Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lidé vs. stroje

Lidé vs. stroje

9.1.2012 17:53
Autor: Redakce, Patria Online

Spojené státy dnes produkují přibližně o čtvrtinu více zboží a služeb než v roce 1999, používají k tomu ale téměř přesně stejný počet pracujících. Podniky totiž sice nevytvořily mnoho nových pracovních míst, investovaly ale do strojů. Ve třetím čtvrtletí roku 2011 tak výdaje na stroje, zařízení a software dosáhly rekordní hodnoty. Zda všechna dobrá pracovní místa získávají místo lidí stroje, ukáže možná tento rok, kdy by měla ekonomika nabrat na síle.

Většina ekonomů se shoduje na tom, že technologie nevyhnutelně ničí některá pracovní místa, i když nakonec vytváří nová. V době, kdy je bez práce úplně či částečně více než 20 milionů Američanů, se ovšem někteří obávají, že došlo k fundamentálnímu posunu. Erik Brynjolfsson z MIT Center for Digital Business se například domnívá, že probíhá první fáze „velké restrukturalizace“, která bude mít negativní vliv na trh práce a zvýší příjmovou nerovnost.

James D. Hamilton z University of California má však za to, že podobné úvahy nemají smysl. Nahrazování lidí stoji není ničím novým – např. v roce 1900 pracovalo 41 % Američanů na farmách, dnes se díky traktorům a kombajnům jedná o méně než 2 % a lidé si našli práci jinde. Hamilton poukazuje i na skutečnost, že v roce 2005 vyrobil jeden americký zaměstnanec tolik, co dva v roce 1970, čtyři v roce 1940 a šest v roce 1910. Výsledkem technologického pokroku ovšem nebyla vyšší nezaměstnanost, ale rostoucí reálné mzdy. Poslední dvě století tak jasně ukazují, že vyšší produktivita znamená vyšší bohatství, ne chudobu.

Současné vysoké investice do strojů a zařízení vysvětluje Paul Ashworth z Capital Economics tak, že během recese firmy investovaly příliš málo a v současnosti jen nahrazují staré vybavení. Pokud však nenesou vinu za vysokou nezaměstnanost stroje, co tedy? Odpověď je jednoduchá: Nedostatek poptávky. Průmysl totiž v současnosti využívá svou kapacitu méně než na dně recese let 1990 – 91. Technologie nyní navíc rozdělují zaměstnance na dvě skupiny. Zatímco během posledních tří desetiletí rostl nejvíce počet pracovních míst pro vzdělané, opak platí o pracovních pozicích s nízkou kvalifikací.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data