Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldstein (Conference Board): Oživení americké ekonomiky komplikuje nedostatek peněz

Goldstein (Conference Board): Oživení americké ekonomiky komplikuje nedostatek peněz

19.11.2009 10:39
Autor: ČTK

New York (zpravodaj ČTK) - Oživení americké ekonomiky komplikuje nedostatek peněz, řekl v New Yorku novinářům ekonom Ken Goldstein z výzkumné skupiny The Conference Board. Peníze podle něj nemají ani spotřebitelé, ani firmy, ani federální vláda či jednotlivé státy unie. Náprava americké ekonomiky proto podle něj bude "pomalá, obtížná a dlouhá". Mohla by prý trvat i několik příštích let.

"Jedna z výzev nejen pro rok 2010, ale po docela dlouhou dobu bude otázka: Kde jsou peníze? Protože to vypadá, že jich není dostatek. A to je pravděpodobně důvod proč bude trvat dlouho, než se ekonomika ze současné recese dostane," podotkl Goldstein.

Na tiskové konferenci pro zahraniční novináře, které se ještě zúčastnil hlavní ekonom pro Spojené státy společnosti Nomura Securities International David Resler, byl Goldstein také skeptický k dohlednému zlepšení na americkém pracovním trhu, jenž se potýká s velkou nezaměstnaností. Spolu s Reslerem sice shodně uvedl, že nezaměstnanost by v prvním čtvrtletí příštího roku měla přestat růst; na úrovně z doby z před recesí se ale bude vracet dlouho.

Podle Reslera zatím na trhu práce nejsou známky toho, že by firmy začaly přijímat nové zaměstnance. V říjnu míra nezaměstnanosti v USA činila 10,2 procenta, ekonom Nomury odhaduje, že by mohla vyrůst i na 10,5 procenta, což je prý ještě optimistický odhad. Situace na trhu práce dělá vrásky americkému prezidentu Baracku Obamovi, který proto na 3. prosinec do Bílého domu sezval zástupce firem či odborů na zvláštní schůzku, na které se budou hledat recepty na vysokou nezaměstnanost.

V Evropě podle Goldsteina nicméně bude oživení ještě pomalejší než ve Spojených státech. "V Evropě totiž nemohou snižovat náklady tak jako my (v USA). Je tam komplikované propouštět lidi, a proto je v takovém prostředí obtížné snižovat náklady," uvedl. Naopak jihovýchodní Asie se díky Číně a Indii z problémů zřejmě dostane brzy.

Resler upozornil na to, že se mění postoje spotřebitelů. V příštích letech tak lidé zřejmě budou nakupovat úplně jiné věci než v minulosti, což promění celou tvář hospodářství.

"Po celý můj život byl určujícím produktem ve Spojených státech, ale pravděpodobně i ve všech rozvinutých ekonomikách automobil. Ročně se pravidelně prodávalo kolem 17 milionů motorových vozidel," podotkl. Letos podle něj bude automobilový průmysl v USA spokojený s prodejem deseti milionů vozů, příští rok s odbytem zhruba o dva miliony kusů vyšší. S návratem k předchozím hodnotám ale již prý nelze počítat.

Podle Reslera je možné, že postoj lidí k autům se mění a že v budoucnu se například více obrátí k veřejné dopravě se všemi důsledky, které to bude mít pro ekonomiku.

Americká ekonomika se podle odhadu statistiků ve třetím čtvrtletí dostala z recese, když rostla o 3,5 procenta. Všeobecně se ale očekává, že zpřesněný odhad toto číslo sníží. Podle Reslera je reálnější růst okolo 2,5 procenta. Oba ekonomové pak shodně uvedli, že důležitější než nominální údaje o hospodářském růstu bude zlepšení situace v zaměstnanosti. Další výhled hospodářství USA tak zůstává nejistý.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data