Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Europarlament naprostou většinou zamítl protipirátskou smlouvu ACTA

Europarlament naprostou většinou zamítl protipirátskou smlouvu ACTA

4.7.2012 14:51, aktualizováno: 4.7. 16:20
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Evropský parlament zamítl protipirátskou smlouvu ACTA. Europoslanci smlouvu doslova smetl, když pro ni hlasovalo pouhých 39 poslanců, zatímco 478 jich bylo proti a 165 se hlasování zdrželo. Zamítnutí dokumentu europoslanci znamená, že v Evropské unii nemůže smlouva vstoupit v platnost.

Smlouvu před závěrečným hlasováním celého parlamentu odmítlo všech pět výborů, které ji projednaly, včetně výboru pro mezinárodní obchod, jehož stanovisko bylo v klíčové.

Poslanci také zamítli kompromisní návrh komisaře pro obchod Karla De Guchta, aby závěrečné hlasování odložili a vyčkali na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Soudní dvůr má na komisařův návrh vydat stanovisko, zda je ACTA v souladu s evropským právem. 

"Jsem velmi potěšen, že parlament následoval mé doporučení smlouvu ACTA odmítnout," řekl po hlasování britský poslanec David Martin, který předkládal podklady k hlasování. Zopakoval své výhrady, že dokument je příliš vágní, může být nesprávně vykládán, a mohl by tedy ohrozit občanské svobody. Zároveň však zdůraznil, že je potřeba nalézt alternativní způsob ochrany duševního vlastnictví v EU.

Obchodní dohoda proti padělání (Anti-Counterfeiting Trade Agreement – ACTA) měla omezit šíření nelegálních kopií filmů a hudby nebo padělků zboží. Jejím cílem bylo chránit intelektuální vlastnictví.

Kritici tvrdí, že smlouva by nepřípustně okleštila svobodu šíření informací na internetu, umožnila by ho cenzurovat a jejím důsledkem by bylo uzavření mnoha portálů.

Odpor vyvolala zejména část smlouvy, která měla dát policii právo prohledávat počítače a další osobní věci cestujících na hranicích. Celníci by podle ní mohli prohlížet obsah externích disků, paměťových karet, tabletů i mobilů a zkoumat, zda neobsahují nelegálně držené dílo chráněné autorským zákonem. 
 
Smlouva ACTA byla vyjednána EU, Spojenými státy, Austrálií, Kanadou, Japonskem, Mexikem, Marokem, Novým Zélandem, Singapurem, Jižní Koreou a Švýcarskem s cílem posílit dodržování práv duševního vlastnictví na mezinárodní úrovni. Dnešní hlasování EP znamená, že ani EU, ani její členské státy se k dokumentu nemohou připojit. 

Podle obhájců smlouva ACTA zamezí počítačovému pirátství, nelegálnímu kopírování či přílivu padělaného zboží na evropské trhy. Odpůrci však tvrdí, že dokument naruší svobodu na internetu a volný přístup k informacím. 


Smlouva vyvolala vlnu protestů v evropských metropolích, včetně Prahy, a vlna odporu se vzedmula i ve Spojených státech amerických. Česká vláda v únoru pozastavila ratifikaci dokumentu.

Během jednání, která předcházela hlasování o souhlasu s ACTA nebo jejím odmítnutí, čelil Evropský parlament nebývalému lobbyingu tisíců občanů EU, kteří pomocí demonstrací v ulicích, e-mailů a telefonátů vyzývali poslance, aby dokument odmítli. Parlament také obdržel petici, kterou podepsalo 2,8 milionu občanů z celého světa, která jej rovněž vyzývala k odmítnutí smlouvy ACTA.

(Zdroj: ČTK, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data