Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Odstoupení Německa od jádra je iracionální a populistické

Klaus: Odstoupení Německa od jádra je iracionální a populistické

7.6.2011 18:16
Autor: ČTK

Rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energetiky je iracionální a populistický krok. Při své dnešní návštěvě Hamburku to řekl český prezident Václav Klaus. Politiky a ekonomy, kteří dokážou odhadnout jeho dopady na ceny elektřiny v Česku za deset let, označil prezident za génie.

"Toto rozhodnutí je zcela iracionální," uvedl Klaus při zahájení Německo-českého hospodářského fóra v Hamburku k záměru německé vlády vyřadit z provozu všechny jaderné elektrárny v zemi do roku 2022. "Němci jsou normálně racionální lidé, ale tomuhle nerozumím," dodal prezident a zdůraznil, že Česká republika hodlá nadále jadernou energii využívat.

"Já to považuji za naprosto nerozumný, populistický krok na německé straně. Je to jistá politická bezradnost a mě to strašlivě zlobí," řekl Klaus později ČTK a Českému rozhlasu.

Kabinet kancléřky Angely Merkelové v pondělí schválil návrh novely zákona o jaderné energii, který počítá s tím, že sedm nejstarších atomových reaktorů, dočasně odstavených v březnu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, už nebude znovu uvedeno do provozu. To samé se týká poruchového reaktoru v Krümmelu, který stojí již čtyři roky. Zbývajících devět jaderných zařízení bude postupně odpojováno ze sítě mezi roky 2015 a 2022. Místo nich chce Německo více využívat energii z obnovitelných zdrojů, jejíž kapacity se mají v příštích letech výrazně rozšířit.

Premiér Petr Nečas při nedávné návštěvě Drážďan uvedl, že podle předběžných odhadů české vlády odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. Takové zdražení by podle něj ovšem nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například dostavbou jaderné elektrárny Temelín.

"Já obdivuji některé naše ekonomy a politiky, že přesně ví, kolik zastavení jaderné energetiky za deset let ovlivní cenu v České republice. To mě jako ekonoma fascinuje, to jsou géniové," poznamenal k tomu dnes Klaus. Podle něj dopady takového rozhodnutí nyní nikdo nezná a nemá smysl o tom takhle hovořit.

Kromě účasti na zahájení Německo-českého hospodářského fóra se prezident dnes v Hamburku setkal s vedením města a s českou komunitou, která tam žije. Večer ho ještě čeká přednáška o evropské integraci, jejíž prohlubování v minulosti opakovaně kritizoval.


Váš názor
 •  
  8.6.2011 12:38

  Úbytek výroby el. energie se zákonitě projeví nedostatkem v zemích kde je el. energie nejlevnější. ČEZ a další výrobci prostě prodají el. energii německu za 60E a tady kde je za 57E prostě nebude a my se půjdeme pást. Německo ví, že jako přední průmysl. velmoc evropy svoji spotřebu vždy přes burzy ukojí, třeba i na úkor chudších zemí, ať jedou jejich reaktory nebo stojí. Rozhodnutí německé vlády tedy paradoxně zaplatí ne německo ale třeba i my.
  Jim
 •  
  8.6.2011 9:00

  Ředitel zeměkoule by se pravdu měl starat o dění doma a nedělat ostudu v zahraničí.
  Homo
 •  
  7.6.2011 21:24

  Jak hluboko už Patria klesla, že se zabývá výroky bezvýznamného statníka Václava Klause Csc , za stále ješte éry Karla Gotta?Tento pán je z komunistické rodiny Ukrajinců z Haliče, kteří se za protektoriátu Behmen und Mehren nechala přejmenovat z Pružinských na Klausovic.Proč tento pán řeší Německo a neřeší státní dluh ČR?
  coast
  • proč rodinu?
   8.6.2011 11:01

   Bezvýznamný? Věc úhlu pohledu. Ale proč do toho taháš původ a rodinu? Aha, odsouhlasíme, že kvůli tomu nesmí vykonávat žádné veřejné funkce a jeho potomci studovat na neplacených státní školách! Ty seš teda filuta!
   kajetam
  •  
   8.6.2011 8:25

   Pomineme-li typicky "Klausovskou" rétoriku, tak si myslím, že se jedná o trafný komentář a poměrně racionální shrnutí problematiky. Jsem zvědav, jestli podnikatelská lobby v Německu tento krork v celé šíři opravdu připustí...
   moem
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data