Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

"Velká čtyřka" auditorů se asi bude muset rozdělit a přejmenovat

1.12.2011 11:53
Autor: ČTK

Čtyři největší auditorské firmy se zřejmě budou muset rozdělit a přejmenovat. Donutit je k tomu chce Evropská unie, která už asi rok chystá změnu pravidel, jejichž cílem je obnovit v odvětví důvěru a zabránit střetu zájmů. Podle agentury Reuters by nová pravidla mohla začít platit během tří až pěti let. Trhu auditorských služeb vládnou firmy Ernst & Young, Deloitte, KPMG a PricewaterhouseCoopers.

"Krize otřásla důvěrou, kterou mají investoři v audit, a já si myslím, že změny jsou v tomto sektoru nezbytné," řekl komisař EU pro vnitřní trh Michel Barnier. Sami auditoři ale tvrdí, že chystané změny jen povedou ke zvýšení cen a kvalitu auditu nezvýší. Menší auditoři tvrdí, že Barnier svým návrhem slevuje z původních záměrů.

Politici si začali práce auditorských firem všímat už dávno, zaměřili se na ně ale až s nástupem finanční krize. Ptali se především, proč dali auditoři vysoké známky celé řadě bank, které pak vlády musely zachraňovat. Barnier je přesvědčen, že auditoři selhali v případě bank Anglo Irish nebo Lehman Brothers, stejně jako u hodnocení finančního zdraví firem jako jsou BAE Systems (273,1 GBp, -0,22%) nebo Olympus.

Barnier řekl, že mnoho případů z minulosti svědčí o tom, že auditorské firmy nefungují tak, jak by měly. Proto je podle něj nutný přísnější dohled i větší počet hráčů. Trh auditorských služeb je nyní příliš koncentrován, a to hlavně v té nejdražší části.

Nová pravidla, která Barnier prosazuje, mají zatím jen podobu návrhu. Konečné slovo, zda budou přijata, budou mít státy Evropské unie a Evropský parlament. Celý proces tak zřejmě bude trvat dalších 12 až 18 měsíců, během nichž se dosavadní návrh může ještě hodně změnit.

Takzvaná "velká čtyřka", jak se zmíněné čtveřici největších auditorských firem říká, ve většině zemí Evropské unie ověřuje účetní postupy až 85 procent takzvaných blue chips, tedy nejkvalitnějších firem obchodovaných na burze. Evropská komise tvrdí, že na trhu auditorských služeb tudíž v zásadě existuje oligopol.


Váš názor
  •  
    1.12.2011 14:30

    Pokud by je zrusil uplne taky by se nic nestalo. Legalizuji jen ucetni kejkle a znemoznuji svoji cinnosti postihnout odpovene managery.
    L
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data