Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Malá úvaha na téma Čína…

Malá úvaha na téma Čína…

31.03.2010 12:54
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Mnoho papíru a tiskové plochy v médiích bylo v nedávné době popsáno na téma Čína a „jak to s tou Čínou vlastně bude“. Názory se povětšinou diametrálně liší a oscilují mezi nekritickým obdivem vůči nové ekonomické supervelmoci na straně jedné a skeptickým pohledem na zvenčí nekontrolovatelnou post-komunistickou zemi s občas nepochopitelnými návyky a zvyky.

Akceptuji výhradu, že velká většina těchto analýz byla připravena od stolu někde v Evropě nebo ve Spojených státech a proto jsou jejich závěry občas diskutabilní. O to zajímavější je sledovat studie firem, které nejsou primárně zaměřené na investiční a finanční byznys, ale sledují svět spíše z geopolitického a historicko-politického pohledu. Jedním z nich je STRATFOR.

Jejich názor na budoucí vývoj v Číně má mnoho rovin, dnes se pokusím představit jednu z nich. Čína měla od roku 1980 bezpochyby fenomenální ekonomickou výkonnost. Bohužel, stejně jako předtím Japonsko a jihovýchodní Asie, agresivní hospodářský růst nemůže trvat donekonečna. Japonsko a jih Asie (mimo Číny) se sice z mapy světa neztratili, ale krize v 90. letech minulého století změnily způsob jejich fungování. Hlavní silou, která vedla k jejich pádu byl fakt, že se jim nepodařilo udržet resp. vytvořit volné trhy kapitálu. Tyto země uměle držely cenu kapitálu nízko a vytvářely si tak výhodu nad zeměmi, kde byl kapitál oceněn tržně. Jak si v poslední době všimly i Spojené státy, držet cenu peněz na nesmyslných úrovních nelze stále a ekonomická realita se dříve či později musí projevit. To se podle všeho v tomto okamžiku děje i v Číně.

Podle STRATFOR je tak čínský ekonomický systém z definice inherentně nestabilní. Primárním důvodem zázračného ekonomického růstu Číny je fakt, že zatímco ekonomická liberalizace vedla k růstu disponibilních příjmů, čínská vláda v tom samém období udržovala a stále udržuje téměř stoprocentní kontrolu nad úsporami jednotlivců a firem. Tuto obrovskou masu úspor čínská administrativa směřuje prostřednictvím státních bank do firem, které jsou ve vlastnictví státu a které tento kapitál čerpají za nižších než tržních sazeb. Je neuvěřitelné, jakou míru růstu HDP můžete dosáhnout a jaký počet pracovních míst můžete vytvořit s téměř nekonečnou nabídkou úvěrů s nulovou úrokovou sazbou, bez větších omezujících podmínek, stabilně doplňovaných zhruba miliardou pracovníků.

Stejně neuvěřitelné je, jak neprofitabilní taková země také dokáže být. Současný čínský systém, stejně jako předtím systém Japonska, fuguje na principu masové výroby, maximální zaměstnanosti a vysokého podílu na trhu. Proti tomu stojí zejména americký model, který se snaží maximalizovat výnos z investic prostřednictvím efektivity a optimalizace. Výsledkem je (ať si o tom v tomto okamžiku myslíme cokoliv a souhlasím, že časy se možná mění) stabilnější systém fungování ekonomiky, který je případné krize schopen přežít relativně dobře. Čína je naopak vystavena riziku společenské nestability v okamžiku, kdy se „stroje zadrhnou“ a přijde špatná doba. Číňané se budou bezpochyby bouřit v okamžiku, kdy není práce a kdy se ekonomické podmínky dostanou do extrémní polohy. Není od věci si také připomenout, že z cca 1,3 miliardy obyvatel Číny žije 600 milionů lidí ve městech s denním příjmem zhruba 7 dolarů, zatímco 700 milionů venkovanů a zemědělců má průměrný denní příjem necelé dva dolary. O pravdivosti těchto statistik lze navíc s úspěchem pochybovat – jsou totiž „oficiální“.

Pokračování příště…

(Zdroj: Stratfor)


Váš názor
 •  
  02.04.2010 16:09

  No je zajímavé, když Stratfor dochází k takovému závěru, že někdo furt nechápe proč Čína drží podhodnocený Jüan. Vždyť je absolutně logické, že tržní cena Jüanu by logicky vedla k větší nezaměstnanosti a po ní k té sociální nestabilitě, což je dost pravděpodobné. Čína si ještě neprošla plným hospodářskotechnologickým vývojem co Západ a dohání staletí v pár desítkách let. Přeci mnoho provozů není na takové technologické úrovni, co západní provozy a byly by těžko konkurenceschopné. Přeci my jsme si tím prošli také, když jsme znehodnotili pro někoho až příliš své měny při přechodu na tržní ekonomiku. To, že mají nyní přehřátou ekonomiku? Ještě před rokem kdejaký pisálek či analytik halekal, jak Čínu nečeká krize a pád po výpadku západní spotřeby po příchodu krize. A on se stal pravý opak přehřátí ekonomiky, o kterém nebylo před rokem nikde slyšet. No je to logické. Číňani věděli, že jim vypadne část exportu, když Západ bude padat a chtěli to vykompenzovat vlastní spotřebou. Nemohli si být jisti všemi kroky, které vykonal Západ při obraně před krizí. Ten půjčkama udržel kupní sílu a tím i v konečném důsledku čínské exporty a Číňani to logicky přehřáli. Mohli si před svým krokem vybrat, jestli nižší růst či to nechat přehřát a nečekali na Západ a přišli i se svým nezávislým řešením krize. Vše má svůj čas. Západ by se měl spíše zabývat vlastním prahem, než se zabývat tím, co si oni dělají ve své kuchyni. Abysme furt někoho milně nehodnotili a zatím nám nespadl vlastní dům na hlavu. Před rokem taky všichni psali, jak se Číny nedotkne pád exportu díky slabé poptávce Západu. A co se stalo?
  ignác
  •  
   18.04.2010 12:02

   Souhlas s Ignácem. Ještě nedávno si Američané troufali kdekoho poučovat, jak má reformovat svůj bankovní systém, jak se vyhnout finančním krizím, protože to je v USA už dávno vyřešená záležitost. Jak to dopadlo víme. Je potřeba si uvědomit, že Západ nakupil za poslední dvě desetiletí neuvěřitelnou hromadu fatálních chyb v řízení své ekonomiky a nadále v tom pokračuje když kupí ohromné dluhy a neřeší podstatu problémů. Na to prostě Čína nemůže nereagovat. Že Evropě a zejména USA čínská řešení většinou nevoní neznamená, že nefungují - minimálně pro Čínu. Zásadní rozdíl je v tom, že pro Americkou vládu znamená problém v ekonomice prohrané volby, pro čínskou revoluci a možná státní převrat. No a podle toho se příslušné vlády také chovají.
   Skeptik
  •  
   02.04.2010 16:10

   oprava. Analytici před rokem halekali, že čeká pád čínské ekonomiky po výpadku západních exportů.
   ignác
 •  
  01.04.2010 12:54

  Ačkoli jsem vaše věrná fanynka a děkuji za článek, tak nesdílím obavy ze společenské nestability. Je například vidět, že námezdní dělníci z venkova, kteří byli v důsledku krize exportu propuštěni z továren na východním pobřeží, se vrátili se zkušenostmi zpět do svého vnitrozemí, které nyní roste rychleji než pobřežní města. Erudovaní analysté se shodují na tom, že se v Číně jedná o oživení ve tvaru V. SSE rostla oproti jiným burzám Y/Y velmi málo, což stále skýtá velké příležitosti. A v konfuciánském duchu budou Číňani radši shromažďovat bohatství, které (údajně podle Deng Xiaopinga) cti netratí, než se bouřit...
  Kalka.
 • Něco tu nesedí
  01.04.2010 8:01

  Zajímavý článek, zajimavé informace. Nejsem ekonomický odborník, ale byl jsem loni v Číně skoro měsíc. Měl jsem možnost hodně vidět a zdá se mi, že článek nemá "logiku". Na jedné straně se připouští obrovské úspory čínských pracujících, s kterými disponuje vláda a které popohání čínskou ekonomiku, a na druhé straně cituji: "že z cca 1,3 miliardy obyvatel Číny žije 600 milionů lidí ve městech s denním příjmem zhruba 7 dolarů, zatímco 700 milionů venkovanů a zemědělců má průměrný denní příjem necelé dva dolary. O pravdivosti těchto statistik lze navíc s úspěchem pochybovat – jsou totiž „oficiální“, " konec citátu. Z doplňku "oficiální" je cítit nedůvěru. Ano není možné, aby to byly skutečné údaje z posedního roku. Souhlasím, údaje jsou zkreslené, nebo staré - musí však být vyšší. Pomineme-li nepochopitelné čínské návyky, zvyky a chování, kde a z čeho by se vzaly ty obrovské úspory běžných lidí???? Ještě na vysvětlení. V Číně není sociální a zdravotní systém pojištění. Lidé šetří na stáři, na případnou nemoc a pod. Že šetří je pravda, že mají naspořeno je také pravda. Znovu se ptám, z čeho ta peníze naspořili????
  Vojafa
 • Čína a další asijské země
  31.03.2010 15:07

  Zajímavý článek. Pro ty, co se o dění v Asii zajímají obecně doporučuji server Eastbound.cz http://eastbound.cz/
  jcasper
  • Re: Čína a další asijské země
   31.03.2010 22:14

   Díky za pěkný článek. Nepovažuji se za příliš velkého odborníka a proto se mi velice líbí srozumitelnost celého článku.
   Tygr
Aktuální komentáře
25.04.2024
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie po otevření ztrácejí 15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - HDP, q/q a
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.