Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Doba se změnila, chováte se podle toho?

Doba se změnila, chováte se podle toho?

11.11.2011 14:05
Autor: Anonymní Investor, ???

Aktuálně velmi volatilní trhy mohou být velkým rizikem i velkou příležitostí. To není žádná objevná myšlenka. Průměrný investor ji vzal na vědomí, ale většinou se podle ní nechová (pro něj je to hlavně velké riziko).

Ne úplně nejnovější příručky hovoří o strategiích ve stylu kup a drž, které mnozí odborníci označují za přežité. S tím bych se ztotožnil. I tato strategie by mohla být úspěšná, ale domnívám se, že investiční horizont by se měl v takovém případě posunout z učebnicových 5 let na minimálně let 20. Vzhledem k hrozbě hyperinflace pak tato strategie v podstatě smysl moc nedává.

Zhodnocování peněz je v dnešním světě plném dluhu a výhodných půjček (Jak dlouho ještě? Když se zakazuje short trading, neměly by se zakázat i některé půjčky?) jaksi téma marketingově ne tak výrazné, ale o to palčivější. Lidí, kterých by bylo spokojených se zhodnocováním svých úspor, moc neznám. Co tedy s tím?

Rozhodně diverzifikovat. Tohle hojně využívané, a tím pádem trochu zprofanované, slovíčko určitě má opodstatnění, zejména když se využívá s ohledem na různé typy investičních instrumentů. Problém je, že dluhové nástroje prakticky nic nenesou a s akciovými je jaksi potíž … Máme tu ale i sofistikovanější možnosti, počínaje opcemi a konče např. spreadovým obchodováním. Takovéto zhodnocování úspor ale není pro každého a zabývat se jím do hloubky zabere množství času a vyžaduje dlouholeté zkušenosti s trhy.

Pojďme se podívat více na akcie. V dnešní době vidím pouze 2 relevantní přístupy - aktivní obchodování a dividendovou strategii. Aktivní trading je opět časově náročná záležitost, která je extrémně citlivá na časování investice a řízení rizika. Počkat si na příležitost dle své obchodní strategie a vstoupit za vámi zamýšlenou cenu je do jisté míry velké umění, zadání stop lossu v momentě vstupu do obchodu pak spíše otázka návyku. Určitě se najdou akcie vhodné k takovým spekulacím. Na pražské burze třeba retailem oblíbené NWR, které vykazuje velkou volatilitu a slušnou likviditu.

Daleko výhodnější jak z časových, tak i díky poměru výnos/riziko se mi jeví strategie dividendová. Také z důvodu, že BCPP nabízí celkem zajímavou škálu vhodných titulů. Záměrně mluvím stále o pražské burze, jelikož FX riziko je věc, kterou spoustu investorů nechce podstupovat. Když se podíváte na dividendové výnosy ČEZ, Philip Morris ČR nebo třeba Telefoniky O2 či Pegasu, musí Vám to začít vrtat hlavou. Považuji v této době opravdu za velice rozumné na určitých úrovních kumulovat dlouhodobější pozice v těchto titulech. Podle mě je to lepší, než třeba posílat peníze do podílových fondů (jejich úspěšnost a poplatky jsou minimálně diskutabilní). Nakoupit tyto akcie při korekci a prodat v horizontu 2-5 let by mohl zvládnout každý...

Hodně štěstí.

Investor

P.S. Kdybyste náhodou do těch dividendových titulů investovali a náhodou to nevyšlo, tak si vzpomeňte na dědu z 2Bobulí: „Radši si to poseru podle sebe než podle toho, jak mi radí druzí.“


Váš názor
 • hmm...
  14.11.2011 10:56

  Doba je zlá... jak pro koho :-))
  Jesse
  • Re: hmm...
   14.11.2011 20:26

   Jo, doba je zlá, ale jen pro ty, co akcie obchodujou na straně long. :)
   paf
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data