Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výkonný šéf Orco na Patria.cz: Swap firmu definitivně stabilizuje, letošek je rokem obratu

Výkonný šéf Orco na Patria.cz: Swap firmu definitivně stabilizuje, letošek je rokem obratu

17.5.2012 17:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Rok 2012 je pro skupinu Orco Property Group rokem obratu, řekl v rozhovoru na Patria.cz výkonný ředitel skupiny Aleš Vobruba. Kroky, probíhající nyní v rámci skupiny Orco, povedou k navýšení kapitalizace řádově na 600 milionů eur při vydání 91 milionů nových akcií a spolu s dalšími probíhajícími jednáními ke snížení poměru zadlužení LTV k úrovni 50 procent. Znamenají naředění pro stávající akcionáře, ale zadlužení uleví řádově o 600 milionů eur a firmu stabilizují. Trh by to měl ve střednědobém horizontu ocenit a odrazit v ceně akcií podstatné snížení rizikového diskontu NAV, uvedl k zásadní operaci swapu stávajících dluhopisů na nové akcie a dluhopisy a směrem k akcionářům Aleš Vobruba. Připomněl, že také CEO skupiny Jean-Francois Ott je jako akcionář současným vývojem „bit“ spolu se všemi dalšími akcionáři developera a je silně osobně interesován na budoucnosti Orco.

Od dubna probíhají v rámci skupiny Orco (OG) i Orco Germany (OPG) zásadní schůzky s držiteli dluhopisů OG i OPG, které daly zelenou směně stávajících dluhopisů většinově za nové akcie a menšinově je ponechává ve stávající podobě s rozloženou splatností či v případě souhlasu věřitelů povedou k výměně za nové obligace. „V průběhu dubna a května proběhly valné hromady všech pěti emisí obligací a všude bylo dosaženo potřebného kvóra účasti a souhlasu s touto konverzí. Nyní tyto výsledky musí potvrdit francouzský soud a následně valná hromada Orco,“ uvedl v průběhu jednání Aleš Vobruba. „Touto operací, kterou si můžeme představit jako vydání nových akcií na úrovni 7,59 eur za akcii, dochází ke splacení 90 procent obligačních závazků skupiny Orco a Orco Germany. Zbylých 10 procent těchto závazků v rozsahu 75 milionů eur zůstane ve stávající formě s rozloženou splatností do roku 2020, nebo bude vyměněno za novou obligaci, splatnou do roku 2018. Tato individuální volba je na straně držitelů obligací,“ shrnul obsah swapu výkonný ředitel Orco.

V důsledku těchto jednání dle Aleše Vobruby celkové zadlužení klesne absolutně o zhruba 600 milionů eur a v souladu s již dříve uvolněnou informací povede ke snížení hodnoty NAV na řádově 5,8 eur na akcii. Kroky povedou ke kapitalizaci řádově 600 milionů eur a znamenají vydání celkem 91 milionů nových akcií, dodal Vobruba. Při dnešních více než 17 milionech vydaných akcií kapitalizace dosahuje 1,134 miliardy korun, v přepočtu 44,56 milionu eur. Nový dluhopis ve výši 75 milionů eur bude dle výkonného ředitele Orco splatný rovnoměrně v letech 2015 až 2018, což znamená 18,75 milionu eur jistiny ročně. „Tato částka odpovídá zhruba čisté hodnotě při prodeji jedné kancelářské budovy ročně a Orco má land bank na tento development už nyní,“ uvedl v rozhovoru na Patria.cz Vobruba.

„Drobnému akcionáři bych řekl, že toto naředění je ve střednědobém horizontu v jeho zájmu, neboť firmu stabilizuje, a trh by měl reagovat v konečné fázi pozitivně a odrazit v ceně podstatné snížení rizikového diskontu NAV. Ve společnosti Orco je potenciál růstu hodnoty - jak ve stávajících projektech, tak v lidském potenciálu,“ uvedl v odpovědi na dotaz, co by nyní vzkázal drobnému akcionáři Orco, Aleš Vobruba.

Za zásadní pro Orco v příštích letech výkonný šéf skupiny označil klíčové rozvojové projekty v hlavních městech střední Evropy, což je z pohledu realitního trhu Praha, Varšava, Budapešť a Berlín. Zdůraznil rozšiřování základny „income-producing“ komerčních projektů a poskytování služeb asset a project managementu také třetím stranám. Připomněl včera oznámený prodej centrály Rádia Svobodná Evropa v Praze (Hagibor) do rukou L88, za kterou stojí americký kapitál. „Budova RFE, kterou jsme dokončili v roce 2007, patří k technicky nejsložitějším budovám v Evropě. Strategickým americkým zájmem je vlastnictví této budovy americkým investorem. Nový vlastník budovy má blízko k americké administrativě a oceňuje lokální zkušenosti a developerské kvality Orca ve střední Evropě, konkrétní projekty však ještě nejsou definovány,“ uvedl k avizované spolupráci Orco s americkou vládou Vobruba.

Výkonný ředitel Orco v rozhovoru na Patria.cz potvrdil postoj CEO skupiny Orco Jean-Francois Otta po výsledcích za 1Q letošního roku. „Potvrzuji. Ano, rok 2012 je pro Orco rokem obratu. V roce 2012 předpokládáme realizaci prodeje Sky Office v Düsseldorfu, udržení příjmů ze stávajících aktiv i přes několik prodejů (například právě RFE) a navýšení hodnoty našich developmentů. Budeme pracovat nadále aktivně s bankami na úrovni jednotlivých projektů a optimalizovat strukturu projektového financování. Celkový dluh by měl poklesnout k úrovni 50 procent LTV (loan to value),“ uvedl Aleš Vobruba s tím, že o konkrétních číslech bude firma pravidelně informovat. Dodal také ke zpětným výsledkům, že nižší obrat v roce 2011 byl způsoben zejména absencí prodeje dokončených komerčních developmentů, přičemž prodej projektu Leipziger Platz za 119 milionů eur nebyl dle IFRS účtován do obratu.

A co říká k samotné zainteresovanosti managementu Orco na budoucnosti firmy? „Pan Ott, zakladatel této obchodní společnosti, je zároveň jejím akcionářem. Je stejně postižen snížením obchodní hodnoty akcií, jako všichni ostatní akcionáři a je velmi silně osobně komitován na budoucnosti Orco. Intenzivně pracuje nejen na právě realizovaném swapu za akcie, ale i na dalším rozvoji této společnosti. Stejně jako on tak i já věřím, že tento krok firmu Orco definitivně stabilizuje na úrovni holdingu a bude možné pracovat na úrovni projektů na tvorbě nových hodnot. I přes složitou situaci na nemovitostním trhu je letošek rozhodně rokem zvratu pro Orco,“ uvedl v rozhovoru na Patria.cz výkonný ředitel Orco Aleš Vobruba.

Přímé odpovědi výkonného ředitel Orco Property Group Aleše Vobruby čtěte v online rozhovoru zde.


Váš názor
 • Fráze
  18.5.2012 9:43

  Tak ten poslední odstavec je k pobavení (je to odpověď na moji otázku z on-line rozhovoru). Kdyby ale takhle usilovně někdo pracoval pro zaměstnavatele, tak ho asi musí pro neschopnost vyhodit. A to srovnání Orco a Sazka (Hušák & Ott) má něco do sebe, i když se proti tomu pan Vobruba "velmi ostře ohradil". Cena akcie za poslední 3 měsíce spadla téměř o 50% (možná by bylo lepší napsat o dalších 50%). Ale dost pesimismu, ještě že tady máme i jiné kvalitní tituly CETV, NWR a černý kůň KITD :-)
  oh171
  • Re: Fráze
   18.5.2012 9:53

   Pane profesore, zatpíváme si, prosíííím -- -- -- To sou koně, to sou koně, to sou koně mýýý :-))
   Jesse
Aktuální komentáře
13.12.2017
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba