Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Číně překročen práh pro vznik nepokojů

V Číně překročen práh pro vznik nepokojů

13.3.2012 11:01
Autor: Redakce, Patria Online

Rozdíly v bohatství čínské společnosti v současné době překročily hranici, která spouští sociální nepokoje. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil člen politbira Po Si-laj. Tzv. Gini koeficient, který měří rozdíly v příjmech, se totiž podle něho nyní v Číně dostal nad hodnotu 0,46. Index dosahuje hodnot od nuly do jedné a hranice 0,4 se považuje za indikátor sociálních nepokojů. Bo k tomu uvedl: „Pokud je bohatých jen pár, pak jsme kapitalisté a naše snaha nebyla úspěšná.“

Gini koeficient počítaný Světovou bankou je naposledy udáván pro rok 2005, sama Čína žádný takový údaj pro celou zemi nezveřejňuje. Masové nepokoje, tedy stávky, demonstrace a podobné události, se mezi lety 2006 a 2010 zdvojnásobily. Profesor Sun Liping z pekingské Tsinghua University k tomu zmiňuje, že jde právě o výsledek rostoucí příjmové nerovnosti. V roce 1978, kdy komunistická strana začala otevírat ekonomiku tržním silám, dosahoval Gini koeficient v Číně hodnoty 0,302. Jeho růst pak převýšil růst v jiných asijských ekonomikách; podle některých názorů může kvůli tomu dojít k poškození dlouhodobého prospektu čínské ekonomiky.

Například Murtaza Syed z MMF se domnívá, že pokud se nerovnost v čínské společnosti dále prohloubí, může být velmi těžké udržet růst ekonomiky blízko úrovní, které byly zaznamenány doposud. Podle China Daily provede vláda detailní průzkum příjmů obyvatel ve městech i na venkově, na jehož základě by měla být posouzena skutečná příjmová nerovnost. Právě nedostatečné a nepřesné informace bránily v odhadu Gini koeficientu pro celou zemi v minulosti. Jestliže jeho hodnota dosahuje jedné, v ekonomice panuje naprostá nerovnost a všechno bohatství je soustředěno v rukou jedné osoby. Hodnota nula naopak ukazuje dokonalou rovnost.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  13.3.2012 15:49

  Poraďte mě prosím, kde bych zjistil hodnotu koeficientu pro náš stát
  Homo
  • gini cz
   13.3.2012 22:34

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_distribution_of_wealth
   Karel Havel
  •  
   13.3.2012 15:56

   Tunelářská kasta se takovými prkotinami nezabývá. Jejich rozlišovací schopnost je dána jen u vlastního konta :-)
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y