Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Dilema hrozící deflace

The Economist: Dilema hrozící deflace

5.6.2010 18:00
Autor: Redakce, Patria Online

Měli bychom se více obávat inflace, nebo deflace? Finanční trhy zatím vysílají smíšené signály. Klesající výnosy amerických státních dluhopisů naznačuje strach investorů z hospodářské stagnace a deflace, rostoucí cena zlata naopak poukazuje na riziko překotné inflace.

Hodnocení situace záleží na konkrétním trhu a na časovém horizontu. Z výsledků online diskuze 50 předních světových ekonomů na fóru týdeníku The Economist vyplývá, že ve velkých rozvinutých ekonomikách v krátkém období hrozí deflace, zatímco inflace bezprostředně straší mnoho rozvíjejících se trhů a dlouhodobě i vyspělé země. To ostatně potvrzují i statisky (index spotřebitelských cen vzrostl v USA v dubnu o pouhých 0,9 %, což je nejméně za 40 let, v eurozóně o 0,7 % a v Japonsku došlo k 1,5% poklesu).

K tomu je třeba připočíst stagnující růst peněžní zásoby a úvěrů, vysokou nezaměstnanost a velkou mezeru mezi potenciálním a skutečným výstupem ekonomik. V eurozóně navíc domácí poptávku oslabí úsporná opatření.

Deflační scénář představuje mnohem větší nebezpečí než většina forem inflace. Při klesajících cenách spotřebitelé odkládají nákupy v naději ještě výhodnější podmínky v budoucnu, čímž ekonomiku odsuzují k začarovanému kruhu slabé spotřeby a klesajících cen. V těžce zadlužených zemích navíc klesající ceny zvyšují reálné břemeno splátek. Boj s deflací je navíc z hlediska měnové politiky nepoměrně obtížnější úkol, jak naznačuje zkušenost Japonska, které s tímto fenoménem zápasí už dvacet let.

Sečteno a podtrženo, všechny tři velké centrální banky (americká, evropská a japonská) by se v budoucnu měly obávat stagnujících cen, což znamená, že základní úrokové sazby by mohly na současných nízkých úrovních zůstat léta. To by ale vyvolalo problémy jinde. Nízce úročený kapitál z rozvinutých trhů začne proudit jinam a zdravější emerging markets budou mít potíže s udržením stability.

Řada rozvíjejících se zemí už se s rizikem přehřátí potýká. Jejich inflační očekávání jsou navíc méně stabilní, takže ceny mohou přes noc vyletět nahoru. To si žádá restriktivnější měnovou politiku, s níž už začaly Malajsie a Brazílie. Ta nejvýznamnější rozvíjející se ekonomika – Čína – však svoji měnu váže na americký dolar, což omezuje schopnost tamní centrální banky zvednout úrokové sazby. Ostatní státy se navíc obávají, že i malé zvýšení sazeb způsobí prudkou apreciaci jejich měny.

Právě to je ale podle The Economist nezbytným předpokladem opětovného “vyvážení“ světové ekonomiky, jež oslabeným a zadluženým zemím dovolí uniknout z pasti deflační spirály. Proti náhlým pohybům kapitálu by měla být nasazena omezení finančních toků, jak to znovu připouští i jinak volnomyšlenkářský MMF. Ani to však není všelék. A cenou za to, že se dnes rozvinuté ekonomiky vyhnou deflaci, by mohl být zítřejší krach na emerging marktes.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
 • Co na to Greenspan?
  7.6.2010 18:08

  Doporučuji paměti Alana Greenspana. Píše v nich, že měl pocit, že deflace nemůže být problém, protože centrální banka přece vždycky může natisknout peníze. Pak ale viděl Japonské utrpení a změnil názor. Centrální banka totiž může natisknout peníze, nemůže však donutit lidi, aby je utratili (dostat je "do oběhu"). Pokud je nově natisknutá peněžní zásoba okamžitě uspořena, je tištění peněz k ničemu. Nepomáhá ani fiskální expanze, pokud je přebita úsporami. Navíc neproduktivní investice státu nakonec vtáhnou danou zemi do dluhové pasti a po letech deflace přijde náhlý totální kolaps.
  Skeptik
 • Samozvaní zachránci
  7.6.2010 17:54

  Kapitál by si za normálních okolností celkem rychle našel cestu tam, kde se nejvíce zhodnotí. Bohužel v cestě stojí politici, centrální banky a další instituce, které musejí zdůvodňovat svoji existenci a to jde je tehdy, pokud mohou někoho zachraňovat. Trhy si však nakonec i navzdory tomuto záchrannému úsilí prosadí svou. Mimochodem vyvstává obrovský otazník nad rolí centrálních bank - v deflační situaci jsou prakticky bezmocné a zbytečné. Trh se poměrně snadno sterilizuje vyhlášením uměle vysokých sazeb, velmi těžko se "rozhýbává", protože levněji než za nulovou úrokovou sazbu od běžných vkladatelů se peníze těžko dají získat. Na trhu s přebytkem peněz a nedostatkem vhodných příležitostí k investicím zbývá jen export kapitálu.
  Skeptik
Aktuální komentáře
13.12.2017
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba