Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český průmysl loni meziročně vzrostl o 6,9 procenta, stavebnictví kleslo přes 3 procenta

Český průmysl loni meziročně vzrostl o 6,9 procenta, stavebnictví kleslo přes 3 procenta

6.2.2012 9:15, aktualizováno: 6.2. 9:26
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Průmyslová výroba v České republice za loňský rok vzrostla o 6,9 procenta, v prosinci 2011 byla meziročně reálně vyšší o dvě procenta, zatímco analytici očekávali růst pouze o 1,3 procenta. České stavebnictví v loňském roce kleslo o 3,1 procenta, když v roce 2011 bylo zahájeno o 2,1 procenta bytů méně než v roce 2010, dokončeno bylo o 21,4 procenta bytů méně. Za samotný prosinec však stavební výroba vykázala před zvýšením sazby DPH růst o 14,6 procenta po 2,3% poklesu v listopadu.

Průmyslová produkce v prosinci 2011 meziročně reálně vzrostla o 2,0 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů dokonce o 4,4 procenta. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,8 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,0 procentního bodu, růst o 11,5 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek +1,4 p.b., růst o 14,8 %) a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek +0,6 p.b., růst o 28,2 %). Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -1,1 p.b., pokles o 26,9 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,8 p.b., pokles o 6,4 %) a výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (příspěvek -0,5 p.b., pokles o 30,1 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 2,4 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 11,5 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 4,2 procenta.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 1,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 10,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 17,1 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba strojů a zařízení a výroba chemických látek a chemických přípravků. Nové zakázky klesly v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.

Stavební produkce v prosinci 2011 vzrostla meziročně reálně o 14,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 16,2 %. Prosinec 2011 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v prosinci 2011 meziměsíčně vyšší o 5,5 %. Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 13,8 % (příspěvek +10,3 procentního bodu) a produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 17,2 % (příspěvek +4,3 p. b.).

Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku v loňském roce meziročně klesla o 12,2 procenta. Stavební úřady v loňském roce vydaly o 1,4 procenta stavebních povolení více, ale jejich orientační hodnota podle ČSÚ klesla o 14,8 procenta. Produkce pozemního stavitelství zaznamenala meziroční pokles o 0,3 procenta, inženýrské stavitelství kleslo o 8,7 procenta. Stavební produkce klesla v roce 2011 ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 o 10,8 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni meziročně snížil o 5,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 1,5 procenta a činila 29.206 Kč.

(Zdroj: ČSÚ, Bloomberg)

Analytický komentář Patria bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m