Spekulace na devizovém trhu formou tzv. carry trades se v prostředí ochabujícího ekonomického růstu a naopak sílícího vnímání rizika a nejistoty na trzích přestává vyplácet. Alespoň to naznačuje index mapující výnos ze strategií prodeje nízko úročených měn a nákupu měn spojených s relativně vyšším úrokem, který od začátku září klesl o 2,6 procenta a následuje tak 2,2% ztrátu za srpen a 3,1% propad v červenci. Index si tak vede nejhůře za poslední rok.
Zkrátka tak přicházejí investoři, kteří sázeli na nákup aktiv denominovaných v australském dolaru nebo brazilském realu, naopak nízko úročené měny, jakými jsou americký dolar a japonský jen, v posledních dnech bodují. USD si z letošních minim v úvodu srpna zvládl připsat 6% zisk vůči koši devíti měn vyspělých zemí, jen je ve stejném srovnání zhruba o pět procent silnější, ukazují data Bloomberg. Větší část trhů jednoduše předpokládá, že při očekávání poklesu akcií, komodit i tempa hospodářského růstu, to vše na pozadí evropské dluhové krize, utrpí atraktivita měn, které původně těžily z vyšších úrokových sazeb stanovených tamními centrálními bankami. Investoři se raději uchylují do „bezpečného přístavu“ v podobě dolaru a japonského jenu.
Klíčová úroková sazba americké centrální banky Fed se pohybuje mezi nulou a 0,25 %, Bank of Japan pak udržuje jednodenní sazbu na rekordním minimu 0,1 procenta, zatímco výše srovnatelných sazeb v Brazílii, Austrálii a například v Norsku je 12 procent, respektive 4,75 %, resp. 2,25 %. „Averze k riziku je hlavním faktorem, který hýbe trhy,“ uvádí Ian Stannard šéfující londýnské měnové strategii . „Jen a dolar budou za těchto podmínek pravděpodobně růst,“ dodává.
Strategie carry trades v období od ledna do dubna letošního roku nabídla zhruba 2,1procentní výnos díky optimismu ohledně sílícího hospodářského oživení. Australský dolar a norská koruna za uvedené období posílily vůči US dolaru o desetinu, brazilský real pak vzrostl o necelých šest procent. Takřka pětiprocentní růst si pak tyto vysoko úročené měny připsaly vůči japonskému jenu. Optimismus z ekonomiky však vzal poměrně rychle zasvé a investoři se vracejí ke světové rezervní měně a jenu. Pouze za minulý týden americký dolar posílil vůči australskému o 1,7 procenta a o 2 % vůči realu.
Ještě výraznější posílení předvedla americká měna vůči euru, a to zhruba o 4 %, když se dostala až na 1,3495 USD/EUR, kde byla naposledy v polovině února. Euro se propadlo v důsledku směsi negativních zpráv - prezident ECB Trichet upozornil na hrozby pro evropskou ekonomiku a trhy rychle rozvířily spekulace o možném bankrotu Řecka (kontrakty CDS indikovaly jeho 91% pravděpodobnost). Rezignace Juergena Starka na svou funkci ve Výkonné radě ECB a fakticky hlavního ekonoma měnové autority navíc poukázala na názorovou divergenci v otázce řešení evropské dluhové krize i uvnitř instituce.
„Vypadá to, že z uvedeného bude těžit dolar,“ komentuje Stephen Jen z SLJ Macro Partners, podle něhož bude růst této měny přímo úměrný averzi k riziku na trzích.
Současný vývoj na eurodolaru zřejmě přiměje ke změně své prognózy analytiky . Ti poté, co se euro propadlo pod 1,36 dolaru, tedy cílový kurz banky pro konec letošního roku, uvedli, že pravděpodobně přistoupí k úpravě svého odhadu. Za jeden z hlavních důvodů MS označila „újmu na reputaci“ Evropské centrální banky v důsledku Starkova odchodu. Pokud se euro propadne pod „úroveň podpory“ 1,3440 USD, může se zřítit až na 1,3055 dolaru za euro, předpověděli analytici banky.
(Zdroj: Bloomberg)