Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Loučení s mocností jménem Evropa

Loučení s mocností jménem Evropa

18.05.2010 15:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Je více než ironií, že se NATO zavázalo definovat nový strategický koncept přesně v ten moment, kdy transatlantické vztahy znamenají nejméně od 30. let 20. století. Tento vývoj částečně odráží evropský úspěch. Zatímco po velkou část historie 20. století byla Evropa centrem a hlavním dějištěm pro obě světové války a studenou válku, nyní je povětšinou v míru. Francouzsko-německé spory nahradila širší integrace kontinentu v Evropskou unii, jejíž jádro tvoří právě tyto dvě země. Evropa je do značné míry ucelená a svobodná. Události v jejím rámci nebudou ve 21. století těmi klíčovými.

Ztráta významu Evropy rovněž odráží její neúspěchy. Evropský projekt jde ke dnu. Řecko znamená nejvýraznější problém, který způsobila jeho vlastní marnotratnost a slabé evropské vedení, které mu dovolilo žít nad poměry a znesvětit podmínky, za nichž bylo založeno euro. Krizi však ještě zhoršilo váhání Německa a zpočátku bázlivé reakce ze strany evropských institucí a vlád. Euro by tak mohlo být jednou z obětí.

Již vidíme známky rozšiřování krize do jiných zemí, které, protože si také žily nad poměry, trpí insolvencí, ale vzhledem ke své domácí politice a členství v eurozóně nejsou schopné s ní mnoho udělat. Záchranný balíček z minulého týdne ve výši 750 miliard euro poskytne čas, ale nevyřeší insolvenci, která činí jádro problému. Evropské oživení bude anemické jak v absolutním, tak v relativním pohledu. Evropa je nyní největší světovou ekonomikou, nepatrně větší než USA, ale nebude tomu tak dlouho.

Dokonce už před touto ekonomickou krizí byla Evropa oslabena politickou krizí. Mnoho Evropanů se zamýšlelo nad reformou evropských institucí, ale opakované odmítání Lisabonské smlouvy demonstrovalo, že sjednocená Evropa již není tématem, které by zajímalo širokou řadu jejích obyvatel. Nevýrazné vedení evropských institucí představuje jak příčinu, tak důsledek této ztráty setrvačnosti. Za tímto stavem je drsná realita: Evropané se Evropě téměř nikdy neoddali, převážně z důvodu přetrvávajícího vlivu svého vlastenectví.

Evropská situace se také odráží ve vojenské oblasti. Jen několik evropských států je ochotno věnovat na obranu alespoň 2 % svých rozpočtů a to, za co utratí své peníze, nedává příliš velký smysl. Národní politika a ekonomika diktují, kam potečou výdaje, tudíž dochází k častému překrývání a málo se investuje tam, kde je to zapotřebí. Celek je méně než součet jednotlivých částí.

Evropská politická kultura se vyvíjela způsobem, s nímž je těžší provádět vojenské akce, které přinášejí oběti na životech; americký ministr obrany to popisuje jako „demilitarizaci Evropy – kde veřejnost a politici v širokém měřítku odmítají vojenskou sílu a s ní spojená rizika“. To vše omezuje budoucí roli NATO, protože NATO má smysl hlavně coby expediční síla v nejistém světě, ne jako stabilní armáda na stabilním kontinentě.

Čas a demografie tuto situaci nezlepší. Evropská populace se ustálila na přibližně 500 miliónech a rychle stárne. Předpokládá se, že do poloviny tohoto století se procento evropských dospělých nad 65 let zdvojnásobí. Bude méně lidí ve vojenském věku; menší počet lidí bude pracovat, aby podpořil důchodce.

Kombinace strukturálních ekonomických chyb, politické provinčnosti a omezených vojenských možností urychlí oslabení vlivu Evropy. Slabší Evropa bude mít menší hlas i roli. NATO již nadále nebude partnerem v nouzi pro americkou zahraniční politiku. Namísto toho budou USA přicházet s koalicemi ochotnými potýkat se se specifickými výzvami. Tato seskupení budou občas zahrnovat evropské země, ale málokdy, pokud vůbec, se budou USA spoléhat buď na NATO, nebo na EU jako celek. Zdá se, že čas Evropy jako hlavní světové mocnosti ve 21. století končí ještě předtím, než skutečně začal.

Autorem článku napsaného pro Financial Times je Richard Haass, prezident Council on Foreign Relations a autor „War of Necessity, War of Choice: A Memoir of Two Iraq Wars“.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data