Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslanci dali zelenou balíku sociálních škrtů, stát ušetří 23,5 mld. Kč ročně

Poslanci dali zelenou balíku sociálních škrtů, stát ušetří 23,5 mld. Kč ročně

2.9.2011 12:31
Autor: mediafax

Poslanci dnes schválili balíček 17 novel zákonů v sociální oblasti, který například ruší sociální příplatek či zachovává výši nemocenské na 60 procentech a zaměstnavatelům ji ukládá platit po dobu tří týdnů. Sněmovna balík, který má přinést roční úsporu 23,5 miliardy korun, projednala již jednou, v březnu ho však zrušil Ústavní soud. Pro schválení takzvaného sociálního balíčku nakonec hlasovalo 101 poslanců, 70 bylo proti.

"Předkládaný návrh je reakcí na nález Ústavního soudu a fakticky jde pouze o to, že se jím s účinností od 1. ledna 2012 nahradí rušený zákon po věcné stránce a bude tak zajištěna kontinuita právní úpravy," uvedl v rozpravě ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Podle očekávání proti balíku ostře vystoupili opoziční poslanci. Dlouhou řeč vedl především předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. "Tyto návrhy mají vážné dopady na život v naší zemi, na život většiny občanů. Jsou nepromyšlené a neprovázané. My jako sociální demokracie s nimi nemáme a nechceme mít nic společného – s námi nikdo nejednal, nekonzultoval, tohle nejsou naše reformy," řekl Sobotka, který zároveň zkritizoval plánovanou změnu DPH i další zákony, které vládní koalice připravuje.

To ve sněmovně rozpoutalo živou diskusi, v níž se za řečnickým pultem vystřídal i premiér Petr Nečas (ODS) se středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) nebo ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Balíček sociálních škrtů například ruší sociální příplatek, zachovává výši nemocenské na 60 procentech a zaměstnavatelům ji ukládá platit po dobu tří týdnů. Kdyby soubor novel letos zdárně neprošel celým legislativním procesem, stouply by v příštím roce výdaje rozpočtu o 11,2 miliardy korun a o 9,1 miliardy korun se sníží rozpočtové příjmy, varovala vláda v důvodové zprávě.

Nejvyšší příjmy z navrhovaných opatření, která po zásahu Ústavního soudu platí jen do konce letošního roku, přináší podle vlády zachování sazby pojistného na sociální zabezpečení pro zaměstnavatele na úrovni 25 procent místo předcházejících 24,1 procenta. Tyto příjmy jsou na úrovni 9,2 miliardy korun.

Výrazné úspory podle představ kabinetu představuje trvalé ponechání náhradového poměru nemocenského pojištění na úrovni 60 procent denního vyměřovacího základu (2,3 miliardy), státní proplácení nemocenské až od 22. místo 15. dne nemoci (1,8 miliardy) nebo pokračující redukce příspěvku na péči v 1. stupni u dospělých na 800 korun měsíčně místo předchozích 2000 korun (1,67 miliardy korun).

Sociální příspěvek se novelou zákona omezuje pouze na rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě. Příspěvek dále náleží rodinám, kde alespoň jeden z rodičů je sám nezaopatřeným dítětem, tedy je mu méně než 26 let. Mění se také výplata rodičovského příspěvku ve tříleté a čtyřleté variantě. Porodné se kvůli balíčku škrtů vyplácí pouze za první narozené dítě, a to jen rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima.

Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou podle balíku změn pobírat dávky a současně pracovat. Ti, kteří odcházejí ze zaměstnání na dohodu nebo na vlastní žádost, mají nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti.

Ústavní soud zrušil balík novel zákonů o úsporných opatřeních vlády 14. března. Verdikt, kterým soudci vyhověli stížnosti 45 poslanců ČSSD, vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že zákony pozbudou platnosti 31. prosince 2011.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů