Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny amerických nemovitostí padají nejprudčeji od krize roku 2008. Druhé dno je tu?

Ceny amerických nemovitostí padají nejprudčeji od krize roku 2008. Druhé dno je tu?

10.05.2011 15:16
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Americký trh nemovitostí bude klesat nejméně do roku 2012 a v prvním čtvrtletí letos zažil vůbec nejprudší propad od krizového roku 2008. Průměrná cena nemovitosti za kvartál klesla o další tři procenta a meziročně o více jak osm procent. Za posledních osm měsíců průměrná cena nemovitosti v USA klesla o 11,5 procenta. Tempo je nejprudčí od roku 2008. Navíc, takzvaně „pod vodu“ se dostalo již na 28,4 procent hypoték, což je vrchol od počátku sledování dat z trhu nemovitostí agenturou Zillow (2009). Co za čísly stojí a jaký lze očekávat další vývoj?

Proti poslednímu čtvrtletí roku 2010 počet hypoték, u nichž dluh přesahuje hodnotu nemovitosti, vzrostl o více než čtvrtinu (27 %). Důvodem je zejména počet nemovitostí v režimu zabavení pro neschopnost splácet a „upouštění“ takových nemovitostí na trh. Proces je po vypršení moratoria v březnu teprve na začátku, proto nelze v nejbližší době očekávat dno trhu a obrat k lepšímu. „Ceny nemovitostí padly na úrovně, kterých jsme byli svědky v nejčernějším měsících předchozí recese na trhu. Je nesmyslné očekávat stabilizaci ještě v roce 2011,“ uvádí hlavní ekonom Zillow Stan Humphries. Ceny nemovitostní klesly na všech 132 trzích, do kterých USA Zillow rozděluje pro účely sledování, od Floridy až po Honolulu či Havaj. Jeho data platí za nejkomplexnější v současnosti nabízený obraz o trhu nemovitostí v USA.

Číslo 28,4 % je celonárodní průměr (s tím, že hypotéku nemá zhruba třetina majitelů domů, tedy cca pětina celkového trhu). Nejvyšší míry negativní hodnoty nemovitosti (dluh>hodnota) dosahuje Atlanta s 55,7 %, Denver s 41 % či Chicago s 46 %. „Souslednost čísel je nemilosrdná. Dnešní negativní hodnota při šoku v podobě nenadálých výdajů či ztráty práce u takové rodiny znamená pád do procesu zabavení nemovitosti a jejího nuceného prodeje na trhu, další pokles cen nemovitostí… Růst tohoto podílu na úrovně, kterých jsme svědky, znamená růst zabavování domů ještě po příští dva, tři roky,“ uvádí šéf Zillow Humphries. Tento proces podle Zillow strhává do ohrožení další a další hypotéky s celkovým vývojem na trhu a pohybem konkurenční pozice domů splácených proti domům zabaveným. Prodeje nemovitostí vlastněných bankami dnes zodpovídají za bezmála 35 % nabídky na americkém trhu nemovitostí.

Diana Olick, analytička amerického trhu nemovitostí pro CNBC, poznamenává, že tento vývoj je krizový také pro oživení na trhu práce. Pokud se totiž Američané budou potřebovat stěhovat za nově nalezeným pracovních místem, mnoho z nich neunese ztrátu z prodeje stávající nemovitosti a ten jim krok může zablokovat.

Podle odhadů odborníků na nemovitosti, na které odkazuje CNBC, bude americkým bankám trvat řádově 4 roky, než po skandálu automatického vyřizování posílání domů do stavu zabavení vyřídí všechny případy špatných úvěrů = nesplácených hypoték korektně a pak ještě o dost déle, než tyto nemovitosti dokáží „prohnat“ veřejným trhem. Přestože poptávka o domech v USA mírně roste spolu s opatrně se zlepšujícím trhem práce, dostupnost hypoték se zatím nelepší u nízko- a středně-příjmových skupin, což je klíčové pro celkovou situaci na trhu.

Když naposled, před třemi lety, americké nemovitosti padaly tímto tempem, přišel stimulační program Obamovy administrativy v podobě daňových úlev pro kupce domů. Nyní pobídky s největší pravděpodobností nepřijdou a u výše uvedených čísel se dočkáme nových výšin.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů