Zdá se, že nejistota obklopující ekonomickou politiku v USA, Evropě i v Japonsku se nachází na vysoké úrovni. Výsledkem je debata o tom, zda tato nejistota nebrzdí oživení. V říjnu 2011 jsme tvrdili, že ve Spojených státech tomu tak je. Od té doby se ale situace výrazně zklidnila. Debata o zvýšení dluhového limitu utichla, podobně jako snahy o reformy v daňové oblasti a regulace. Pozornost se namísto toho upřela směrem k výběru republikánského kandidáta na prezidenta.
Na základě mediálních zpráv týkajících se nejistoty spojené s ekonomickou politikou, plánovaných změn v daňové oblasti a míry nesouladu mezi projekcemi budoucí inflace a vládních výdajů na zboží a služby můžeme sestrojit index měřící celkovou nejistotu spojenou s ekonomickou politikou. Vývoj tohoto indexu shrnuje následující graf:

Z obrázku je patrné, že nejistota prudce roste v dobách významných voleb, válek a teroristických útoků. Podobný byl vývoj i po pádu Lehman Brothers a po schválení TARP. Nejistota zůstala vysoko až do konce roku 2011 z důvodu sporů ohledně dluhového limitu a krize v eurozóně.
Podle našeho názoru představovala uvedená nejistota klíčový faktor, který brzdil oživení americké ekonomiky. Jestliže podniky čelí nejistotě co se týče daní, nákladů na zdravotní péči a regulace, přijmou opatrný postoj. Náklad chybných investic či vytváření nových pracovních míst je v takové situaci vysoký a podniky tak s další expanzí čekají na klidnější časy. Pokud tak činí hodně z nich, oživení se nikdy nedostaví.
Dnes se ale díky poklesu nejistoty situace znatelně zlepšila. Pokles nezaměstnanosti vedl k prudkému posílení akciového trhu, protože investoři věří, že oživení se konečně dostavilo. Náš výzkum pak ukazuje, že jde částečně o výsledek zmíněné klesající nejistoty. Nejistota v Evropě je ale bohužel stále vysoká. Až se i tam vývoj uklidní, oživení dostane další pozitivní impuls.
Uvedené je výtahem z „Falling policy uncertainty is igniting the US recovery“ autorů Scotta Bakera a Nicholase Blooma.
Zdroj: VOX