Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příliš optimistické odhady kapacit a jejich katastrofický dopad na finanční aktiva?

Příliš optimistické odhady kapacit a jejich katastrofický dopad na finanční aktiva?

18.4.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

MMF ve svém novém globálním výhledu nevaruje před přílišným pesimismem týkajícím se rychlosti ekonomického oživení, ale naopak nabádá k opatrnosti ohledně přílišného optimismu. Schopnost světové ekonomiky udržet dosavadní rychlost růstu může být podle něho omezenější, než se obecně věří. Důvodů je několik. V rozvinutých ekonomikách, které byly nejvíce ovlivněny finanční krizí, došlo ke zmenšení finančního sektoru, které může být permanentní. To by snižovalo trend růstu HDP. Podobně mohlo po prasknutí bubliny na trhu nemovitostí dojít k dlouhodobému poklesu ve stavebnictví.

Odhady velikosti uvedeného efektu byly prováděny zejména v USA a většinou hovoří o tom, že je poměrně malý. V rámci Fedu i jinde tak převažuje názor, že se v systému nacházejí asi 3 – 4 % volné kapacity. V minulosti ale při podobných odhadech docházelo k častým chybám a MMF se tak obává, že produkční mezera by ve skutečnosti mohla být menší. Podobné pochybnosti týkající se skutečných kapacit má fond i o Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách v Asii.

Mnozí ekonomové se také domnívají, že v asijských ekonomikách dochází ke špatné alokaci kapitálu, který je příliš směrován do sektoru nemovitostí a do průmyslu. Následkem toho se vláda snaží udržet uměle podhodnocený kurz, který zajišťuje využití průmyslových kapacit pro export. S kurzem více odpovídajícím fundamentu by tato špatná alokace kapitálu vyplula na světlo a ukázalo by se, že celková produkční kapacita ekonomiky je nižší.

MMF v souvislosti s možnými přehnanými odhady kapacit provedl simulace, u kterých předpokládá, že projekce potenciálního produktu v roce 2015 jsou v případě Číny nadhodnoceny o 6 %, v případě dalších rozvíjejících se asijských ekonomik o 4 % a o 3 % u Spojených států. Špatný odhad kapacit při těchto scénářích vede k tomu, že vlády a centrální banky ignorují inflační tlaky, v roce 2013 ale prudce šlápnou na brzdy, protože se ukáže, že byly příliš optimistické. Utažení politiky pak vede k velmi prudkému snížení růstu v letech 2013 – 2015.

Rozsah zpomalení bude záležet na tom, zda a nakolik se zvednou inflační očekávání a dojde k roztočení mzdové spirály. Pokud ano, Čína bude muset relativně k základnímu scénáři zvýšit sazby o dalších 300 bazických bodů, což omezí růst HDP o 5 procentních bodů v roce 2014 a v následujících letech o 4 a 3 procentní body. Fed bude muset sazby zvednout o 200 bazických bodů, HDP klesne o 3, 2 a 1 procentní bod. Na ceny finančních aktiv by tento vývoj měl katastrofický dopad.

Toto varování se s mnohem vyšší pravděpodobností ukáže být relevantní v případě Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik než u USA. Tam jsou odhady volných kapacit pravděpodobně přesnější, v Asii již naopak dochází k růstu inflačních očekávání a kredibilita monetární politiky tam není tak pevně ukotvena. Navíc je tam současná produkce nad trendem, prudce roste objem úvěrů a příliv kapitálu.

Pohled MMF na riziko přehřátí ve vybraných zemích shrnuje následující graf. Červená značí riziko vysoké, zelená naopak nízké. První sloupec ukazuje celkový pohled, druhý velikost produkce relativně k trendu, následuje produkční mezera, nezaměstnanost a inflace:

příliš
(Zdroj: Blog Gavyna Daviese, MMF)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data