Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Medvědí trh klepe na dveře, dluhopisy ukazují na ekonomiku v recesi

Faber: Medvědí trh klepe na dveře, dluhopisy ukazují na ekonomiku v recesi

02.08.2011 15:06
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Turbulence na trzích posledních týdnů a měsíců a srovnání současného vývoje na akciích a dluhopisech s tržbou hotovosti dovádí investora Marka Fabera k přesvědčení, že stojíme na počátku dlouhodobého medvědího trhu. Samotný trh dluhopisů pak podle něj ukazuje na hospodářskou recesi a politici situaci svou neschopností řešit skutečné problémy nepřispívají.

„Rozložení investic mezi akcie, dluhopisy a hotovost ukazuje, že akciový trh na tom není dobře. Dluhová krize na obou stranách Atlantiku podlamuje růst ekonomik. Na recesní situaci americké ekonomiky ukazuje trh dluhopisů. Pakliže ty ukazují na oslabování ekonomik západu a akciový trh zůstává relativně vysoko, očekávám na něm zlom,“ uvádí Marc Faber. (Čtěte také: Akcie v Evropě jsou vůči USA nejníže za 15 let) Faber sám sebe označuje přesvědčením za medvěda.

Svým hlasem se přidává ke kritikům politického „řešení“ problémů dluhové krize v Evropě i situace kolem dluhového limitu (a neřešení podstaty v podobě dluhu a rozpočtového schodku) ve Spojených státech. „Politici nejsou svými kroky nápomocni. Reálný rozsah problémů v Evropě i Spojených státech nikdo nesnížil, pouze je ‚řešeními‘ nekonečně odsunuje do budoucna,“ uvádí Faber. (Čtěte také: Donald Trump: Bod pro Obamu je výsměchem USA. Chci být prezidentem) „Část analytiků se domnívá, že makrodata mohou překvapit směrem nahoru, jejich pohled ale nesdílím, dle mého názoru to bude naopak,“ myslí si Faber. Nepříznivá data z firem podle něho začnou chodit s výsledky druhé poloviny roku 2011 po smíšených datech za 2Q11. Nenaplněná očekávání zůstala již ve 2Q u značné části firem, z posledních například u BNP Paribas či Barclays, Motoroly nebo EADS.

Jeho očekávání opětovné recesní hrozby ekonomiky, kterou naznačil údaj o výkonu ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí roku (Čtěte také: Americké HDP: Ve 2Q výrazné zklamání, za 1Q brutální revize) podporuje také analytička Meredith Whitney, podle které opět výrazně zesílily signály ukazující na riziko druhého dna americké ekonomiky. Připomíná situaci amerických států, kde po červnovém odeznění federální podpory 46 z nich přistoupilo k razantně úsporným rozpočtům. Jelikož lokální vlády odpovídají zhruba 12 % HDP, očekává další tvrdý dopad na nezaměstnanost a výdaje domácností. První rána přišla již dnes, když čerstvá data za červen ukázala na 0,2% pokles osobních výdajů místo očekávaného 0,1% růstu (a 0,1% tempo růstu příjmů při očekávaných 0,2 %). „Tyto úspory dopadnou také do soukromého sektoru skrze rušení kontaktů firem, které budou následně propouštět,“ míní dále Whitney.

Medvědí naladění Fabera znovu akcentuje komodity, které vidí také jako klíčové pro vývoj globální ekonomiky. Ještě více než dopadu zpomalení ekonomiky Spojených států se Faber obává dopadu vývoje na komoditách na růst v Číně. Místo cen komodit na vrcholech ale naráží na oslabení jejich ceny. Čína je pro svou ekonomiku potřebuje a platí za ně zejména komoditním ekonomikám Kanady, Austrálie a Středního Východu. Ty s poklesem cen (pod tlakem očekávaného ekonomického útlumu) dostanou zaplaceno méně a také nakoupí méně čínského zboží, čímž zatlačí na útlum tamní ekonomiky, dovozuje Faber s tím, že vlivu přikládá silnější efekt, než dražšímu nákupu komodit.

Vedle komodit očekává na růst rozvíjejících se ekonomik v čele s Čínou tlak ze strany cen potravin. „V těchto zemích znamenají potraviny výrazně vyšší podíl na spotřebním koši. Inflace jejich cen se může projevit nepříjemným překvapením v celkovém výkonu ekonomiky,“ upozorňuje Faber.

Za favorita z investičního pohledu nadále považuje zlato. Jeho cena dnes v Londýně dosáhla nového rekordu na dosah 1634 dolaru za trojskou unci. „Jeho pozice bezpečného ráje jej bude držet blízko jeho historických maxim. Osobně bych neváhal s jeho nákupem, pokud by došlo na pokles k 1500 USD za trojskou unci,“ uvedl Faber.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2024
22:14Volby online: Česko volí krajské zastupitele a část Senátu
22:01Wall Street lehce v záporu  
17:48Americká akciová výjimečnost pokračuje
17:14J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
17:03Prezident Pavel jmenuje k 1. prosinci do bankovní rady ČNB ekonoma bankovní asociace Jakuba Seidlera
17:02EK hodlá poskytnout Ukrajině půjčku v hodnotě až 35 miliard eur
17:02Firemní zprávy narušují optimismus o ekonomice a akcie korigují zisky  
15:58Uber bude spolupracovat s Waymo. Evercore ISI jej vidí jako sázku na robotaxíky
15:21Technická analýza: AI může Adobe přinést další růst  
14:54Fidelity International: Snižující se korelace naznačují, že dluhopisy mohou opět plnit zajišťovací role
13:54Než otevře Wall Street: FedEx, Nike  
13:46Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:24Perly týdne: Tlaky na ceny aut, dluhopisy nechtějí agresivní pokles sazeb
12:49Rakouská Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu
12:24Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
12:19Random Thoughts #2: Všechno bude fajn aneb aktualizace Investičních tipů  
10:58Silný akciový trh stále více kontrastuje s hrozbou pro evropskou ekonomiku. Mercedes varuje, akcie otáčejí dolů  
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba