Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo: Je credit crunch reálnou hrozbou?

Německo: Je credit crunch reálnou hrozbou?

27.7.2009 16:47
Autor: Redakce, Patria Online

Podle The Economist je to nyní s německým finančním systémem jako s pacientem, kterého je díky tomu, že navenek vypadá dobře, těžké přesvědčit, že potřebuje drastickou léčbu. Podle většiny měřítek lze doposud tok půjček v Německu považovat za dobrý, přestože jinde jeho objem padá. Bez bolestivého chirurgického zákroku však existuje reálné nebezpečí, že se finanční artérie brzy ucpou.

K panice není žádný viditelný důvod. Podle výzkumného institutu ZEW celkový objem úvěrů v květnu meziročně vzrostl o 3 %. Ve zbytku eurozóny přitom došlo k poklesu o 2 %. Průzkumy mezi podniky a bankami neukazují rozšířené napětí na trhu s úvěry. Podle měsíčního průzkumu institutu IFO si více než polovina firem myslí, že získat úvěr není o nic těžší než dříve. Podobná studie Obchodní a průmyslové komory (DIHK) ukazuje, že téměř dvě třetiny firem nemá se zhoršeným přístupem k úvěrům potíže.

Bankéři říkají, že jsou přísnější, avšak jejich standardy pro poskytnutí půjček jsou volnější než v ostatních zemích EU. Ani notoricky pesimistická Bundesbank ve své červnové zprávě neočekává omezení toku úvěrů. I přesto se mnozí obávají zhoršeného přístupu k úvěrům ze strany středně velkých firem, což by přidusilo růst v příštím roce. Prvním důvodem k obavám je to, že malé a střední firmy v Německu vstoupily do recese s rozvahami plnými hotovosti. Mnoho z nich se domnívá, že by neměly problémy se získáním úvěru, většina se o to však ještě nepokusila. Nicméně velká část z nich svou hotovost ztrácí kvůli propadu zahraničních objednávek po prudkém poklesu obratu a bude muset brzy doplnit rezervy.

Podle The Economist je z hlediska přístupu k úvěrům nejohroženější skupina středně velkých firem. Ty byly často klienty zahraničních bank, které však svou aktivitu v Německu značně omezily. Fúze Commerzbank (5,26 EUR, 4,16%) a Dresdner Bank také znamená prudký propad objemu úvěrů poskytnutých tomuto segmentu. Jedním z důvodů je to, že nově vzniklá banka musí zmenšit svou rozvahu, aby vyhověla evropským pravidlům pro poskytování státní pomoci. Hlavním důvodem je ale fakt, že velká část firem byla klienty obou bank a po jejich sloučení jsou jim úvěrové linky omezovány.

Za ještě hlubší problém lze považovat to, že německé banky mají málo kapitálu; vlastní jmění financuje jen o málo více než 2 % jejich aktiv. Dlouhodobá slabost ekonomiky stejně jako ztráty z toxických aktiv by je tak mohly tohoto finančního polštáře rychle zbavit. A banky se rovněž obávají snižování ratingu svých klientů. To by je donutilo držet více kapitálu relativně k velikosti svých aktiv.

Uvedené problémy nejsou specifické pro Německo, to s nimi nakládá ale velmi krátkozrace. Německý plán vytvoření tzv. bad bank, tedy banky, která by měla převzít špatná aktiva, byl uzákoněn tento měsíc. Zdá se však, že plán svými složitými podmínkami banky záměrně odrazuje od participace na něm. Jeden ze státních činitelů se v souvislosti s tím ptá: „Proč jsme váhali se zátěžovými testy bank? Protože jsme se obávali toho, co bychom našli.“

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
  •  
    28.7.2009 14:03

    Je to pokaždé jako když si umyjete obličej v průzračné studánce vedění, svěží jako vlahý vánek, který vás pohladí. A teď z hrušky dolů a do práce, pánové...
    DeGuise
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba