Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se EU připravuje na hrozící cla a další politická rizika ze strany USA?

Jak se EU připravuje na hrozící cla a další politická rizika ze strany USA?

31.01.2025 13:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropští představitelé se snaží získat podporu členských států proti Trumpově agendě „Amerika na prvním místě“. Evropská komise minulý týden na soukromé schůzce vyzvala členské státy, aby zůstaly jednotné. Lídři, včetně německého Olafa Scholze, francouzského Emmanuela Macrona a dánské Mette Frederiksen, se od Trumpovy inaugurace rozjeli napříč kontinentem a diskutovali o tom, jak se vypořádat s riziky, která nová administrativa ve Washingtonu představuje. A načasování nemohlo být pro EU horší. Ta trpí prohlubující se ekonomickou slabostí a politickou roztříštěností, která paralyzuje vlády jejích dvou největších členů - Německa a Francie.

Během diskuse s komisí vyjádřili minulý týden členové obavy, že se Trump pokusí rozdělit EU bilaterálními dohodami nebo cílenými cly. „Během brexitu měla Evropa navrch,“ řekla v rozhovoru Alicia García-Herrero, vedoucí bruselského ekonomického think-tanku Bruegel. "Nyní se ale Evropa bezpochyby rozdělí."

EU se snaží jednat rychle, protože se očekává, že nové kolo cel USA bude nevyhnutelné a tentokrát to bude horší než obchodní šarvátky, které Trump vyvolal v roce 2018. A přestože úředníci chtějí prozkoumat všechny možnosti spolupráce, jsou skeptičtí, že by mohli Trumpovi rozmluvit obchodní střet, který se může týkat všeho od oceli, přes automobily, až po evropské technologické regulace a daňovou politiku. Místo toho EU připravila seznam amerického zboží, na které uvalí svá vlastní odvetná cla podle toho, jak bude vypadat počáteční americká salva, řekli lidé obeznámení se situací. Tentokrát však EU věnuje přípravě reakce více času a její seznam cílů je mnohem větší.

3

Trump v pondělí slíbil, že uzákoní celoplošná cla „mnohem větší“ než 2,5 %, a zaměřil se na odvětví oceli a hliníku, na které se zaměřoval i během svého předchozího funkčního období. V projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu minulý týden americký prezident řekl, že „EU s námi zachází velmi, velmi nespravedlivě, velmi špatně“. Evropou také otřáslo Trumpovo naléhání, že chce z bezpečnostních důvodů převzít Grónsko, a odmítl vyloučit použití síly.

EU musí „využít tento čas k přípravě, ať už na diskusi, nebo na odvetu,“ řekla v rozhovoru Arancha González Laya, děkanka pařížské školy mezinárodních vztahů na Sciences Po. "Měli bychom zůstat jednotní, protože vzhledem k integraci evropské ekonomiky jsou uvalená cla na jeden členský stát stejná jako cla na EU jako celek."

Je možné, že Trump nařídí cla okamžitě, ale někteří se domnívají, že k nim dojde až po 1. dubnu, kdy má nová administrativa podat zprávu o tom, jak řešit nespravedlivý a nevyvážený obchod, a „doporučit vhodná opatření, jako je globální doplňkové clo“ nebo jiná opatření k nápravě situace.

Vedle toho Komise také připravuje nabídku na zlepšení bilaterálních vztahů s USA, která by mohla zahrnovat více dovozu zkapalněného zemního plynu, hnojiv a zbraní, uvedl jeden z lidí obeznámených s přípravami. „Naší hlavní prioritou bude včas se zapojit, diskutovat o společných zájmech a být připraveni vyjednávat,“ řekla minulý týden v Davosu předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. „Budeme pragmatičtí, ale vždy budeme stát za svými zásadami. Chránit naše zájmy a prosazovat naše hodnoty – to je evropský způsob.“ „Evropa bude vyjednávat, nemůže dělat nic jiného,“ dodal Bruegel García-Herrero. "Vidím pro Evropu velmi obtížný horizont a očekávám zavedení některých amerických cel na Evropu, ale týkala by se pouze některých specifických produktů."

2

Načasování je pro EU velmi obtížné. Německý lídr Scholz má být sesazen v předčasných volbách 23. února a ve Francii je Macron slabým prezidentem, který je pohlcen snahou schválit rozpočet a zároveň udržet vůdkyni krajní pravice Marine Le Penovou mimo moc. A i populisté v EU tohoto rozdělení využívají. Maďarský premiér Viktor Orbán minulý měsíc otřásl unií, když řekl, že by nutně nepodpořil prodloužení sankcí EU proti Rusku, což je rutinní proces, který vyžaduje jednomyslnou podporu všech 27 členských států. To donutilo EU zvážit náhradní řešení a nabídnout Orbánovi pobídky, což nakonec vedlo k tomu, že Maďarsko ustoupilo. 

„Existenční“ problémy

Minulý rok bývalý prezident Evropské centrální banky Mario Draghi varoval před „pomalou agónií“ v bloku, pokud členské státy nebudou rychle jednat, aby zvýšily produktivitu dodatečnými investicemi. Dodal, že toto selhání způsobí, že EU bude méně konkurenceschopná vůči USA a Číně. „Základy, na kterých jsme stavěli, se nyní otřásají,“ uvedl Draghi ve zprávě, kterou předložil EU. "Je to existenční výzva." Macron to vyjádřil přísněji a řekl, že „EU může zemřít“, pokud se bude nadále řídit svou „klasickou agendou“.

Bloomberg Economics odhaduje, že 10% clo by snížilo vývoz do USA o 30 % a 25% clo o 70 %, čímž by bylo ohroženo 0,7 % až 1,5 % HDP. Spouštěcím momentem by mohl být konec března, kdy se pozastavená cla EU na produkty z USA ve výši 3 miliard dolarů vrátí zpět.

1

Tento konkrétní boj začal v roce 2018, kdy USA zasáhly cly evropský vývoz oceli a hliníku za téměř 7 miliard dolarů s odvoláním na obavy o národní bezpečnost. Unie odvetou zaútočila na politicky citlivé společnosti, včetně motocyklů Harley-Davidson a džínů Levi Strauss. Obě strany se dohodly na dočasném příměří v roce 2021, kdy USA částečně zrušily svá opatření a zavedly soubor celních kvót, nad jejichž rámec se uplatňují cla na kovy, zatímco EU zmrazila všechna svá omezující opatření. Americké kvóty, které nahradily represivní cla, vyprší na konci roku.

"Časovaná bomba"


„Pokud využijí březnový termín a zavedou cla zpět, bude to prostě hrozné,“ obává se Daniel Mullaney, vysoký člen Atlantic Council, který za první Trumpovy administrativy sloužil jako vysoký americký obchodní vyjednavač. "To je v podstatě časovaná bomba."

Ignacio Garcia Bercero, bývalý vysoký vyjednavač EU s USA, doporučil EU, aby prodloužila zmrazení svých cel a aby Komise projevila ochotu vést o této otázce strukturálnější diskusi. "Není to dobrý nápad, pokud přijmeme nějaká opatření dříve, než to udělají oni," domnívá se. Lidé obeznámení se situací uvedli, že EU musí ještě projednat, jak bude k tomuto termínu přistupovat.

Technická regulace je další z oblastí, ohledně které by se mohl strhnout transatlantický boj. Trump kritizoval EU za to, že se zaměřila na Apple, Alphabet a Meta Platforms. EU si vybudovala celosvětovou reputaci právě kvůli své agresivní regulaci velkých technologických společností. A Apple, Google, Meta a platforma X vlastněná Trumpovým důvěrníkem Elonem Muskem mohou čelit miliardovým pokutám – nebo dokonce povinným příkazům k prodeji – v rámci desítek samostatných probíhajících vyšetřování ze strany EU. "Neměli by to dělat," řekl Trump na konferenci v Davosu. „To je, pokud jde o mě, určitá forma zdanění. Máme na EU několik velmi velkých stížností.“

Někteří úředníci předpovídají, že boj o technologickou regulaci a zdanění by mohl být ještě zákeřnější než jakýkoli spor o cla, protože Trump je v oblasti obchodu transakční. Najít potenciální přistávací zónu u pravidel, kterými se řídí technologie, bude mnohem složitější, dodali.

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
24.01.2025 8:32
Americký prezident Donald Trump včera v projevu na Světovém ekonomické...
Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
24.01.2025 10:55
První den v úřadu prezidenta Trumpa byl v souladu s jeho předvolebními...
Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
24.01.2025 18:05
První den po inauguraci Donalda Trumpa americké trhy rostly a na opti...
Boom fosilních paliv slibovaný Trumpem není na pořadu dne, myslí si analytici
27.01.2025 14:28
Americké těžební společnosti přes volání prezidenta Donalda Trumpa po ...
Jan Čermák: Fed se nastavil do módu „počkáme a uvidíme“
29.01.2025 22:15
Fed na svém posledním zasedání s dnešním vyústěním nikterak svoji poli...
Rok hada a prezidentská akciová opce
30.01.2025 17:47
Carson si všímá toho, že podle čínského kalendáře přišel rok (dřevěnéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m