Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kreativní destrukce rychlého oddlužení?

Kreativní destrukce rychlého oddlužení?

11.10.2011 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní hnací silou globálního boomu, který skončil v roce 2008, byl dluh. A to hlavně dluh soukromého sektoru, ne dluh veřejný. Nyní se ten samý faktor může stát dominantním problémem současného desetiletí. Podle mnohých zdravé oživení nemůže nastat, aniž by v rozvinutých zemích došlo k poklesu celkové dluhové zátěže. A nerozlišuje se, o jaký dluh jde a u veřejného i soukromého sektoru se považuje za něco toxického. Ale čím rychleji se bude snižovat zadlužení soukromého sektoru, tím více je třeba toto brzdění agregátní poptávky vyvážit udržením veřejného dluhu na vyšších úrovních.

Do dluhové schizofrenie spadli mnozí z nás. Britská vláda explicitně odmítá zvyšování dluhu veřejného sektoru, jenomže zároveň uvažuje o politice uvolňování podmínek na úvěrovém trhu a zvýšení dostupnosti úvěrů pro malé podniky. MMF před několika měsíci volal po rychlém omezení veřejného dluhu, momentálně se však domnívá, že by se tento krok měl pozdržet. Regulátoři chtějí zvýšit kapitálové požadavky u bank, zároveň ale plánují rozložit toto zvýšení do delšího období, aby nebyl negativně ovlivněn růst nových úvěrů. Zadlužené ekonomiky eurozóny musí snižovat své dluhy, nicméně EFSF zvyšuje svou finanční páku. ECB se obává, že růst úvěrů zvýší nabídku peněz, zároveň však nakupuje vládní dluhopisy a poskytuje úvěry celému bankovnímu sektoru eurozóny.

Ať se nám to líbí nebo ne, globální ekonomika potřebuje mix restrukturalizace dluhu, jeho splácení a v některých případech jeho zvyšování. Univerzální recept, v jehož rámci by se zadlužení plošně snižovalo u všech sektorů, by mohl způsobit skutečnou pohromu. Vlády na sebe mohou převádět dluh soukromého sektoru jen v případě, že si to mohou dovolit. Tento krok také zahrnuje morální hazard a přerozdělení příjmů a bohatství. Převod dluhu na veřejný sektor znamená riziko vyššího zdanění v budoucnosti. Pokud se převede na rozvahu centrální banky, hrozí zase riziko inflace. To lze ospravedlnit pouze v případě, že alternativy jsou ještě horší.

Ne všichni ale s tímto názorem souhlasí. Friedrich von Hayek ve 20. letech napsal, že rychlé oddlužení zbavuje ekonomický systém špatných investic. Ti, kteří věří v Schumpeterovu kreativní destrukci, budou s tímto pohledem souhlasit. Poslední Interest Rate Observer ale přichází s popisem toho, co se stalo, když byl v USA tento přístup aplikován. Došlo k tomu během deprese v letech 1920 – 21. Růst úvěrů byl tehdy zastaven, Fed v čele s Benjaminem Strongem zvýšil sazby a vláda dosahovala rozpočtových přebytků. Deflace se považovala za nevyhnutelnou, nezaměstnaní byli ponecháni svému osudu, přestože míra nezaměstnanosti překročila 12 %.

James Grant, který Interest Rate Observer vydává, se domnívá, že tato politika fungovala. Recese skončila už v roce 1922, v roce 1923 byla nezaměstnanost na 2,4 %. Mezitím ale klesl HDP o 8 %, průmyslová produkce o 23 % a spotřebitelské ceny o 22 %. Podle Granta je to lepší než nekonečná stagnace. Jsme ale jistě schopní přijít s něčím lepším.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m