláždí cestu k získání až 26,7 miliardy eur (přes 730 miliard korun) z evropských fondů.

„Na přelomu března a dubna nás navštívili pracovníci z Evropské komise. S tím, co se dosud udělalo, byli spokojeni. Materiál, který předložíme, by měl přesvědčit jejich auditory, aby vyslovili souhlas s fungováním monitorovacího systému. Když to udělají, můžeme začít naplno čerpat,“ sdělil pro E15 ředitel odboru Auditní orgán – Centrální harmonizační jednotka na ministerstvu financí Václav Štraser.

Monitorovací systém je klíčový pro výměnu informací o stavu čerpání jak na úrovni republiky, tak pro komunikaci Prahy s Evropskou komisí. Trpí údajně 30 technickými problémy a nejasnostmi, z nichž tři považuje unie za kritické a 18 za velmi vážné. Podklady k této kritice poskytla Bruselu loni v prosinci sama česká strana. Exekutiva EU tehdy vyzvala Prahu k nápravě a stopla proplácení projektů. „Žádáme vás, abyste s ohledem na podání a vyřizování první průběžné platby, co nejdříve předložili přepracovanou verzi těchto dokumentů. Dvouměsíční lhůta, v níž můžeme vznést připomínky, začne od data jejich předložení,“ stojí v interním textu, který má E15 k dispozici.

Případ začal urychleně řešit ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda, jehož rezort (MMR) je národním koordinátorem politiky hospodářské a sociální soudržnosti. Pro monitorovací systém podepsal Svoboda nový kontrakt na rozvoj, údržbu a servis jeho centrální části. Rozhodl také o právním narovnání s dodavateli systému, o přechodu licence na ministerstvo pro místní rozvoj a o vypsání veřejné zakázky na novou hlavní část soustavy. Ve Svobodově práci by měl zřejmě pokračovat dosavadní šéf agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Už předložené žádosti o evropské dotace hradí Česko pouze ze státního rozpočtu a zálohových plateb, které posílá komise na každý operační program. Vyplaceno bylo zatím 46,5 milionu eur (1,2 miliardy korun). Na zálohách dostala republika 2,2 miliardy eur (57,3 miliardy korun). Schváleny byly dosud projekty více než za 200 miliard korun. Celkem sahají po evropském příspěvku plány za 434 miliard. To je hodně za polovinou veškeré nabídky na současné finanční období. Jenže průtahy mohou způsobit, že ne všichni, kdo své plány dříve předložili, se k eurům z Bruselu doopravdy dostanou. „Vzhledem ke krácení rezortních rezerv a očekávanému propadu krajských příjmů kvůli krizi existuje nebezpečí, že na mnohé evropské projekty nezbudou peníze,“ varuje lídr sociálnědemokratické kandidátky pro volby do Evropského parlamentu Jiří Havel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data