Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Správní rada VZP odsouhlasila vypovězení smlouvy s IZIP. Projekt doběhne na konci roku

    Správní rada VZP odsouhlasila vypovězení smlouvy s IZIP. Projekt doběhne na konci roku

    28.05.2012 15:46
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dnes odsouhlasila ukončení projektu internetových zdravotních knížek. Smlouva se společností IZIP bude vypovězena k 30. červnu a vzhledem k výpovědní lhůtě šesti měsíců má projekt skončit k 31. prosinci.

    O konci tohoto projektu rozhodli na počátku května ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS), faktické potvrzení ale musela učinit správní rada. VZP do projektu za deset let investovala zhruba dvě miliardy korun a po vypovězení má pojišťovnu stát ještě 85 milionů korun.

    Část radních podle zdroje před hlasováním odešla. Člen rady za ČSSD Michal Sojka řekl, že jsou pro ukončení spolupráce s IZIPem, nesouhlasili ale s tím, aby smlouvy byly vypovězeny dřív, než budou výsledky pilotního ověřování. Odešli proto před hlasováním, aby dali možnost ukončení smluv prohlasovat. "Zodpovědnost v případném soudním sporu s vlastníkem ponesou ti, kdo hlasovali pro ukončení už dnes," řekl.

    Ministerstvo zdravotnictví chce ovšem pokračovat v elektronizaci českého zdravotnictví i přes nezdar elektronických zdravotních knížek pod hlavičkou IZIP. "Chystáme v červnu velkou konferenci, kam přijedou i lidé ze zahraničí, aby se s námi podělili o zkušenosti. Jsou to země, kde podobné projekty fungují, například Dánsko," řekl ministr zdravotnictví Heger. Nový systém pro elektronickou správu zdravotnických dat by chtěl mít již v roce 2014.

    Projekt elektronických zdravotních knížek byl dlouhodobě kritizován. Posledním vývojem v kauze před ukončením projektu byl plán VZP postupně vypovědět společnosti IZIP smlouvu o provozu knížek. Nakonec se situace musela řešit přípravou dodatků ke stávajícím kontraktům.

    Bez nich by se VZP nedokázala od IZIP odpoutat před rokem 2014, u části smluv až do roku 2015. Předběžná dohoda hovoří o tom, že by nově bylo možné smlouvy vypovědět k červnu příštího roku.

    Kritici vytýkají VZP, že nasmlouvala projekt bez výběrového řízení. Mluví se o únicích peněz, podle ČSSD by to měla vyšetřit parlamentní komise. Heger chce policejní vyšetřování. Podle některých právníků hrozí VZP kvůli projektu IZIP nucená správa. Podle Hegera ale nebyly pro její vyhlášení naplněny zákonné podmínky.

    (Zdroj: ČTK, MediaFax)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    26.07.2026
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data