Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr Kuba: Obnovitelné zdroje energii zdražují příliš, potřebujeme rozumný mix

Ministr Kuba: Obnovitelné zdroje energii zdražují příliš, potřebujeme rozumný mix

14.6.2012 11:50
Autor: ČTK

Pro přijatelné ceny elektřiny je nutné zachovat konzervativní energetický mix, obnovitelné zdroje elektřinu příliš zdražují. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba to dnes novinářům řekl po setkání s prezidentem Václavem Klausem. Problém s obnovitelnými zdroji je podle Kuby ve více zemích Evropy. 

"Ceny elektřiny za poslední čtyři roky zvyšují dotace, které platíme za obnovitelné zdroje," řekl Kuba. "Musíme zachovat konzervativní strategii našich energetických zdrojů, abychom české domácnosti nevystavovali vysokým poplatkům za ceny energie," dodal. 

Odklon Německa od jaderné energetiky podle Kuby zdražuje elektřinu pro německý průmysl. Toho by se Česko mělo vyvarovat, uvedl ministr. V Česku mají být využívány hlavně jaderné elektrárny. Měly by také vznikat plynové elektrárny a modernizují se některé uhelné zdroje. 

Rozvoj obnovitelných zdrojů probíhá ve velké míře v mnoha evropských zemích a podle Kuby tím vznikají problémy s připojováním do sítě. Německo například kvůli svým větrným elektrárnám zatěžuje českou přenosovou síť a podle Kuby ohrožuje tuzemskou soustavu blackoutem. 

Problém chce ministr řešit na příštím zasedání ministrů EU. "Musíme zdůraznit, že je třeba zrychlit realizace přenosových sítí," uvedl. Vysoké zatížení české soustavy německými zdroji by podle něj mohlo vést k budování transformátorů, které na hranicích toky elektřiny zastaví. "To je ale přesný opak budování vnitřního trhu," dodal ministr. 

Kuba s Klausem hovořili také o českém exportu a nutnosti zaměřit se více na mimoevropské trhy. "Shodli jsme se, že export je tahounem naší ekonomiky," řekl Kuba. Podporovat české podnikatele chtějí ministr s prezidentem mimo jiné na svých zahraničních cestách. Kuba za několik dní proto míří do Kolumbie a Ekvádoru. Plánuje také cesty do Indonésie, Malajsie a Ruska.


Váš názor
 • diletant
  14.6.2012 12:43

  ale kulo, chce to zaměřit se na distribučky a jejich náklady. Cena elektřiny je tržní a šla nahoru, teď jde dolu a dá se to dokladovat. Co se neřeší jsou stále stoupající náklady za distribuci. Každá firma se snaží o max. usporu na nákladech a zvýšení efektivity jen distrib. každý rok dokládají vyšší a vyšší vlastní náklady a pak je z toho najednou z roku na rok dvojnásobný zisk jako u PRE a ERÚ za naše daně dělá prd. Stejné je to u plynu. Cena na 10 letém minimu a u nás se stejně bude zdražovat s kecy o tom, že dolar je dražší, ale že šel za 15 let z 38 na 20 korun to nikdo nepočítá.
  Mike
  • Re: diletant
   14.6.2012 17:22

   souhlasím přesně s předcházejícím komentářem. Jen bych rád dodal, že celá Evropa se snaží vymanit se ropnému a plynovému kartelu a proto staví obnovitelné zdroje elektřiny jako jsou větrné eletrárny a sluneční elektrárny. Navíc by měly páni nahoře, říci, co uděláme a hlavně kdo zaplatí likvidaci jaderného odpadu. 10tis. let to bude někdo za naše daně udržovat v podzemí s rizikem zamoření či teroristického útoku. O nějaké havárii ani nemluvě (to se může stát jenom v Rusku či Japonsku) "Ale po nás potopa - hlavně, že se máme teď dobře" - takhle uvažují ti nahoře a už se těší, jak si namažou kapsy při výstavbě dalších bloků JE Temelín.
   alf
   • Toho, že Temelín bude megatunel se bojím též
    15.6.2012 15:56

    Asi by bylo přehnané tvrdit, že všechny velké projekty státu jsou v ČR zkorumpované. Důkazy každopádně nikdo nemá. Ale indicií je tolik, že pravděpodobnost toho je dosti značná. Proč by tedy měl Temelín být výjimkou? Zejména pokud bude probíhat pod taktovkou "určitými nejasnostmi" známé ODS (Vondra, Drobil, Klais, Kocourek, Bendl, Kuba,...). Problém je, že alternativ mnoho na stole není...
    Karel Havel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů