Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Výdajové paušály pro živnostníky se snižovat nebudou

Nečas: Výdajové paušály pro živnostníky se snižovat nebudou

10.8.2011 10:29
Autor: ČTK

Výdajové paušály pro živnostníky a drobné podnikatele se snižovat nebudou, řekl České televizi premiér Petr Nečas (ODS). Zvýšilo by to prý daně pro podnikatele, kteří nechtějí vést drobné účetnictví, což je v rozporu s programem vlády. S návrhem původně přišel ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle premiéra jde však pouze o Kalouskův osobní názor.

"Jsou to pouze úvahy. Vláda se touto myšlenkou nezabývala. V programovém prohlášení vlády je jasně napsáno, že celková odvodová zátěž osob samostatně výdělečně činných se nezvýší," řekl ČT Nečas.

Výdajové paušály využívají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) k výpočtu daní a jejich výše se liší podle profese. V současné době si nejvíce mohou obecně odečíst řemeslníci a zemědělci - 80 procent, následují ostatní živnostníci - 60 procent, a další povolání typu daňových poradců, auditorů či tlumočníků - 40 procent. Na příjmy z pronájmu pak lze uplatnit výdajový paušál 30 procent.

Kalousek podle informací médií zvažoval dva návrhy snížení paušálů. První předpokládá pokles sazby na 20, 40 a 50 procent a druhý model počítá jen s dvěma sazbami, a to ve výši 30 a 50 procent nebo 25 a 50 procent.

"Smysl paušálů je ten, aby maximálně kopírovaly náklady, které daný živnostník má a odepisuje si je ze základů daně. Situace v ČR je naprosto ojedinělá, tady paušály nekopírují, ale daleko přesahují náklady," řekl Kalousek.

Proti plánu však minulý týden v otevřeném dopise adresovaném premiéru Nečasovi ostře protestovali představitelé některých podnikatelských sdružení. Pod textem byl podepsán také Bedřich Danda, náměstek ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS). Dopis koncipovalo vedení neparlamentní Strany soukromníků ČR, která s ODS úzce spolupracuje. Danda je místopředsedou této strany. Její šéf Rostislav Senjuk bývá pravidelným řečníkem na kongresech občanských demokratů a v minulosti vlastní příznivce vyzýval k podpoře ODS ve volbách.

Kromě nich se pod otevřený dopis podepsalo 26 zástupců nejrůznějších podnikatelských sdružení, například ze Společenství autodopravců, Společenstva mlynářů a pekařů, Asociace autoškol, České asociace akustiků či Společenství čerpacích stanic a dalších.


Váš názor
 •  
  16.8.2011 22:57

  Jakákoliv daň z příjmu je kokonina. Kdyby skutečně chtěli motivovat lidi tak at je dan z příjmu zrušená. DPH 20% na vše a státe uskromni se. I tak by zůstalo sociální a zdravotní které taky není málo. Jenže kdobypak živil 40% voličů :o)
  Mike
 •  
  16.8.2011 22:50

  Člověk kalousek /ano,malé "k"/ říká, že situace v naší zemi je ojedinělá. Samozřejmě, že je ojedinělá i ekonomický a politický vývoj této země je ojedinělý. Se všemi změnami v nedávné minulosti bylo potřebné skupinám lidí, kteří se nebáli vzít osud do vlastních rukou tím, že začali podnikat, nastavit podmínky alespoň trochu motivačně. Ani se mi nechce rozepisovat co vše tyto lidi u nás tíží a dusí. Myslím, že i kalousek je "ojedinělý". Co týden vypustí k veřejnému testu nějaký nový nápad jak nás " zachránit".
  mgp
 •  
  16.8.2011 22:11

  Nevím, jestli všichni, co tu píšou, (kromě Luka) ví, o čem je řeč. Samozřejmě, že jsem ráda za 40% paušál (za socanů to bylo 25%), ale hlavně proto, že to nemusím registrovat - a třeba oblečení, bez kterého jsem svou práci dělat nemohla, se odečíst nedalo, přestože mimo práci kostýmy nenosím, Taky mi nikdo neplatí telefon, nemůžu si volat zadarmo z práce, nikdo mi nekoupí žádnou odbornou literaturu, papír, nepošle mne zadarmo na školení, nedostávám dárky. Musím ve své pracovně platit elektriku i vodné a stočné plus nájem za místnost, kterou bych, kdybych pracovala v kanceláři, nepotřebovala. Počítač a další dnešní vymoženosti si musím kupovat sama a pokud bych měla platit sílu, která by mi přes den uvařila, nakoupila a uklidila v té pracovně, abych se nemusela rozptylovat, tak přijdu na mizinu. Plus všechno, co uvedl Luk...
  Kalka.
  •  
   16.8.2011 22:16

   Z toho plyne, že mne už dávno musí živit burza, protože OSVČ to nesvedlo bez razantního poškození mého zdraví i rodinných vztahů ;-)
   Kalka.
 • Optimista
  10.8.2011 12:30

  1. Volit budeme, to se nebojte 2. Proto bují "švarcsystém" a zaměstanace na paušální odpočet nepotřebuji (bod 3 nepotřebuje komentář, to je mimo úroveň). ODS něco vykřikovala o rovných podmínkách pro všechny. Takhle vypadají rovné podmínky pro všechny?
  sgt.Mike
 •  
  10.8.2011 12:19

  hledate socialni spravedlnost podporenou komanci...volte a do dvou let se budete mit lip... rada 2..zanechte uplakaneho zamestnaneckeho pomeru...vyridte zivnostensky list..prijmete do prac.pomeru treba 20 zamestnancu budete se mit jako prasata v zite.. rada 3.smele do toho..kdo by potreboval poradit kde udelat zivn.list poslu radu kam jit...
  OPTIMISTA
  •  
   10.8.2011 12:45

   Rozhodně nehledám sociální spravedlnost. Hledám daňovou spravedlnost. To je něco trochu jiného. Jestliže jeden občan dělá v podstatně totéž co druhý a nemusí platit daně, tak je to čuňárna, ať se to oficiálně jmenuje jakkoliv.
   Skeptik
 •  
  10.8.2011 12:19

  A válet se 5 neděl na placený dovolený a 15 dní placených svátků - dohromady 2 měsíce to Vám nevadí.A nemluvím o vyžírkách co dostanou stravenky,cestovný,mim.dovolenou atd.A šmejdi odborářský by jen stávkovali a řvali - přidat !!!
  luk
  •  
   10.8.2011 12:47

   Co to má společného s daňovou zátěží, příteli? Já řeším, co mi stát sebere z toho, co vydělám.
   Skeptik
 •  
  10.8.2011 12:03

  Mno, a nějakej paušálek pro zaměstnance by tam nebyl? Já přeci taky do práce nemůžu chodit nahej, vojíždim si sako a botky, musim si kupovat lítačku na metro, platím holiče atd. Co třeba pro začátek 10 %, pane Premiére? Časem třeba jako tlumočníci, těch 40, to by bylo príma.
  Skeptik
  • to Skeptik
   10.8.2011 12:12

   To je prý zahrnuto v té směšné častce, co se jmenuje odpočet :-) No počítejte se mnou: 25tis čistého= 50tis superhrubá, z 25tis odečtu 20%DPH a 2tis na spotřebních daních a poplatcích ala doktor, recepty, kolky. SUMASUMARUM = z 50tisíc, které musím firmě vydělat, mi REÁLNĚ zbyde 18tisíc. Opravdu děkuji této vládě, že se tak stará o SPRAVEDLIVÉ podmínky pro všechny.
   sgt.Mike
  •  
   10.8.2011 12:07

   P.S. Každý zaměstnanec, který dá po tomto v příštích volbách hlas nestydaté ODS straně samostatně výdělečně činných vyžírků si musí připadat nutně jako totální blázen bez sebeúcty.
   Skeptik
 • daně
  10.8.2011 11:55

  Děkuji této vládě, že jako zaměstnanec platím daně za 10 osob samostatně výdělečně činných...
  sgt.Mike
 •  
  10.8.2011 10:32

  Jeste ze lobby podnikatelskych spicek funguje :-). Vsichni vime ze pausal je vybornej, cili ja jsem rad.
  Situs
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data