Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v květnu zrychlil, vyšší ceny potravin brzdí jejich prodej

Maloobchod v květnu zrychlil, vyšší ceny potravin brzdí jejich prodej

04.07.2011 9:20, aktualizováno: 4.7. 10:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny v květnu reálně meziměsíčně klesly o 0,7 %. V meziročním srovnání očištěné o vliv počtu pracovních dní vzrostly o 1,4 %. Bez očištění, základní sledované číslo, pak dosáhly 3,2 %, což znamená zrychlení z dubnových 2,7 %, avšak zaostání za očekáváným tempem 3,6 %.

K meziročnímu růstu tržeb přispěl při letošním vyšším počtu pracovních dní o jeden zejména segment prodeje a oprav motorových vozidel (+2,1 p.b.) a nepotravinářského zboží (+1,9 p.b). Opačně ale působil prodej potravin (-0,6 p.b.) a pohonných hmot (-0,2 p.b.).

"Květnová data o maloobchodních tržbách potvrzují trend pomalého růstu spotřebitelské poptávky. Ekonomická situace se sice zvolna zlepšuje a pozvolna klesá nezaměstnanost, mzdy ale stále rostou příliš pomalu (v reálném vyjádření prakticky stagnují). Domácí poptávka nadále nevyvíjí tlak na růst cen a měnová politika ČNB tedy nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Zároveň lze odhadnout, že spotřeba domácností patrně ani ve 2. čtvrtletí nepřispěje k růstu HDP," zhodnotil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Nepřetržitý růst tržeb motoristického segmentu trvá již 13 měsíců. Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) se snížily reálně meziměsíčně o 0,2 % a meziročně očištěné o pracovní dny se zvýšily o 3,3 %, neočištěné tržby však vzrostly meziročně o 6,6 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 6,7 % a za opravy o 6,1 %.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o 1,0 % a meziročně očištěné o pracovní dny se zvýšily o 0,5 %. Sezónně neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,6 %, a to přesto, že růst byl zpomalen poklesem prodeje potravin a pohonných hmot (o 2,5 %, resp. o 1,7 %). Napomohl k tomu zvýšený růst tržeb za nepotravinářské zboží o 5,9 %.

Již devatenáct měsíců nepřetržitě se zvyšoval maloobchod provozovaný prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby (o 21,0 %). Rostly také tržby za prodej textilu a obuvi (o 9,8 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 9,3 %), výrobků pro kulturu a rekreaci (o 7,8 %), farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží (o 5,1 %) a výrobků pro domácnost (o 3,4 %) ve specializovaných prodejnách. "Rychle roste obrat v obchodech s výpočetní a telekomunikační technikou (meziročně o 9,3 procenta), kde se kromě zlepšení ekonomické situace projevují technologické změny, které přivedly na trh tablety a novou generaci chytrých telefonů. Tento trend podporuje i prodeje internetových obchodů," uvádí k vývoji segmentu David Marek.

Naopak méně se prodávaly potraviny, a to jak ve specializovaných tak i nespecializovaných prodejnách (o 2,8 %, resp. o 2,5 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží klesly tržby o 0,9 %. "U potravin se podobně jako u pohonných hmot negativně projevil rychlý růst cen a mohlo dojít k substituci dražších výrobků levnějšími. Meziroční inflace v cenách potravin dosáhla v květnu 6,7 procenta, což je nejvyšší hodnota od září 2008," upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku činil 102,4 % a byl ovlivněn jednak pokračujícím růstem cen pohonných hmot (o 10,0 %), jednak zvýšením cen potravin. Tento vývoj se promítl do celkového růstu cen v prodejnách s převahou potravin (o 5,3 %). Nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 9,4 %), textilu a obuvi (o 2,4 %) a výrobků pro domácnost (o 2,0 %).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data