Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trichetův plán: Oddalovaný bankrot Řecka povede k tlaku na fiskální unii. Restrukturalizaci zaplatí hlavně daňový poplatník, ne banky

Trichetův plán: Oddalovaný bankrot Řecka povede k tlaku na fiskální unii. Restrukturalizaci zaplatí hlavně daňový poplatník, ne banky

16.6.2011 13:01
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropská centrální banka (ECB) v čele Jeane-Claudem Trichetem se ostře staví proti jakémukoliv zmírnění řeckého dluhového zatížení, ať už formou prodloužení splatnosti dluhopisů nebo přímým odepsáním části jistiny. Řada ekonomů se přitom shodne, že ani „měkký bankrot“ či dobrovolná reprofilace dluhopisů nevyřeší základní řecký problém, kterou je insolvence, tedy platební neschopnost. Země zkrátka nemá peníze na splnění splatných závazků a odklad nevyhnutelného zkomplikuje budoucí restrukturalizaci. To je však jen ekonomický detail.

Oddalování má ještě jeden dopad, tentokrát politický. Jeho rozměr ukazuje graf zpracovaný analytiky JPMorgan. Na jedné straně roste objem i podíl řeckých závazků v rukou oficiálních investorů (tedy MMF, ECB, centrálních bank eurozóny). Klesající křivka zase naznačuje minulý a předpokládaný pokles „spoluúčasti“ privátních subjektů (tedy hlavně bank a fondů), jelikož vydané dluhopisy buď dosáhnou data splatnosti (a tedy je Řekové zaplatí s pomocí půjček od MMF a eurozóny), nebo se jich soukromníci jednoduše zbavují (prodají je ECB). Graf počítá s tím, že potřebu dalších peněz pokryjí taktéž záchranné úvěry, jelikož země v blízké budoucnosti nemůže pomýšlet na návrat na kapitálové trhy.

Trichetův plán


Hlavní poselství obrázku je jasné. Po roce 2012 to budou hlavně státy eurozóny (tedy daňoví poplatníci), kdo bude muset řecký bankrot zaplatit. Takto drahá záchrana nepochybně zvýší tlak na užší fiskální integraci. Vcelku podloudný způsob jak posunout evropskou integraci vpřed, avšak z hlediska historie EU se jedná o časem prověřenou metodu.

Za neústupností ECB mohou stát i jiné pohnutky: snaha zachovat si tvář, obava z další epizody typu Lehman Brothers. Je ale těžké si představit, že si prezident ECB není vědom politických následků jím prosazovaného postupu. Trichet, kdysi poradce francouzského prezidenta d´Estainga, zarputilého zastánce federalizace EU, neprojevuje žádné zábrany vyjadřovat se k budoucímu politickému uspořádání Evropy.

Pokud by tomu tak bylo, hraje si šéf ECB s ohněm. Jeho ostrá kritika restrukturalizačních návrhů neponechává místo pro vyjednávání a kompromis. ECB dala v sázku svou pověst. Jakýkoli měkký bankrot by vytvořil zdání, že nezávislá instituce střežící stabilitu eura se podvolila tlaku suverénních zemí eurozóny.

Jde také o peníze. Podle think-tanku Open Europe hrozí ECB při řecké restrukturalizaci ztráty až 140 mld. EUR, což by centrální banky eurozóny přinutilo ECB rekapitalizovat. Trichet zatím drží pozici. Vylepšilo by ji jmenování Christine Lagardeové do čela MMF, jelikož současná francouzská ministryně financí je rozhodný odpůrce řeckého bankrotu. A tak navzdory nelibosti voličů zůstává nejjednodušší cestou oddalovat restrukturalizaci, aby se eurozóna mohla potichu proplížit k fiskální unii.

Pokud by se ale v Řecku vzedmula dostatečně silná revolta proti úsporným opatřením, nebo by v Evropě zesílil tlak na zapojení soukromých investorů, mohl by Trichetův gambit dopadnout katastroficky.

(Zdroj: blog Free Exchange)


Váš názor
 • VLASTNÍ MĚNA VLASTNÍ KRACH !
  17.6.2011 8:36

  Euro přineslo některé výhody které nemohou vyvážit nebezpečí nestejně silných ekonomik.Slabé ekonomiky krachují a to jak východních zemí evropy tak i Itálie, Portugalska, Španělska, Řecka. Vlastní měny by mohly krachnout díky hospodaření a pod., ale byl by to jejich problém a né problém těch co se to netýká..Nyní ty co nic nezpůsobyly a drží se hesla: "Na co máme to děláme", jsou nad problémem a jsou tlačeny, aby vyžírky nebo slabé ekonomiky podpořily ze svého. Každý ekonom ví,že dluhy v miliardách eur nemohou vlastně nikdy zaplatit a tak si rádi pujčují a ono to nějak dopadne...Hlavně defraudanti ve vládách se mohou těšit, že to někdo za ně zaplatí a oni se udrží u moci, aniž by jejich zlodějna dopadla plně na jejich obyvatele. Příkladem je Česko a vlády po r.1990. Vytunelovaná státní pokladna,narůstajicí blionový dluh, průmysl v cizích rukou stejně jako směr zisků někam jinám i úniky na daních.
  na-EX!
 • TAK TOTO SA STAVA
  16.6.2011 14:42

  ukážkou AKO bude každý občan OKRADNUTÝ a súčasne AKO sa podporuje NEZODPOVEDNOST politikov a najväčších hyen v okrádaní - BÁNK a HEDGE FONDOV. /// sucasne už musí pomaly nastávať aj bežnému občanovi otázka v mysli: PRECO JA SA MAM SKLADAT NA DLHY GRECKA ? odp je jednoduchá: PRETOZE IBA TAKTO sa podarí prinútiť OBCANOV, aby si vybrali plán, ktorý presadzujú ELITY. Priam hnusná vydieračská taktika - bud toto zlé riešenie alebo ešte horšie riešenie. BRUSEL zlyhal, ECB zlyhala. /// teraz je doba , kedy sa vytvára otrokársky systém pre europanov. Socializovanie strát na úkor občanov a hlúpe návrhy o spoločnom ministerstve financií, ktoré bude riadené z CENTRA, aby sa zakrylo, že EURO nie je vhodná mena pre každého a preto by mala mať krajina možnosť vystúpiť z eurozony.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)