Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senátoři ČSSD vrátí novelu o loteriích poslancům, proti zdravotnické reformě podají ústavní stížnost

Senátoři ČSSD vrátí novelu o loteriích poslancům, proti zdravotnické reformě podají ústavní stížnost

19.7.2011 16:25
Autor: mediafax

Senátoři ČSSD, kteří mají v horní parlamentní komoře většinu, chtějí vrátit poslancům novelu o loteriích, která obcím umožňuje regulovat hazard, s pozměňovacím návrhem. Zdravotnickou reformu nepodpoří, pokud začne platit, podají stížnost Ústavnímu soudu, řekl dnes šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD).

K zdravotnické reformě senátorský výbor pro zdravotnictví pozměňovací návrh nepřijal. Shodl se na tom, že reforma je zmatečná a odporuje Ústavě České republiky.

"Právo na dostupnou zdravotní péči bude podle novely selektováno a nebude postaveno na základě rovného práva všech pojištěnců. V tomto bodě i na základě rozhodnutí Ústavního soudu je zcela možno předpokládat, že Ústavní soud musí toto ustanovení o standardu a nadstandardu zrušit," prohlásil Štěch a dodal: "Již teď avizujeme zcela zřejmé podání ústavní stížnosti. Jedna se bude týkat Ústavy a jedna problematiky, která je v rozporu s Listinou práv a svobod."

Předseda senátorského výboru pro zdravotnictví Jan Žaloudík (ČSSD) potvrdil, že novela zákona o zdravotnictví obsahuje mnoho sporných bodů. "Řada věcí je diskutovatelná, kdyby nebyla v guláši. Těžko se připravuje pozměňovací návrh. Jsou tam věci, které jsou možná dobře myšlené, ale jsou tam také věci nepřijatelné, a pak také věci zmatečné," shrnul.

Nelíbí se mu, že zdravotnická novela obsahuje ve své terminologii také sousloví "regulační poplatky". "Poplatky nejsou regulační, jsou provozní. Protože nikdo ve špitále být nechce," podotkl Žaloudík. Zkritizoval, že novela umožňuje zavedení standardu a nadstandardu, ale nevysvětluje, kdo ho stanoví.

Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) kritizovala, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dostatečně nezdůvodnil, proč by měl být nadstandard v českém zdravotnictví zaváděn. "Ministr Heger při projednávání na výboru sám označil část, která se týká standardu a nadstandardu za naplnění ideologie vlády, víc neargumentoval. Zdraví však nemůže být komodita, nemůže být na prodej. V utrpení a bolesti jsme si rovni," uvedla senátorka s tím, že návrh poškodí pacienty.

S pozměňovacím návrhem vrátí senátoři Poslanecké sněmovně novelu zákona o loteriích, která umožňuje obcím regulovat hazard na svém území.

"Jsme domluveni, že když Senát tu opravenou verzi zákona vrátí, Poslanecká sněmovna ji přijme. Obce budou účastníky řízení, obce budou moci vydávat obecně závazné vyhlášky. Budou stanoveny jednotné odvody z výtěžku – 20 procent výtěžku. Jedna čtvrtina z toho půjde výnosu obcí," vysvětlil předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Senátor Jan Hajda (ČSSD) se postavil proti veterinárnímu zákonu, protože umožňuje lidem vlastní porážky. Obává se, že zákon ohrožuje zdraví lidí.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier zkritizoval návrh zákona o protikomunistickém odboji.

"Úprava vyžaduje určité změny. Je potřeba se vypořádat s tím, do jaké míry byla činnost proti komunistickému režimu, srovnatelná s prvním nebo druhým odbojem. Návrh zákona výrazně oceňuje ozbrojenou formu odboje. Navrhuji, aby tato část byla upravena," řekl senátor.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data