Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Dobrovolné“ kývnutí bank jak z mafiánských filmů

„Dobrovolné“ kývnutí bank jak z mafiánských filmů

27.10.2011 12:36, aktualizováno: 27.10. 14:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nejnovější evropská kriminálka byla odvysílána po půlnoci na dnešek. O její tečku se postaralo trio Sarkozy, Merkelová a Juncker postavením mezi dveře a přednesením „nabídky“ na „dobrovolný“ odpis 50 procent řeckého dluhu (protože jinak to může být taky 100 % a bez otázek..), glosuje noční vývoj na Summitu německý list Financial Times Deutschland.

Podle FTD dostaly banky doslova gangsterskou nabídku, pokud jde o způsob, jakým byly donuceny, aby přistoupily na požadavek politiků k odpisu 50% odpisu řeckého dluhu. Málokdy se na politických jednání postupuje tak tvrdě, tentokrát to bylo se zástupci bankovní asociace IIF, poznamenává FTD.

Bankovní sektor na něm podle FTD z úst německé kancléřky Angely Merkelové dostal "jedinou nabídku" - dobrovolně seškrtat polovinu pohledávek vůči Řecku. Alternativou bylo pouze, v případě odmítnutí, donucení k takovému kroku rozhodnutím politiků, přičemž francouzský prezident Sarkozy dle FTD hrozil, že odpis také klidně může být plných 100 procent.

"Byla to nabídka jako v nejkrásnějším mafiánském filmu, kterou nelze odmítnout. Jinak by (politici) přistoupili k vynucenému škrtnutí dluhů," soudí komentátor FTD. "Po půlnoci se Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová, Jean-Claude Juncker a další náhle postavili do dveří a řekli, že pokud neudělají tento krok dobrovolně, budou k němu donuceni," líčí průběh vyjednávání komentátor FTD. Otevřeně přitom konstatuje, že vůči bankám šlo o vydírání.

Člověk se dle FTD může snažit na věc nahlížet očima politiků a tedy dejme tomu daňových poplatníků, ale investoři se logicky ptají, zda třeba zrovna dneska nebude takový postup v rukavičkách uplatněn na další země.

Faktem je, že dohoda není levná pro banky, vlády ani MMF. Zatímco ještě v červenci se hovořilo o 109 miliardách eur druhého balíku pro Řecko, nyní se bavíme o balíku 130 miliard eur a to ještě díky zásahu MMF, poznamenává FTD.

Podle webu deníku Süddeutsche Zeitung však jejich kývnutí na 50 procent automaticky neznamená, že přijdou o polovinu investic. Server Spiegel Online se zase domnívá, že summit potvrdil stále patrnější rozdělování Evropské unie na dvě skupiny - tu co platí eurem, která udává tempo, a zbytek, kam patří i Česko.

"Padesát procent není vždy polovina," poznamenává však ke konečné dohodě Süddeutsche Zeitung. Připomíná, že záchranný fond eurozóny EFSF počítá s garancemi pro soukromý sektor až do výše 30 miliard eur. "Za druhé mezinárodní bankovní sdružení IIF sice oznámilo, že dobrovolně přistoupilo na dohodu, to ovšem neznamená, že to budou všechny instituce respektovat," dodává server listu, podle něhož se navíc v minulých týdnech mnoho bankovních domů řeckých dluhopisů zbavilo. A ty, které si je nechaly, mohou na nich díky pojištění EFSF ještě vydělat, soudí deník.

"Bruselský summitový maraton zabetonoval novou hierarchii v EU - státy eurozóny kráčejí kupředu, zatímco země jako Velká Británie jsou mimo. Společenství je tak na nejlepší cestě ke dvoutřídní společnosti," zamýšlí se Spiegel Online nad celkovým vyzněním summitu, který byl rozdělen na dvě části.

"Jinak to ani nelze pojmenovat. Zástupci deseti zemí neplatících eurem byli pokaždé posláni z místnosti, když došlo na skutečná rozhodnutí. Premiéři malých států jako Lucemburska a Slovenska hráli důležitější roli než šéfové vlád unijních gigantů Polska a Velké Británie," míní web zpravodajského magazínu, podle něhož bude tento trend v příštích letech ještě narůstat.

"Vzniká jádro Evropy pod vedením Německa, které udává směr. Toto jádro bude stále častěji připravovat ekonomická rozhodnutí pro celou EU," cituje server odborníka na evropské záležitosti z londýnské Královské koleje Christopha Meyera, podle něhož se s touto dvourychlostní Evropou bude problematicky vyrovnávat zejména Británie.

(Zdroj: FTD, Süddeutsche Zeitung, Spiegel, čtk)


Váš názor
  • komedie
    27.10.2011 18:25

    ono banky 100mld odpustí Řecku a za 106 mld požádají státy o kapitál, takže státy se zadluží u bank, aby jim mohli zvednout kapitalizaci a kdo z toho vyjde no nikdo, protože státy stejně ten dluh bankám nesplatí, jde jen o to vyhnat trhy nahoru, nic jiného to neřeší.
    chicko
    • Re: komedie
      27.10.2011 18:33

      Přece se musí nechat banky připravit si polštář, aby s námi europoslanci hrály dál a aby se eliminovalo nebezpečí nějakého převratu, který by nás smetl z našich teplých místeček s bohatými náhradami a příležitostí k insider trejdování ;-)
      Kalka.
  •  
    27.10.2011 17:51

    Evropa se opravdu meni na RVHP platici eurem. A zbytek, ktery veri: jedna mena jeden stat. Mozna nas Nemecko a Francie presvedci o opaku.
    L
  •  
    27.10.2011 15:28

    mnoho bank stále nesplatilo vládní půjčky z roku 2009. Neměli stejně na výběr. Tehdy potřebovali oni peníze, nyní vlády zase škrty.....
    vikeza
  • ...
    27.10.2011 15:24

    Pěkná pohvídačka o politicích kteří jako tvrdě postupují proti bankám, které (zejména v této době) nejsou oblíbené, aby rozptýlili dojem, že jsou s bankéři jedna ruka. Proč jí jenom nevěřím?
    tlustý hrabě
  •  
    27.10.2011 13:22

    Všechny banky jsou zralé na žalobu. Nezpravují svěřené prostředky ke spokojenosti akcionářů.
    Homo
    • Zajištění
      27.10.2011 14:13

      Prosím Vás, je tu někdo, kdo mi vysvětlí, jestli ten odpis dluhu aktivuje zajišťovací kontrakty? A pokud ne, proč ne?
      razit
    •  
      27.10.2011 13:35

      naštěstí máme schopné politiky, kteří stojí za svým lidem a spravují náš společný majetek tak, že se blahobytu prostě nevyhneme... :)
      josef_spejbl
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data