Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v domácí ekonomiku v červenci klesla při zlepšení u spotřebitelů

Důvěra v domácí ekonomiku v červenci klesla při zlepšení u spotřebitelů

25.7.2011 9:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v červenci meziměsíčně mírně snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu kles o půl bodu na 5,0 bodu, podnikatelská důvěra klesla o jeden bod na 11,3 bodu. K částečnému zlepšení došlo u spotřebitelů, kde indikátor posílil o 1,5 bodu na minus 20,3 bodu. Meziročně je celková důvěra v tuzemskou ekonomiku horší o 2,8 bodu, ve srovnání s hodnotami v období recese (ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009) je však značně vyšší.

Indikátor důvěry podnikatelů se v červenci meziměsíčně snížil o 1 bod. Důvěra se snížila v průmyslu, ve vybraných službách a v obchodě; ve stavebnictví se důvěra mírně zvýšila. Meziročně je úroveň o 0,3 bodu horší. S výjimkou stavebnictví již však všechna sledovaná odvětví překonala pokles z proběhlé recese.

V průmyslu se v červenci hodnocení současné celkové ekonomické situace zvýšilo. Hodnocení současné celkové poptávky se nepatrně zvýšilo, stále příznivé hodnocení zahraniční poptávky o něco kleslo. Zásoby se podle respondentů nepatrně snížily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se mírně zvýšilo na 84,5 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7,4 měsíce, což je také mírně více než v předchozím čtvrtletí. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v červnu.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červenci oproti minulému měsíci značně snížilo. Stále nízké hodnocení celkové poptávky se ještě zhoršilo. Pro příští tři měsíce však respondenti očekávají oživení tempa stavební činnosti při zlepšení zaměstnanosti a odhadují zajištění práce zakázkami na 8,3 měsíce.

V odvětví obchodu se v červenci ve srovnání s červnem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v červenci nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nepatrně vyšší než v červnu, pro příštích šest měsíců jsou nižší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v červenci meziměsíčně zvýšil o 1,5 bodu, ale ve srovnání s červencem 2010 je o 13 bodů nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v červenci vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců stále obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace, i když jejich obavy jsou o něco menší než v minulém měsíci. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červenci nepatrně snížil. Úmysl spořit se také o něco snížil. Respondenti opět označili současnost za dobu nevhodnou pro spoření a čekají růst cen v příštích dvanácti měsících.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data