Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom přijde o plynovody v Litvě. Ta teď může zavřít kohoutky Kaliningradu

Gazprom přijde o plynovody v Litvě. Ta teď může zavřít kohoutky Kaliningradu

29.5.2012 12:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Litevskému státu se s pomocí energetické legislativy EU podařilo odříznout ruský Gazprom od svých plynovodů. Klíčem k vítězství nad monopolním exportérem plynu se stalo rozhodnutí o rozdělení společnosti Lietuvos dujos, která v Litvě distribuuje a prodává plyn a zároveň vlastní rozvodnou síť a v níž Gazprom drží 37% podíl, na tři nezávislé podniky.

Lietuvos dujos bude pokračovat v činnosti jako importér ruského plynu nakupovaného od Gazpromu, ale plynovody přejdou pod kontrolu státu. Distribuce koncovým zákazníkům bude muset být řízena jako vlastnicky oddělený podnik a stane se dceřinou společností Lietuvos dujos.

Rozhodnutí o odštěpení distribučních a přepravních aktivit bylo prosazeno na valné hromadě společnosti ostatními akcionáři: německou E.ON Ruhrgas (38,9 %) a litevským ministerstvem energetiky (17,7 %), a to navzdory předchozímu odporu Gazpromu. Ten nakonec ustoupil a rozdělení odsouhlasil. Akcionáři se dohodli, že restrukturalizace bude provedena do roku 2014.

Rozdělení Lietuvos dujos umožnil zákon schválený loni litevským parlamentem, který dodavatelům zemního plynu (v tomto případě ruské společnosti Gazprom) zakazuje vlastnit nebo provozovat plynové rozvody v zemi. Nová legislativní úprava odpovídá tzv. třetímu energetickému balíčku Evropské unie. Jeho záměrem je liberalizace energetického trhu a omezení monopolní síly vertikálně integrovaných energetických molochů. Jádrem bruselského liberalizačního tažení je „unbundling“, tedy oddělení segmentů dodávek plynu a jeho přepravy, pokud jsou oba koncentrované v rukách stejného vlastníka, což je přesně případ Gazpromu v Litvě a ostatních pobaltských zemích.

České předsednictví Rady EU dojednalo v březnu 2009 kompromis mezi členskými státy a Evropským parlamentem ohledně liberalizace unijní energetiky. Každá země tak má mít na výběr ze tří cest vedoucích k liberalizaci. První je úplné vlastnické oddělení (na tomto principu funguje český trh s elektřinou, kde rozvodovou síť vlastní ČEPS), druhou představuje vytvoření nezávislého systémového operátora, který převezme kontrolu nad investičními a obchodními aktivitami týkajícími se přenosových sítí. Třetí cesta umožňuje, aby jak transport, tak distribuce zůstaly nadále součástí jediné společnosti, avšak se sníženou možností matky zasahovat do běžného provozu své dcery starající se o rozvodnou síť, a zvýšeným dohledem státu (této variantě odpovídá české plynárenství).

Přijetím zákona se Litva stala prvním členem EU, který začal implementovat unijní legislativu v plynárenství v nejtvrdší, tedy liberalizaci nejvíce nahrávající formě požadující plné vlastnické oddělení. V platnost nový litevský zákon vstoupí v roce 2013 a podle premiéra Andriuse Kubiliuse se stane modelovým případem pro EU, Rusko a jejich vzájemné vztahy v energetice.

Podle zdrojů z Gazpromu Rusové pochopili, že k liberalizaci v nejextrémnější formě v Litvě tak jako tak dojde a že nyní není vhodné pouštět se do otevřeného sporu s litevským státem, ale snažit se, aby nová podoba plynárenského trhu brala ohled i na zájmy Gazpromu. Na valné hromadě jeho zástupci nicméně prohlásili, že souhlas Gazpromu byl získán „pod tlakem a hrozbou sankcí“ ze strany litevských úřadů. Spor se dostal i k arbitráži ve Stockholmu.

Gazprom bude moci v Litvě dál prodávat plyn a jako kompenzaci za ztrátu hlavních plynovodů pravděpodobně dostane podíl v nově vytvořeném distribučním operátorovi, takže hovořit o jeho úplné porážce nelze, tvrdí analytik IDF Kapital Vasilij Krjukov. Společnost si prý ale od litevských regulátorů musí zajistit garance tranzitu plynu do kaliningradské enklávy. Ta je totiž zásobována plynovody vedoucími přes litevské území.

(Zdroj: Eurasia Daily Monitor, EurActiv, Kommersant)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data