Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: V Evropě vládne diktát politiky nad ekonomikou, podobně jako v komunismu

Klaus: V Evropě vládne diktát politiky nad ekonomikou, podobně jako v komunismu

14.11.2011 9:35
Autor: ČTK

Evropu včetně Česka čeká i kvůli její hluboké finanční a ekonomické krizi pravděpodobně 'ztracená dekáda', napsal prezident Václav Klaus pro pondělní vydání časopisu Týden. Za jednu z příčin považuje chybné systémové uspořádání Evropské unie, v němž podobně jako v komunismu vládne "diktát politiky nad ekonomikou". Evropa musí podle Klause projít hlubokou změnou, která bude podobná "naší transformaci po pádu komunismu", nebo ji čeká přesun na okraj světové ekonomiky.

"Mám-li být racionálně pesimistický, nikoli nemístně optimistický, obávám se, že Evropu - a nás spolu s ní - čeká 'ztracená dekáda', podobná té, jakou v 90. letech prožilo Japonsko. Dekáda bez ekonomického růstu, dekáda permanentních škrtů a záchranných balíčků, dekáda sociálního neklidu," napsal prezident, který svoje názory shrnuje v nové knize Evropská integrace bez iluzí, která má za několik dní vyjít. Český prezident je dlouholetým známým kritikem EU, je nazýván euroskeptikem, sám se považuje za eurorealistu.

Ekonomická data podle Klause nyní přesvědčivě naznačují nastupující propad nebo minimálně zpomalení hospodářství. Příčiny současné krize nejsou podle Klause výlučně ekonomické. Západní civilizace totiž vytvořila hospodářský a společenský model, v němž nadřadila nároky jednotlivců, různých zájmových a sociálních skupin i států nad ekonomickou výkonnost. Od ní by se přitom mělo vše odvíjet, soudí hlava státu.

Právě možnost odtrhnout nároky od výkonu a s výkonem spojených příjmů podle prezidenta stojí za růstem veřejných výdajů a zvyšováním zadluženosti v mnoha zemích západního světa. "Vznik dluhové krize států je dán možností krátkodobě nevyrovnávat státní rozpočet. Nic více a nic méně tajuplného v tom není," napsal Klaus.

Pokud se chce Evropa postavit na nohy, musí se podle prezidenta zásadně proměnit. "Řekněme to jasně: Buď bude v Evropě taková transformace co nejdříve provedena, nebo se Evropa stane periferií dynamicky se pohybujícího zbytku světa," uvedl Klaus. Evropští politici podle něj neberou na vědomí, že Evropa je na " osudové křižovatce", a chybně si myslí, že ke změně stačí drobné kosmetické zásahy.

Řešení prezident vidí v návratu politiky do Evropy. Nemyslí tím ovšem politiku vrcholných institucí Evropské unie v Bruselu. "Politika může být jen tam, kde je demokracie, to je na úrovni státu. Na úrovni kontinentu politika být nemůže," napsal v týdeníku Klaus. Předpokladem politiky a demokracie je podle něj lid. A žádný evropský lid podle Klause neexistuje, ani existovat nemůže.

Před dvěma lety Klaus řekl, že ekonomická krize skončí sama od sebe a zásahy státu v tom hrají "miniaturní roli". Vyřešení krize tehdy Klaus přirovnal k léčení rýmy a chřipky a podotkl, že krize má svoji vnitřní dynamiku, která se "nedá přeseknout, nedá se smazat, nedá se zlikvidovat".


Váš názor
 • Jen ať si ...
  14.11.2011 14:10

  http://hlasky-z-filmu.cz/wp-content/uploads/jen-at-si-pinda-na-to-my-jsme-zvykli.mp3
  sgt.Mike
 • Názor.
  14.11.2011 10:40

  S tímto pánem jsou pro náš stat už dvě ztracené dekády a kdoví kdy se podaří ten Augiášův chlév vymést natolik, aby se tady dalo slušně žít, nejen takovým Klauzům, Kocoukům a jím podobným.
  Homo
  • Re: Názor.
   14.11.2011 12:41

   Diktát politiky nad ekonomikou vládl vždycky a bude tomu tak i v budoucnu.
   stenolez
   • souhlas
    14.11.2011 12:50

    A je taky dobré, když rozhodují ekonomické atributy v každé civilizované zemi. Problém nastane, když zvláště u nás místo ekonomiky rozhodují pseudoekonomové, mafiáni a politici, kteří se v civilu "ekonomicky neuživí"... Takže to dobře není.
    Jesse
 •  
  14.11.2011 10:03

  skoda,ze se prezidentem nestal pan Švejnar...lidi si ho prali vic,jenze pak ta zman....volba.To byla taky ztracena dekada...
  ...
  •  
   14.11.2011 10:20

   Švejnar nespolupracoval s KGB a StB v době, kdy se dali čeští voliči tak lehce koupit ! Proto je Klaus presidentem.
   Jesse
   • Hlavně ne Švejnara
    14.11.2011 12:39

    Ať je Klaus jaký chce, tak aspoň nemá takové bolševické nápady, jak Švejnar. Když jsem ho poprvé slyšel, že by zvýšil daně z nemovitostí, aby donutil majitele pronajímat svoje domy, tak jsem myslel, že to je jen nějaký úlet, ale on to opakuje pořád dokola.
    stenolez
   •  
    14.11.2011 10:54

    Já jsem si tedy toho emigranta, jehož děti ani neumějí česky, rozhodně nepřál...
    Pavusa
   • Ztrácí paměť
    14.11.2011 10:35

    To rozhodovala ekonomika ?, když spolu s Koženým a Kočárníkem odklonil kupónovku od občanů k bankám, zhasl světla a odstřelil Ježka, aby jim do toho nemluvil ?
    /eye/
    • Re: Ztrácí paměť
     14.11.2011 10:47

     Tak tak, rozhodovali Charouz, Jansta, prognosťák... Klaus zde implantoval "svévolný" trh. Spletl si ve svých ekonomickým poučkách slůvko "volný" se "svévolným":-((
     Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data