Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Něco se děje

Něco se děje

27.06.2011 12:21

Pokud chceme osekat investiční rozhodování na snesitelné minimum, snažíme se v současném prostředí povětšinou včas poznat, kdy bude přepnuto na RON, či ROFF (viz např. Před létem na ROFF?). Podívejme se na zajímavý vývoj posledních měsíců, týdnů a hlavně dnů.

První graf v mozaice ukazuje pohyb výnosů 10-letých amerických vládních dluhopisů. Ty od dubna klesají, je rozumné předpokládat, že je to zejména odrazem zhoršujícího se růstově-inflačního výhledu americké a i globální ekonomiky (viz Dluhopisy opět říkají, že akcie jsou příliš optimistické. Nebo oba trhy věří v dosud jen naznačované?). Poslední týdny, respektive dny ale můžeme pozorovat, že se něco děje – stabilizace, pokus o prudký růst výnosů, ještě prudší pokles a opět růst. Může jít o opětovné přehodnocení/stabilizaci růstového výhledu (růst inflačního rizika), či teoreticky o růst rizikové prémie (že by hrátky s dluhovým limitem konečně probudily Krugmanovy spící vigilanťáky?). První, mnohem pravděpodobnější, možnost by poukazovala na to, že averze k riziku (tedy ROFF) u investorů již dosáhla dna:

001

Zdroj dat: Fed, Patria (kliknutím na obrázek graf zvětšíte)

Duben byl ale vyloženě zajímavý měsíc. V tu dobu otočily nejen Treasury výnosy, ale i do té doby klesající rizikové spready korporátních dluhopisů, které od té doby rostou – žádnou známku přepnutí na vyšší kamarádství s rizikem (RON) nevykazují.

A není asi náhoda, že v dubnu se zastavil i růst cen ropy (druhý graf v mozaice) – její ceny by na zhoršené vyhlídky měly reagovat stejně jako výnosy dluhopisů. U ropy je zajímavé, že její prudký růst byl jedním z hlavních příčin zhoršených růstových očekávání. Ve chvíli, kdy se to projevilo na výnosech US bondů, ropa, zřejmě vědoma si toho co způsobila, začala otáčet. Její pokles v posledních dnech je sice z části dán nabídkovou stranou, ale asi říká něco i o poptávce – říká ROFF. Současné cenové úrovně jsou přitom stále dost vysoko, často lze slyšet, že právě hranice 110 – 115 dolarů za barel je pro globální ekonomiku tou kritickou.

S měsíčním zpožděním za dubnovými zlomy reagoval dolar a zlato. Pokud vztah eurodolar pojmeme jako soutěž ošklivek, až do května se zdála být krásnější ošklivka euro, pak se ale opět začaly ukazovat její periferní vady na kráse a nastal útěk do méně nebezpečného „bezpečí“ dolaru. Dlouhodoběji přitom platí závislost sílící US ekonomika = oslabující dolar (pro pohled na kurz dolaru v pokrizové době viz například „Měnové trhy vzhůru nohama – euro s komoditami, dolar reziduální měnou“). Jde tedy o to, zda je euro tak špatné, že přetluče i na další oslabení nastavený dolar (RON pro trhy mimo eurozónu), či zda je cca dvouměsíční posilování dolaru jasným ROFF.

A pokud si chceme kreslit RON – ROFF obrázek, může být zajímavé použít i zlatou barvu. Zlato, stejně jako dolar, obrátilo až v květnu – nabízí se vysvětlení, že jeho dolarová cena prostě reagovala na kurz dolaru. Onen zlatý květnový obrat ale z pohledu několika týdnů znamenal jen zmenšení rychlosti růstu. Poslední dny pak přinesly relativně prudší korekci – ruku v ruce s posílením dolaru, růstem výnosů a korekcí ropy.

Pokud přijmeme tezi, že dolar „posílil kvůli tomu, že euro oslabilo“, že jeho posílení (a ne zmenšující se inflační riziko) stojí za poklesem zlata (a dalších komodit), ropa klesla hlavně kvůli nabídce a výnosy obrací kvůli stabilizaci růstově inflačních očekávání, dospějeme k závěru, že ROFFu již bylo dost. Pokud naopak vezmeme posilující dolar, oslabující ropu a zlato jako známky zhoršujícího se růstového výhledu a růst výnosů připíšeme na vrub vigilanťákům nebo použijeme kolonku „ostatní“, jedeme dál ROFF. Mírně bych se klonil k této druhé možnosti (věřím, že nemá smysl zdůrazňovat, že vysvětlení a kombinací bychom lehce našli více).

Že se děje něco zajímavého ale ukazují zejména následující grafy z rizikové skupiny investic. Akcie v Itálii, Španělsku, Indii i v Číně se v dubnu jako jeden muž vydaly směrem dolů. Zatímco se ale na periferii eurozóny v posledních dnech tento propad znatelně prohloubil, asijské trhy zamířily prudce výše. Ne, že by doposud šly tyto trhy vždy plně souběžně (např. Indie na tom byla na rozdíl od ostatních na počátku roku dost zle). Může to ale mimo jiné naznačovat, že ROFF již není uplatňován plošně, ale začíná rozlišovat. A také to, že trhy snad skutečně věří, že Čína již má boj s inflací vyhraný.

002

Zdroj dat: Bespoke (kliknutím na obrázek graf zvětšíte)

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.10.2021
8:26Tesla předvedla dosud nejlepší kvartální výsledek hospodaření, zásadně zvedla dodávky aut
5:59Stimulace poptávky byla namístě, nyní ale již zaostává nabídka
20.10.2021
22:00Pouhých šest dnů stačilo Wall Street na návrat na historická maxima  
17:48Beta na Čínu
17:31Bitcoin překonal nové maximum, vyšplhal k ceně 67 000 dolarů
17:26Testy na covid už nebudou zdarma, restaurace budou kontrolovat bezinfekčnost a respirátory od pondělí povinně uvnitř
15:56Jak vidí JPMorgan aktuální ekonomiku? Stagflace ne, čas na zvedání sazeb ano
15:50Akcie dnes nenacházejí společný směr, výnosy mírně klesají  
15:02V objednávkové knize ASML padly rekordy. Potvrzujeme dlouhodobou investiční tezi  
14:55Šéf německé centrální banky Jens Weidmann z osobních důvodů odstupuje
14:07Micron plánuje proinvestovat v této dekádě 150 mld. USD (komentář analytika)  
13:27Problémy Novavaxu s výrobou vakcín jsou podle listu Politico zásadní. Akcie v premarketu padá o čtvrtinu hodnoty
12:46Ján Hladký k výsledkům Netflixu: Squid Game plní očekávání trhu. V závěru roku přijdou nové tituly  
12:16Stane se Elon Musk dolarovým bilionářem? Vesmírná SpaceX by mu mohla pomoci, říká analytik
11:39Akcie zůstanou vysoko. Podle Morganů kvůli přehnanému optimismu drobných investorů, podle Goldmanů kvůli nedostatku alternativ
11:38Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize roku 1974
11:27Menší strach z Fedu, pokrok v Kongresu. Evergrande dochází čas  
10:25Společnost Facebook podle médií plánuje změnit své jméno, aplikaci by měl název zůstat
9:23Rozbřesk: Česká koruna se drží v defenzivě, německá výrobní inflace nejvýše od roku 1974
8:57Netflix zvedl zisk o čtyři pětiny a počet předplatitelů. Boduje Hra na olihen i Sexuální výchova

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)