Investoři z odvětví solární energetiky se v tomto týdnu obrátili na ministerstvo financí kvůli náhradě škod, které jim údajně vznikly v souvislosti se zdaněním fotovoltaických elektráren. Prostřednictvím advokátní kanceláře Glatzová & Co. doručili ministerstvu 70 takzvaných iniciačních dopisů, které mají zahájit spor s Českou republikou. Jde o skupinu investorů, kteří vlastní fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 122 MWp. ČTK o tom dnes informovala advokátní kancelář.
"Zahraniční investoři učinili první krok k zahájení mezinárodních arbitráží se státem již před několika týdny. Nyní se také čeští investoři masivně hlásí o své pohledávky způsobené retroaktivním zavedením odvodu z elektřiny ze slunečního záření. Jejich počet přitom stále narůstá," uvedla kancelář.
Zpětné zavedení odvodu nebylo podle investorů jen porušením bilaterálních smluv o ochraně investic, ale také zásadním porušením českého ústavního pořádku. "O náhradu za omezení vlastnického práva a zásah do legitimních očekávání našich českých klientů proto budeme tvrdě bojovat," prohlásila partnerka advokátní kanceláře Vladimíra Glatzová.
Zdanění fotovoltaických elektráren zavedla novela zákona, kterou na konci března podepsal prezident Václav Klaus. Nová daň má státu vynést 4,2 miliardy korun.
Výroba elektřiny v tuzemských solárních elektrárnách od začátku minulého roku mnohonásobně vzrostla. Podle údajů Energetického regulačního úřadu vyrobily za první čtvrtletí letošního roku fotovoltaické elektrárny 346,5 gigawatthodiny elektrické energie. V prvním čtvrtletí roku 2010 sluneční zdroje vyprodukovaly 64,6 GWh elektřiny.
Meziroční růst výroby solárních elektráren souvisí s prudkým rozvojem fotovoltaických zdrojů v druhé polovině loňského roku, když jim nahrávaly výhodné dotace. Příspěvky pro solární elektrárny jsou však od letošního roku výrazně omezené, a proto se také přibrzdilo tempo investic v tomto oboru.