Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud zakázal manažerům ECM uzavírat obchody nad 150 tis. Kč

Soud zakázal manažerům ECM uzavírat obchody nad 150 tis. Kč

17.2.2012 14:35
Autor: ČTK

Městský soud v Praze omezil pravomoc manažerů zadlužené developerské společnosti ECM (25,51 CZK, 0,00%) Real Estate Investments (ECM) nakládat s majetkem firmy. Pro transakce převyšující 150.000 korun potřebuje ECM souhlas insolvenčního správce a věřitelského výboru. U části dceřiných firem ECM činí tato hranice tři miliony korun. ČTK to dnes zjistila z insolvenčního rejstříku.
 
Insolvenční správce Ivo Hala původně navrhnul, aby omezení manažerů realitní firmy bylo ještě přísnější. Navrhoval, aby ECM u právních operací v hodnotě vyšší než 20.000 korun, které se týkají velké části majetku firmy, potřebovala jeho souhlas. Pokud by takové operace převýšily tři miliony korun, musela by mít ECM souhlas věřitelského výboru. To ale soud zamítnul.

Hala návrh odůvodnil tím, že manažeři ECM údajně vyvádí z firmy ve svůj prospěch majetek developera, navíc prý nepřípustně vyplácí odměny za poradenské služby. Advokát ECM Robert Pelikán ale tato obvinění odmítl. Firma podle něj plní omezení, která se na ni v insolvenčním řízení vztahují, všechny výdaje prý firma vynakládá účelně.

Pražský městský soud současně zamítnul také návrh právníka ECM na změnu poměru sil ve věřitelském výboru. Advokát developera totiž obvinil skupinu tří firem včetně společnosti Glancus Investments ze skupiny PPF ze společného postupu s cílem ovládnout ECM. "Vyjádření dlužníka je na samé hranici právní srozumitelnosti a za hranicí logiky výkladu insolvenčního práva," stojí ve vyjádření Glancus Investments, které se dnes objevilo v insolvenčním rejstříku.

Věřitelský výbor se na začátku února většinou hlasů usnesl, že doporučuje řešit úpadek ECM konkurzem. V něm už společnost od července 2011 byla, loni v říjnu ale soud rozhodnutí o konkurzu kvůli procesním chybám zrušil. Opakovaná schůze věřitelů v listopadu o způsobu řešení úpadku developera nerozhodla, od té doby se čeká na výrok soudu. Lhůta pro jeho rozhodnutí není. Výbor věřitelů nyní soud vyzval, aby o ECM rozhodl co nejdříve.

Věřitelé přihlásili v insolvenčním řízení s ECM pohledávky za 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce Hala z toho ale uznal jen pohledávky za 2,2 miliardy korun.

Reorganizaci kromě předsedy představenstva a generálního ředitele ECM Milana Janků jako způsob řešení dluhů předložila společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku kolem tří miliard korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal.

Naopak konkurz ECM kromě insolvenčního správce prosazuje například firma Glancus Investments ze skupiny PPF. ECM je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci. Společnost založil v roce 1991 podnikatel Janků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data