Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co udělá prudce sílící měna s ekonomikou?

Co udělá prudce sílící měna s ekonomikou?

07.03.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledních deseti let dosahovaly některé rozvíjející se ekonomiky, a zejména Čína, soustavných přebytků běžných účtů. Uvolněná monetární politika v USA by nyní v těchto ekonomikách mohla vést k vyšší inflaci a k posílení reálného kurzu, kterému se mnohé z nich chtějí vyhnout. Nemohou přitom sledovat najednou všechny tři cíle - mobilitu kapitálu, autonomní monetární politiku a kurzovou stabilitu. Čína je tak stále více tlačena do posílení měny, protože její vláda se obává rostoucích domácích cen. Z globální perspektivy pak mohly nerovnováhy běžných účtů a akumulace rezerv přispět ke špatnému ocenění rizika před poslední krizí.

Posílení kurzu měn zemí s přebytky běžného účtu by mohlo tyto přebytky odstranit, ekonomové ho ale stále považují za kontroverzní nástroj. Nejasné jsou zejména následující oblasti: Jak efektivní by bylo posílení kurzu při omezení přebytků běžného účtu v Asii a deficitů v USA? Došlo by ke změně nerovnováh i bez strukturální změny v oblasti úspor a investic? Přineslo by posílení i negativní vedlejší efekt ve formě zpomalení růstu rozvíjejících se ekonomik?

V období od roku 1960 můžeme nalézt 25 případů, kdy došlo k více jak 10% posílení nominálního efektivního kurzu, které vedlo k dlouhodobému reálnému posílení stejné velikosti trvajícímu alespoň pět let. Ve 14 případech přitom k tomuto posílení došlo kvůli posílení měny, na kterou byl kurz dané měny navázán – šlo tedy o exogenní šok. Z analýzy těchto případů je jasné následující:

Bilance běžného účtu se po silném posílení kurzu obvykle znatelně propadne. V průměru klesne tři roky po posílení o 3 % HDP. To odráží pokles celkových úspor, který není doprovázen odpovídajícím poklesem investic. Vliv na produkt je záporný, ovšem ne výrazně. Celkový efekt dosahuje během šesti let po posílení 1 % HDP. Výrazně ale klesne růst exportů. Růst importů zůstává většinou beze změny, dojde tedy ke zhoršení externí bilance. Protože vliv posílení kurzu na růst není výrazný, zdá se, že dochází k pozitivní reakci domácí poptávky. Tento efekt je silnější u rozvíjejících se ekonomik, kde je citlivost bilance běžného účtu na posílení kurzu vyšší. Během čtyř let dosahuje 4 % HDP. Ale u těchto ekonomik je vyšší i negativní vliv na HDP – během deseti let v řádu 2 %.

Pohled na historická období, kdy došlo k výraznému posílení kurzu, tedy podporuje názor, že během nich dochází ke změnám bilance běžného účtu, protože se výrazně mění úspory a investice. Negativně je ovlivněna dynamika exportů, ale domácí poptávka tento posun částečně vyrovnává a celkový růst se mění jen nevýrazně.

Uvedené je výtahem z „Half a century of large currency appreciations: Did they reduce imbalances and output?“.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data