Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice podle prezidentského kandidáta: Zajistit se proti katastrofě

Investice podle prezidentského kandidáta: Zajistit se proti katastrofě

28.12.2011 14:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina členů amerického Kongresu má podobně jako mnoho dalších nějaké investice v nemovitostech, část jejich portfolia tvoří dluhopisy či dluhopisové fondy, k tomu se přidávají akcie a akciové fondy. Zhruba se dá typické „kongresové“ portfolio popsat následovně: 10 % tvoří hotovost, 10 % dluhopisy či dluhopisové fondy, 20 % nemovitosti a 60 % akcie či akciové fondy. Republikánský prezidentský kandidát Ron Paul se ale liší. A rozdíl mezi jeho portfoliem a portfoliem průměrným je šokující.

Ron Paul drží 21 % aktiv v nemovitostech a 14 % v hotovosti, čímž se blíží typickému portfoliu. Nevlastní ale žádné dluhopisy a pouze 0,1 % investic se nachází v akciových fondech. Tyto investice jsou navíc navázány na krátké pozice - to znamená, že Paul sází na pokles amerického trhu. Jeden z fondů je dokonce dvojnásobně zapáčený. Jeho hodnota se tedy zvýší o dvojnásobek toho, o co akcie poklesnou.

Zbytek portfolia, tedy 64 % aktiv, je držen v akciích firem těžících zlato a stříbro. Ron Paul tedy nevlastní žádný Apple, ExxonMobil, Procter & Gamble, General Electric nebo Johnson & Johnson. Dokonce ani žádný diverzifikovaný vzájemný fond či jinou velkou společnost. Výjimku představují pouze firmy jako Barrick Gold, Goldcorp či Newmont Mining. K tomu se v portfoliu nachází dalších 23 těžařských firem; mnohé z nich jsou vysoce rizikové malé kanadské firmy.

Ron Paul se podle všeho pevně drží strategie „koupit a držet“ a obchoduje jen výjimečně. Mnohé z akcií těžařských firem drží minimálně od roku 2002. S poklesem cen stříbra a zlata, který přineslo letošní září, ale klesá i cena těchto akcií. Ukazuje se tak riziko investice do jednoho úzkého sektoru.

Podle Williama Bernsteina, investičního manažera ze společnosti Efficient Portfolio Advisors, je Paulovo portfolio extrémní sázkou na ekonomickou katastrofu. Těch by mohlo přijít více, takové portfolio ale chrání jen proti jednomu typu: Nečekaná inflace spojená s kolapsem hodnoty dolaru. Pokud by ale například přišla deflace, jde kvůli absenci dluhopisů a velkému podílu zlata o rizikové investice.

Zdroj: WSJ


Váš názor
  • VM
    28.12.2011 14:30

    Koukám, že Ron Paul byl na pracovní návštěvě Helfštýna a cestou se zastavil na kafe ;-))
    Jaco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC