Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžové testy 91 evropských bank: Nepříliš tvrdá kritéria, akcie rostou (+přehled bank)

Zátěžové testy 91 evropských bank: Nepříliš tvrdá kritéria, akcie rostou (+přehled bank)

08.07.2010 12:45
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (14:49) Na nepříliš tvrdá kritéria zátěžových testů ukazují doposud zveřejněné informace ze strany Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), který je zveřejnil spolu se seznamem 91 evropských bankovních společností, které testy projdou. České banky na tomto seznamu přímo nefigurují, jsou zastoupeny zahraničními matkami. Výbor potvrdil, že výsledky testů budou zveřejněny kolem 23. července. Zátěžové testy mají zhodnotit, jak jsou evropské finanční ústavy schopny vypořádat se s případnou další hospodářskou krizí a jinými finančními šoky.

Skupina 91 testovaných bank podle CEBS reprezentuje 65 procent bankovního sektoru Evropské unie. Mezi bankami jsou vedle německých regionálních bank a španělských regionálních spořitelen (cajas) například BNP Paribas, HSBC, Deutsche Bank či Santander a Unicredit, se vztahem k ČR Erste Bank, Société Générale či Raiffeisen. Podle zdrojů zapojených do provádějí testů byly bankám dotazníky odeslány toto pondělí a navráceny mají být národním regulátorům do 15. července.

Čtěte také: Expozice evropských bank (aktualizace): Erste má v Řecku miliardu eur, Société Générale tři. V PIGS pak 4,5 a 13

Testy pokryjí bankovní ústavy v 16 zemích eurozóny a ve Velké Británii, Švédku a Dánsku. „Testy půjdou banku po bance a použity budou odsouhlasené makroekonomické scénáře (základní a negativní) pro roky 2010 a 2011,“ uvedla CEBS. Výbor uvedl, že stress testy budou pracovat s požadovaným Tier 1 na úrovni 6 % a odhadem růstu HDP tři procenta pod oficiální předpovědí Evropské unie. Pro každou zemi bude použit její makroekonomický scénář, například u Německa 0,2% růst HDP letos a „mírný pokles“ v roce 2011. Podle nepotvrzených zdrojů z bankovního odvětví v Německu zátěžové testy pracují s 16-17% ztrátou na řeckých dluhopisech, 3% u španělských a 0,7% u francouzských vládních dluhopisů. Nulová ztráta je kalkulována u dluhopisů německých. Řecké 10leté dluhopisy nyní obchodují přibližně na 75 % par.

Po silném růstu finančního sektoru na Wall Street také evropské finanční tituly dnes rostou. Zisky se aktuálně pohybují kolem 2,8 % u Société Générale, 3,5 % u BNP Paribas či 4,7 % u Barclays, 1,0 % u Credit Agricole. Momentální reakce trhů dokládá přesvědčení analytiků a obchodníků – testy jsou nastaveny měkce. „Na trhu je nedostatek důvěry v Evropu ohledně provedení tohoto komplexního dokladu finanční stability,“ uvedl Carlos Egea, úvěrový stratég Morgan Stanley. Zatímco stress testy například uvažují 17% ztrátu z řeckých dluhopisů, finanční trhy vyjádřeno vývojem na vládních dluhopisech a CDS kontraktech započítávají až 60% pravděpodobnost selhání. „Odpisy na PIIGS dluhopisech by měly být nastaveny přísněji,“ uvádějí zdroje z řad obchodníků. „Také otálení se zveřejněním kritérií a licitování do posledního momentu mezi evropskou devatenáctkou zapojenou do zátěžových testů ukazuje na nejednotnost evropského rozhodování v porovnání s americkou „vojenskou disciplínou“ v této věci,“ uvádějí zdroje. Je tedy otázkou, zda výsledky očekávané kolem data 23. července na souhrnné úrovni i úrovni jednotlivých bank přinesou kýžené uklidnění finančních trhů s dopadem do růstu bankovních titulů, nebo se nenaplní očekávání o obnovení důvěry ze strany investorů i na mezibankovním trhu jako takovém, znovu otřeseném od předloňského kolapsu banky Lehman Brothers.

Analytici Deutsche Bank (sama je testována) dnes ve své zprávě uvedli, že testy by nemusely úspěšně projít banky Allied Irish Banks Plc., Commerzbank AG a National Bank of Greece, které by nemusely naplnit požadované Tier1 na úrovni 6 %. "Naše Tier1 ke konci září činí 10,8 %," reagovala na zprávu Commerzbank. Za problematický tento úkol vidí Deutsche Bank také u Banco Popolare, Banca Monte dei Paschi, Bank of Ireland a EFG. "Je nepravděpodobné, aby zátěžové testy a jejich zveřejnění navrátily důvěru trhů," uvedla navíc Deutsche Bank, podle které také část německých a španělských bank a španělských spořitelen (cajas) "může utrpěl propad kapitálu spojený s vyšší než průměrnou vystaveností riziku selhání vládních dluhů". Za velmi silné v rámci vlastních analýz naopak Deutche Bank považuje Credit Suisse, Barclays, Société Générale a Intesa.

Přehled bank začleněných do zátěžových testů:
Země Banka
Rakousko Erste, Raiffeisen
Belgie KBC, Dexia
Kypr Marfin, Bank of Cyprus
Dánsko Danske Bank, Jyske Bank, Sydbank
Finsko OP-Pohjola Group
Francie BNP Paribas, Credit Agricole, BPCE, Société Générale
Německo Deutsche Bank, Commerzbank, Hypo Real Estate, LBBW, Bayerische Landesbank, DZ Bank, Norddeutsche Landesbank, Deutsche Postbank, West LB, HSH Nordbank, Landesbank Hessen-Thüringen, Landesbank Berlin, Dekabank, WGZ
Řecko National Bank of Greece, EFG, Alpha Bank, Piraeus Bank, ATE Bank, TT Hellenic Postbank
Maďarsko OTP Bank, JELZÁLOGBANK NYILVÁNOSAN MŰKÖDŐ RT
Irsko Bank of Ireland, Alllied Irish Bank
Itálie Unicredit, Intesa, Monte dei Paschi, Banco Popolare, UBI Banca
Lucembrusko BANQUE ET CAISSE D'EPARGNE DE L'ETAT,  BANQUE RAIFFEISEN
Malta BOV
Nizozemí ING, Rabobank, ABN/Fortis, SNS
Polsko PKO BP 
Portugalsko Caixa, BCP, Banco BPI
Slovinsko NLB
Španělsko Santader, BBVA, Jupiter, Caixa, CAM, Banco Popular, Banco de Sabadell, Diada, Breogan, Mare Nostrum, bankinter, Espriga, regionální cajas
Švédsko Nordea, SEB, Svenska Handelsbanken, Swedbank
Velká Británie RBS, HSBC, Barclays, Lloyds

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, CEBS, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data