Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
McKinsey: Nebude dost financí, podporujte si svůj akciový trh

McKinsey: Nebude dost financí, podporujte si svůj akciový trh

12.12.2011 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Za méně než deset let by světová ekonomika mohla čelit tomu, že tu bude příliš mnoho firem snažících se vydat akcie, ale na trhu nebude dost kupců. Tato akciová mezera tak změní způsob financování firem a rozšíří paletu rizik, kterým bude ekonomika čelit.

Analytici McKinsey Global Institute se zabývali budoucím demografickým vývojem, investičními trendy a potřebou akciového kapitálu v 18 vybraných zemích. Spočítali, že v roce 2020 budou společnosti v těchto zemích potřebovat celkem 37,4 bilionu dolarů nového kapitálu a jako jeho zdroj by preferovaly akcie. Investiční poptávka po nich ale dosáhne jen 25,1 bilionu dolarů, takže rozdíl mezi poptávkou a nabídkou bude představovat 12,3 bilionu dolarů.

V rozvinutých ekonomikách jako jsou Spojené státy, Velká Británie či eurozóna bude zájem o investice do akcií klesat kvůli stárnoucí populaci, rostoucímu významu alternativních investic a změnám v regulaci. A investoři na rozvíjejících se trzích jsou k akciím chladnější, přestože míra jejich úspor je vysoká. Preferují hlavně bankovní vklady. Firmy v těchto ekonomikách ale budou potřebovat rostoucí objem kapitálu, aby financovaly svůj růst. A protože o akcie bude mít zájem menší počet investorů, stále více firem bude záviset na dluhu.

Některé z rozvíjejících se ekonomik již uvedenému problému čelí, takže myšlenka na to, že se problém projeví i globálně, není žádnou „černou labutí“. Spolu s ostatními nerovnováhami způsobí v delším období problémy. Podle McKinsey Global Institute působí akcie v neklidných dobách jako efektivní absorbér šoků. O dluhu to ale neplatí. Zadlužené společnosti tak budou během recesí čelit nedostatku likvidity, což povede k bankrotům. Zvýší se růstová volatilita namísto toho, aby docházelo k jejímu snížení.

Analytici McKinsey Global Institute radí, aby vlády v rozvíjejících se ekonomikách podporovaly rozvoj akciového trhu. K tomu má dopomoci správná regulace, transparentnost, růst významu institucionálních investorů i rozvoj retailového investování. Rozvinuté ekonomiky by měly podporovat míru úspor, která by zvýšila zdroje pro akciový kapitál. A firmy budou muset při získávání kapitálu přemýšlet globálněji. To mimo jiné znamená orientaci na trhy, kde je akciového kapitálu dostatek.

Výsledky studie McKinsey Global Institute shrnuje graf. Světle modře ukazuje očekávanou dodatečnou poptávku po akciích, tmavě modře očekávanou potřebu akciového kapitálu ze strany firem. První graf ukazuje globální pohled, druhý situaci ve Spojených státech, západní Evropě, ostatních rozvinutých ekonomikách, Číně a ostatních rozvíjejících se ekonomikách.

mckinsey

(Zdroj: Real Time Economics, McKinsey)


Váš názor
 •  
  12.12.2011 21:34

  Geez to je zase blábol. Přesně podle Kostolanyho - na trhu bude víc papírů než pitomců :) Holt prodavači papírů všeho druhu - teď už můžete panikařit....
  Mart
 • ...idea?
  12.12.2011 20:17

  Dobře ty! Trh je denně jak na houpačce, tak jen víc vizí kam to půjde za 9let :-)
  RB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data