Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sokolovská uhelná zastaví od září definitivně těžbu v dolu Družba

Sokolovská uhelná zastaví od září definitivně těžbu v dolu Družba

5.8.2011 18:36
Autor: ČTK

Sokolovská uhelná (SU) zastaví od září definitivně těžbu hnědého uhlí ve svém povrchovém dolu Družba. Těžba bude pokračovat jen v posledním lomu Jiří minimálně do roku 2035. Důvodem pro ukončení těžby v Družbě je sesuv vnitřní výsypky na lomu Jiří, jenž zablokoval další rozvoj Družby. Tady nyní pracují už jen dva velkostroje, které se 31. srpna srpna zastaví. Ukončení těžby v lomu Družba ale neznamená, že se tamní zásoby uhlí definitivně odepíší, sdělil ČTK ředitel divize Těžba SU František Kastl.

V zemi dolu Družba leží miliony tun uhlí. V roce 2016 se proto začnou přípravy k nasazení technologických celků do prostoru u Královského Poříčí, aby mohly být tyto zásoby odtěženy. V období let 2002 a 2003 lom Družba vytěžil přibližně 2,4 milionu tun uhlí. Letos těžba kvůli útlumu klesla na necelých 800.000 tun.

Uhlí z Družby sice mělo oproti sousednímu lomu Jiří menší výhřevnost, ale naopak nižší obsah síry, bylo tedy ekologičtější. Uhlí z dolu Jiří má od dvou do 2,5 procenta síry, v Družbě to bylo maximálně jedno procento. "Nevýhodou je, že na jednu tunu uhlí připadalo až 4,5 metru krychlového skrývky. U Jiřího to přitom bylo jenom něco málo přes polovinu tohoto množství," podotkl Kastl.

Podstatná část z 988 pracovníků Družby našla uplatnění v jiných provozech Sokolovské uhelné, menší množství lidí odešlo do předčasného důchodu. Někteří zaměstnanci budou v lomu dále pracovat kvůli zabezpečení nezbytných prací. Půjde o pracovníky kolejové dopravy, obsluhu dvou velkostrojů a dvou rypadel. Ty mají do roku 2015 vytěžit 16 milionů metrů krychlových materiálu, jenž poslouží k dokončení Smolnické výsypky.

Lom Družba v Novém Sedle byl nástupcem dolu Kaiser. Zahájil těžbu v roce 1889 hlubinným způsobem, od roku 1907 následovala těžba na povrchu. Hlubinná těžba skončila v roce 1959, do té doby měl důl řadu jmen. V roce 1921 to byla Konkordia, potom Truman, Svornost a od roku 1951 Družba. V roce 1913 vznikla u dolu elektrárna, která s elektrárnou v Dolním Rychnově zásobovala okolí do doby, než byla postavena elektrárna v Tisové.

Sokolovské uhelné vloni klesl čistý zisk o 345 milionů korun asi na 1,58 miliardy korun. Výsledek ovlivnilo mimo jiné snížení tržeb za elektřinu kvůli poklesům ceny, zhoršené podmínky pro těžbu uhlí a likvidace sesuvu zeminy v lomu Jiří. Celkové tržby klesly o 994 milionů korun na zhruba 8,38 miliardy korun. SU vytěžila loni 8,4 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 200.000 tun méně. Kvůli sesuvu na Jiřím zastavila výrobu briket.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data