Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek navrhne daňové zvýhodnění hypoték na 80.000 Kč ročně

Kalousek navrhne daňové zvýhodnění hypoték na 80.000 Kč ročně

09.05.2011 8:46
Autor: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhne v rámci daňové reformy zachovat u hypoték možnost odpočtu úroků z daňového základu, ale sníží maximální částku na 80.000 ročně. Uvedl to včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zrušení dalších daňových výjimek chce Kalousek prosazovat i nadále; jeho ministerstvo plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek.

"U 80 procent hypoték se úroky pohybují mezi 40.000 až 50.000 ročně. To jsou byty za tři miliony korun," uvedl Kalousek. Dodal, že výjimku pro hypotéky přesto považuje za nesystémovou, podřídil se ale tlaku z vlastního politického klubu a z diskusí ve vládní koalici s ODS a Věcmi veřejnými.

Odpočet se měl původně snížit na maximálně 150.000 korun ročně ze současných 300.000 korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 pak neměl být možný vůbec. Možnost daňového odpočtu úroků z hypoték ve výši 80.000 korun ročně navrhli poslanci TOP 09, Věci veřejné chtěly strop pro roční odpočet stanovit na 150.000 až 180.000 korun. Proti rušení daňové podpory hypoték se vyjádřila i opoziční ČSSD.

U stavebního spoření se chce Kalousek po rozhodnutí Ústavního soudu v rámci koalice znovu bavit o zavedení účelovosti spoření a rozsahu snížení státního příspěvku. Ústavní soud na konci dubna zrušil omezení státní podpory stavebního spoření, které kvůli rozpočtovým úsporám prosadila nynější vláda. Kalousek dodal, že bude v rámci jednání v koalici požadovat nižší státní příspěvek než 2000 ročně, na kterých se strany dohodly. "Přesvědčím-li své partnery, že by příspěvek mohl být nižší, prostě změníme dohodu," uvedl ministr.

Podle parlamentem schválené novely o stavebním spoření se měl státní příspěvek snížit na maximálně 2000 korun od roku 2012. Úpravu ale zrušil Ústavní soud kvůli zneužití stavu legislativní nouze při jejím schvalování. Ústavní soudci ji ale nepovažují za protiústavní, a vláda tak dostala šanci do konce letoška prosadit úspory znovu normální parlamentní procedurou.

U smluv uzavřených do konce roku 2003 byla dosud maximální výše státního příspěvku 4500 korun ročně, podle dřívějšího vládního návrhu se měla od letoška snížit na 2250 korun. U novějších smluv lidé, kteří naspořili minimálně 20.000 , dostávali od státu příspěvek 3000 korun. Těm měl příspěvek za letošek klesnout na 1500 korun. O maximální výši státního příspěvku od roku 2012 chce nyní Kalousek jednat v koalici.

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře by koalice mohla jednat například o tom, zda umožní využít prostředky ze stavebního spoření jen na bydlení, nebo například i na zdravotnictví, důchody nebo vzdělávání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka namítl, že omezení účelovosti může být jen jinou cestou, jak systém stavebního spoření zrušit.

Zrušení daňových výjimek je součástí vládní daňové reformy. Zaniknout by mělo například osvobození od daně u stravenek nebo režijních jízdenek, ale také u příspěvku na výstroj nebo výsluh u ozbrojených složek. Skončit by měl i odpočet od daně u příspěvku odborům.

Vládní daňová reforma mimo jiné počítá od roku 2013 se zrušením superhrubé mzdy a jejím nahrazením novou sazbou daně, která by se počítala z hrubé mzdy, nebo sjednocením sazeb DPH. Návrh předpokládá kvůli důchodové reformě nejprve růst snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a sjednocení sazeb na 17,5 procenta od roku 2013. Nyní je snížená sazba DPH na deseti procentech, základní sazba je 20 procent.


Váš názor
 • Klidně
  09.05.2011 9:37

  Pokud znáš praxi v našich bankách, tak on osobně takový úrok může mít. Takže třeba ani nelže, ani nemusí zpátky do školy.
  /eye/
  • Re: Klidně
   09.05.2011 11:01

   To může, taky si nemusel půjčovat celé, ale jen cca 1/3 Pak se tedy hluboce omlouvám :-) ale ventilovat to do rádia se to asi nehodí, jsme závistivý národ.
   Mirusak
 • Pane ministře zpátky do školy !!!
  09.05.2011 9:28

  Cituji pana ministra financí : "U 80 procent hypoték se úroky pohybují mezi 40.000 až 50.000 Kč ročně. To jsou byty za tři miliony korun," uvedl Kalousek" Nevím, nevím kdo v tomto státě má hypotéku za nějakých 1,7 % p.a. to si umí spočítat snad úplně každý. Neměl by se pan ministr vrátit na základní školu? :-) tedy v tomto případě spíše :-( Rád bych měl hypotéku za tyto úroky pane ministře, pak bych ty odpočty ani nepotřeboval !!!!
  Mirusak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q