Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analýza ČNB: Ceny nemovitostí v ČR ještě klesnou, hlavně ve velkých městech

Analýza ČNB: Ceny nemovitostí v ČR ještě klesnou, hlavně ve velkých městech

15.6.2010 8:34
Autor: ČTK

(ČTK) - Ceny nemovitostí v Česku by měly ještě klesat, a to hlavně ve velkých městech. Vyplývá to z analýzy České národní banky. Institut regionálních informací (IRI) odhaduje pokles cen realit o deset až 15 procent, napsaly HN.

Podle analýzy ČNB ceny realit nejenže rostly v posledních letech několikrát rychleji než v jiných zemích, ale stále vysoko se drží i k poměru k nájmům. V Česku je tak výhodnější si byt pronajmout než koupit.

"To, že jsou ceny bytů v poměru k nájmům relativně vysoko, by mohlo znamenat, že prodejci budou muset ceny bytů ještě snížit. Existuje tak riziko, že ceny v Česku budou dál klesat," uvedl Jan Frait z odboru ekonomického výzkumu a finanční stability centrální banky.

Ceny by měly podle ČNB padat hlavně v Praze, Brně, Liberci a dalších velkých městech.

Závěry analýzy potvrzuje i IRI, který dlouhodobě sleduje realitní trh. "Nájemné se zatím celkem drží. Odhadujeme, že ceny nemovitostí budou dál klesat. Předpokládáme pokles o dalších 10 až 15 procent," uvedla ředitelka IRI Milada Kadlecová.

Zatímco ceny bytů se podle ní od roku 2006 téměř zdvojnásobily, nájemné vyrostlo jen o 14 procent. "Kdo koupil byt před deseti lety a pronajímá ho, vydělává ročně v poměru k ceně dvakrát víc než ten, kdo ho koupil před nedávnem," dodala Kadlecová.

Vypovídající je i srovnání se sousedním Německem, kde poměr cen bytů k nájmům naopak klesal. Například dvoupokojový byt ve Stuttgartu lze dle údajů německé pobočky realitní kanceláře RE/MAX pořídit po přepočtu za 3,2 milionu korun a pronajmout asi za 14.000 měsíčně. Člověk by si takový byt mohl koupit za stejné peníze, které za 19 let zaplatí na nájemném. Proti tomu podle čísel IRI by v Praze v Dejvicích se z nájmů obdobný dvoupokojový byt "zaplatil" až za 27 let.

ČNB navíc upozorňuje, že v Česku poměrně rychle vyrostla i cena bytů v poměru k příjmům obyvatel. Cena bydlení tak roste mnohem rychleji, než jak rostou výdělky lidí. Naopak třeba právě v Německu tento poměr již více než deset let stále klesá.


Váš názor
 • Tak nevím,
  15.6.2010 16:44

  nebyla náhodou hypoteční krize způsobena tím, že si někdo myslel, že vlastnické bydlení má být levnější než nájemní? Čím je dáno, že úroveň nájmů je v pořádku a neodpovídají ceny? Nedal by se ten udajný nepoměr mezi počtem nájmů, kdy se investice vrátí srovnat naopak jejich zvýšením? Je implikovaná kapitalizační míra uvedeného stutgardského příkladu (něco přes 5%) výš nebo níž než lokální "správná" kapitalizační míra? Od jaké "bezrizikové" míry jí odvodíme? Jaké jsou náklady nejbližší ušlé příležitosti - termínové vklady za 2%? Nemovitosti (byty) nejsou houska na krámě, mají dvě vlastnosti, které mluví pro stagnaci (možná i růst) jejich hodnoty - plní funkci "střechy nad hlavou" a jsou i hmatatelným uchovatelem hodnoty (třeba jako zlato), které se v současnosti tak nějak dost cení. 10-15% je fakt úlet. Kdo musí prodávat, tak možná půjde o 15% níž, ale kdo chce za své inflací ohrožené peníze něco hmatatelného získat, tak možná v panice 15% přihodí........
  valuer
  • Re: Tak nevím,
   15.6.2010 23:20

   Tak nevím Fredie, zatím to nevypadá že by se národ chystal vrhnout do panického nakupování nemovitostí. A pro jakého developera, či realitní kancelář vlastně pracuješ?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba