Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trichetův plán: Oddalovaný bankrot Řecka povede k tlaku na fiskální unii. Restrukturalizaci zaplatí hlavně daňový poplatník, ne banky

Trichetův plán: Oddalovaný bankrot Řecka povede k tlaku na fiskální unii. Restrukturalizaci zaplatí hlavně daňový poplatník, ne banky

16.06.2011 13:01
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropská centrální banka (ECB) v čele Jeane-Claudem Trichetem se ostře staví proti jakémukoliv zmírnění řeckého dluhového zatížení, ať už formou prodloužení splatnosti dluhopisů nebo přímým odepsáním části jistiny. Řada ekonomů se přitom shodne, že ani „měkký bankrot“ či dobrovolná reprofilace dluhopisů nevyřeší základní řecký problém, kterou je insolvence, tedy platební neschopnost. Země zkrátka nemá peníze na splnění splatných závazků a odklad nevyhnutelného zkomplikuje budoucí restrukturalizaci. To je však jen ekonomický detail.

Oddalování má ještě jeden dopad, tentokrát politický. Jeho rozměr ukazuje graf zpracovaný analytiky JPMorgan. Na jedné straně roste objem i podíl řeckých závazků v rukou oficiálních investorů (tedy MMF, ECB, centrálních bank eurozóny). Klesající křivka zase naznačuje minulý a předpokládaný pokles „spoluúčasti“ privátních subjektů (tedy hlavně bank a fondů), jelikož vydané dluhopisy buď dosáhnou data splatnosti (a tedy je Řekové zaplatí s pomocí půjček od MMF a eurozóny), nebo se jich soukromníci jednoduše zbavují (prodají je ECB). Graf počítá s tím, že potřebu dalších peněz pokryjí taktéž záchranné úvěry, jelikož země v blízké budoucnosti nemůže pomýšlet na návrat na kapitálové trhy.

Trichetův plán


Hlavní poselství obrázku je jasné. Po roce 2012 to budou hlavně státy eurozóny (tedy daňoví poplatníci), kdo bude muset řecký bankrot zaplatit. Takto drahá záchrana nepochybně zvýší tlak na užší fiskální integraci. Vcelku podloudný způsob jak posunout evropskou integraci vpřed, avšak z hlediska historie EU se jedná o časem prověřenou metodu.

Za neústupností ECB mohou stát i jiné pohnutky: snaha zachovat si tvář, obava z další epizody typu Lehman Brothers. Je ale těžké si představit, že si prezident ECB není vědom politických následků jím prosazovaného postupu. Trichet, kdysi poradce francouzského prezidenta d´Estainga, zarputilého zastánce federalizace EU, neprojevuje žádné zábrany vyjadřovat se k budoucímu politickému uspořádání Evropy.

Pokud by tomu tak bylo, hraje si šéf ECB s ohněm. Jeho ostrá kritika restrukturalizačních návrhů neponechává místo pro vyjednávání a kompromis. ECB dala v sázku svou pověst. Jakýkoli měkký bankrot by vytvořil zdání, že nezávislá instituce střežící stabilitu eura se podvolila tlaku suverénních zemí eurozóny.

Jde také o peníze. Podle think-tanku Open Europe hrozí ECB při řecké restrukturalizaci ztráty až 140 mld. EUR, což by centrální banky eurozóny přinutilo ECB rekapitalizovat. Trichet zatím drží pozici. Vylepšilo by ji jmenování Christine Lagardeové do čela MMF, jelikož současná francouzská ministryně financí je rozhodný odpůrce řeckého bankrotu. A tak navzdory nelibosti voličů zůstává nejjednodušší cestou oddalovat restrukturalizaci, aby se eurozóna mohla potichu proplížit k fiskální unii.

Pokud by se ale v Řecku vzedmula dostatečně silná revolta proti úsporným opatřením, nebo by v Evropě zesílil tlak na zapojení soukromých investorů, mohl by Trichetův gambit dopadnout katastroficky.

(Zdroj: blog Free Exchange)


Váš názor
 • VLASTNÍ MĚNA VLASTNÍ KRACH !
  17.06.2011 8:36

  Euro přineslo některé výhody které nemohou vyvážit nebezpečí nestejně silných ekonomik.Slabé ekonomiky krachují a to jak východních zemí evropy tak i Itálie, Portugalska, Španělska, Řecka. Vlastní měny by mohly krachnout díky hospodaření a pod., ale byl by to jejich problém a né problém těch co se to netýká..Nyní ty co nic nezpůsobyly a drží se hesla: "Na co máme to děláme", jsou nad problémem a jsou tlačeny, aby vyžírky nebo slabé ekonomiky podpořily ze svého. Každý ekonom ví,že dluhy v miliardách eur nemohou vlastně nikdy zaplatit a tak si rádi pujčují a ono to nějak dopadne...Hlavně defraudanti ve vládách se mohou těšit, že to někdo za ně zaplatí a oni se udrží u moci, aniž by jejich zlodějna dopadla plně na jejich obyvatele. Příkladem je Česko a vlády po r.1990. Vytunelovaná státní pokladna,narůstajicí blionový dluh, průmysl v cizích rukou stejně jako směr zisků někam jinám i úniky na daních.
  na-EX!
 • TAK TOTO SA STAVA
  16.06.2011 14:42

  ukážkou AKO bude každý občan OKRADNUTÝ a súčasne AKO sa podporuje NEZODPOVEDNOST politikov a najväčších hyen v okrádaní - BÁNK a HEDGE FONDOV. /// sucasne už musí pomaly nastávať aj bežnému občanovi otázka v mysli: PRECO JA SA MAM SKLADAT NA DLHY GRECKA ? odp je jednoduchá: PRETOZE IBA TAKTO sa podarí prinútiť OBCANOV, aby si vybrali plán, ktorý presadzujú ELITY. Priam hnusná vydieračská taktika - bud toto zlé riešenie alebo ešte horšie riešenie. BRUSEL zlyhal, ECB zlyhala. /// teraz je doba , kedy sa vytvára otrokársky systém pre europanov. Socializovanie strát na úkor občanov a hlúpe návrhy o spoločnom ministerstve financií, ktoré bude riadené z CENTRA, aby sa zakrylo, že EURO nie je vhodná mena pre každého a preto by mala mať krajina možnosť vystúpiť z eurozony.
Aktuální komentáře
17.10.2019
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m