Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Solární boom končí, spekulativním prodejům projektů odzvonilo

E15: Solární boom končí, spekulativním prodejům projektů odzvonilo

30.07.2010 10:46
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Spekulativní prodeje projektů solárních elektráren táhly trh celé první pololetí. Teď je však s nimi podle pátečního vydání deníku E15 konec, protože nepřipravené zdroje se už nestihnou včas připojit do sítě.

Další vlna prodejů – teď už hlavně hotových elektráren – nastane nejdříve příští rok, až se vyjasní, jak bude stát nadále fotovoltaiku podporovat. Na trhu se nyní spekuluje, že podpora může klesnou až o třicet procent, a že ve hře je i zvláštní daň.

V prvním pololetí evidovali distributoři rezervované kapacity pro projekty na výstavbu zhruba za 40 miliard korun. Řada z nich se však neuskuteční, protože některé rezervace propadly a spousta nově uzavřených
smluv má již lhůtu pro připojení až v příštím roce. O tyto záměry tedy není zájem.

Šéf oddělení transakcí a akvizic KPMG Martin Mašát potvrdil, že v prvním pololetí se hodně spekulovalo. „Šlo v podstatě o jakýsi realitní trh s ‚developovanými‘ pozemky či projekty na papíře,“ řekl deníku E15. Podle něho nyní tyto prodeje už jen dobíhají. „Investoři již vidí velké riziko v tom, že se projekty ještě v letošním roce nepřipojí do sítě,“ dodal. Banky navíc nechtějí záměry, které se letos nestihnou připojit, financovat.

To, kolik elektráren se do sítě zapojí, je klíčové pro cenu elektřiny pro domácnosti. Již nyní se odhaduje, že fotovoltaický boom zvedne běžné domácnosti poplatky řádově o tisíce korun ročně. Spekulacím s projekty nahrával potenciální výnos z provozu elektrárny, který se při současných cenách pohyboval až kolem třiceti procent ročně – při dvaceti procentech vlastního kapitálu a investici plánované na pět let. Výnosy garantoval na 15 let stát pomocí vysokých výkupních cen solárně vyrobené elektřiny.

Ty se však od příštího roku změní. Energetický regulační úřad oznámí nové ceny do konce listopadu. „Již dnes je zřejmé, že využije možnosti snížit výkupní ceny více než o pět procent proti roku 2010. Nicméně kvůli
tomu, že zákon nestanoví žádnou maximální hranici, o kterou může ceny snížit, s výjimkou principu, že musí být zachována patnáctiletá návratnost investice, nezbývá než vyčkat,“ uvedl Daniel Zejda z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Spekulanti letos s vidinou vysokých zisků přihlásili distributorům energií obrovské množství projektů solárních elektráren o výkonu 4300 megawattů (než distributoři přijímání žádostí zastavili).

Řada projektů se však neuskuteční kvůli tomu, že mnozí nezaplatili povinný „rezervační poplatek“ a neuzavřeli do konce června smlouvu s distributory, jimiž jsou ČEZ Distribuce, E[.]ON, ČEPS a PRE. Podle údajů z května byly uzavřeny smlouvy na polovinu rezervovaného výkonu, za červen čísla ještě nejsou.


Čtěte také: Šéf ERÚ pro HN: Nárůst solárních zdrojů zdraží elektřinu, vedle fotovoltaiky se rodí bublina na biomase


Projekt na jeden megawatt se v prvním pololetí prodával za deset milionů korun, cena za vystavěnou elektrárnu je pěti- až desetinásobná.

Ovšem ani všechny projekty se smlouvou se nemusejí uskutečnit – banky některé z nich odmítly financovat, anebo i uzavřená smlouva s distributorem posouvá lhůtu pro připojení do sítě do příštího roku. „Zájem o projekty s lhůtou připojení v příštím roce je teď nulový. Vše záleží na výši tarifů pro příští rok, které Energetický regulační úřad patrně vyhlásí až koncem roku. Do té doby budou všichni obezřetní investoři čekat,“ dodal Mašát.

Zatím není jasné, kolik elektráren začne do konce roku vyrábět. Šéf se domnívá, že zapojeno bude 1400 megawattů, možná i méně. „Odhaduji, že konečné číslo připojených zdrojů ke konci roku 2010 se ani nepřiblíží oné často diskutované hranici 1500 megawattů,“ dodal Zejda. Podle ERÚ byly k prvnímu červenci instalovány sluneční elektrárny o výkonu 575 megawattů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2024
11:43Perly týdne: Snižovat váhu technologií? Síla americké ekonomiky a sazby. Japonský trh mimořádný?
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m