Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ: Výkon slunečních elektráren loni vzrostl desetinásobně, napřesrok hrozí téměř dvojnásobný příspěvek na obnovitelné zdroje energie

ERÚ: Výkon slunečních elektráren loni vzrostl desetinásobně, napřesrok hrozí téměř dvojnásobný příspěvek na obnovitelné zdroje energie

16.2.2010 16:19

Text byl rozšířen:

Energetický regulační úřad (ERÚ) k 19. lednu roku 2010 registruje na základě platných licencí na výrobu elektřiny ve fotovolatických zdrojích součtový instalovaný výkon panelů 470 MW. Od konce roku 2008 tak bylo uvedeno do provozu více než 400 MW v těchto zařízeních, píše se v dnešní zprávě ERÚ. 

Regulátor energetického trhu považuje přírůstek výroby elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách za hlavní faktor, který bude působit na růst cen elektřiny v příštím roce. "Každých 10 MW instalovaného výkonu ve fotovoltaických zdrojích uvedených do provozu za současných podmínek podpory zvyšuje celkovou cenu elektřiny pro konečné spotřebitele pro příští rok přibližně o 2 Kč/MWh," uvádí Energetický regulační úřad s tím, že se proto rozhodl zveřejňovat údaje o přírůstku instalovaného výkonu v solárních elektrárnách s měsíční periodou .

"Pro velké průmyslové podniky se stává platba za podporu zejména obnovitelných zdrojů druhou nejvýznamnější složkou výdajů souvisejících s dodávkou elektřiny po elektřině samotné. Velcí spotřebitelé tak budou moci postupně zpřesňovat odhad celkových výdajů za elektřinu v roce 2011," uvádí zpráva ERÚ.

Úřad zároveň varoval, že pokud se naplní scénáře, které předpokládají na konci roku 2010 instalovaný výkon v solárních elektrárnách minimálně 1000 MW, což je podle ERÚ s ohledem na vydané souhlasy s připojením ze strany provozovatelů sítí velmi pravděpodobné, je třeba pro rok 2011 počítat s výrazným zvýšením ceny příspěvku na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a kogenerace na úroveň blízkou 300 Kč/MWh. Současná výše příspěvku na obnovitelné zdroje energie přítom činí 166 Kč/MWh.

Společnosti ČEZ Distribuce a E.ON Distribuce se dnes nechaly slyšet, že se budou řídit doporučením společnosti ČEPS a zastavit udělování kladných stanovisek k žádostem o připojení nových fotovoltaických a větrných elektráren.

Předseda ERÚ Josef Fiřt se podle agentury MediaFax dnes na Žofínském fóru na téma Státní energetické koncepce a energetická bezpečnost vyslovil, že v Česku chybí výrobci elektrické energie, kteří by dokázali pružně a v relativně rychlém čase nahradit výpadek kteréhokoliv producenta elektřiny. Země podle něj potřebuje více paroplynových elektráren, které by byly použity jako záložní zdroje energie.

(Zdroj: ERÚ, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data