Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakouský regulátor stanovil dodatečné požadavky na Erste, Raiffeisen a UniCredit. Do konce roku chce plány pro případ krize

Rakouský regulátor stanovil dodatečné požadavky na Erste, Raiffeisen a UniCredit. Do konce roku chce plány pro případ krize

14.3.2012 12:37, aktualizováno: 14.3. 14:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Rakouský regulátor FMA požádal společně s centrální bankou největší nadnárodně působící rakouské banky Erste Group, Raiffeisen Zentralbank (pod ní RBI) a UniCredit, aby do konce roku předložily plány, jak jsou schopny překonat potenciální krizové situace. Zároveň vydal sadu doporučení, která mají vést ke středně- a dlouhodobému posílení kapitalizace bank a vyrovnání refinančních rizik mezi matkami a dceřinými bankami v dalších zemích CEE.

„Při nedostatečném právním rámci v Evropě v této oblasti, včetně vztahů mezi pro banky domovskou a hostitelskou zemí se rakouský dohled rozhodl požádat mateřské banky o předložení krizových plánů do konce roku 2012 tak, abychom proaktivně předešli možným krizovým situacím,“ uvedly ve společném prohlášení FMA a ÖNB. Obsahem předložených plánů mají být podrobná opatření k „posílení obchodních modelů velkých nadnárodně působících rakouských bank“, jehož první indicie byly položeny v listopadu a obsahují dodatečná opatření jdoucí nad rámec požadavků EBA.

Doporučení FMA a ÖNB pro banky jdou v následujících třech oblastech:

Požadavky na jádrový kapitál dle Basel III by měly být naplněny bez přechodného období ihned k 1. lednu 2013. Přechodné období bude uplatněno na poskytnutou státní pomoc a participační kapitál. Od prvního ledna roku 2016 bude vyžadován dodatečný kapitálový polštář, který bude odstupňován dle míry rizikovosti obchodního modelu banky až do výše dodatečných 3 % jádrového kapitálu.

Doporučením je posílit refinancování dceřiných společností (bank v dalších zemích) tak, aby bylo dosaženo vyšší samostatnosti v získávání lokálních zdrojů těmito dcerami. Požadavek navazuje na již v listopadu zveřejněné kritérium, podle kterého se jako „varovná hranice“ historicky ukázal poměr 110 % poskytnutých úvěrů k lokálně získávanému financování. Monitoring tohoto poměru bude prováděn se čtvrtletní periodou a jeho výsledek konzultován regulátorem v mateřské zemi (Rakousku) a na příslušném lokálním trhu.

Do konce roku 2012 musejí uvedené mateřské banky předložit regulátorovi sanační a rozvojové plány, na jejichž základě má být rychleji a efektivněji organizována případná pomoc nebo rozhodnuto o případném bankrotu v krizové situaci. FMA uvádí, že obecné zásady zakotvuje EBA.


Západoevropské banky, které dominují bankovnímu odvětví ve střední a východní Evropě, musejí spolupracovat s evropskými a lokálními regulátory při mírnění rizik, která plynou z případného omezování úvěrů a odprodejů aktiv na cestě za naplněním nových kapitálových požadavků, uvedla včera Vídeňská iniciativa, což je sdružení bank, regulátorů i tvůrců měnové politiky, neformálně hledající shodu již po pádu Lehman Brothers v roce 2008.

(Zdroj: FMA, ÖNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university