Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový šéf VIG Hagen: Letošek bude rekordní, v CEE porosteme dalšími akvizicemi. PIIGS nás netrápí

Nový šéf VIG Hagen: Letošek bude rekordní, v CEE porosteme dalšími akvizicemi. PIIGS nás netrápí

20.7.2012 11:49, aktualizováno: 20.7. 12:08
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Výhled svého předchůdce Güntera Geyera na rekordní výsledek v historii pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group (VIG) v letošním roce potvrdil nový šéf VIG Peter Hagen. „Jsem si jistý, že rekordního výsledku bude dosaženo,“ uvedl Hagen pro rakouskou tiskovou agenturu APA a pojistil se pouze pro případ neočekáváné zásadní katastrofy či zlomu na finančních trzích, která či který by do výsledků skutečně zásadně promluvily. Potvrdil také, že on jako nový šéf (který také vyrůstal po boku Geyera a jeho nástup byl komunikován s předstihem zhruba dvou let) nebude měnit základní obchodní model skupiny. „Proč bychom také měli, od roku 2001 jsme vzrostli dvacetinásobně a stabilně rosteme nad trhem,“ zdůraznil kondici VIG Hagen s tím, že skupina ale samozřejmě reaguje na dílčí faktory vývoje na trzích.

Podle Hagena je to konzervativní kapitálová struktura i investiční politika skupiny, která ji drží stranou od krizí zasažených zemí PIIGS. „Z celkových investic v rozsahu 28,7 miliardy eur připadá 60 procent až dvě třetiny na konzervativní vklady do státních dluhopisů, z nichž pouze 0,2 procenta celku tvoří podíl dluhu zemí PIIGS,“ uvedl Hagen. Připomněl v této souvislosti, že úprava Solvency II nestanovuje žádné požadavky na kapitálovou přiměřenost u investic do vládních dluhopisů. „Čím riskantněji člověk investuje, tím více vlastních prostředků potřebuje,“ dodal šéf VIG ke konzervativní politice skupiny.

I Hagen v rozhovoru pro APA zmínil to, co například značku Direct skupiny RSA odvedlo z českého trhu. „Pojistné u pojištění motorových vozidel na domácím rakouském trhu dle našeho názoru již dosáhlo dna, iracionální cenová válka snad ustupuje. Do životního segmentu zřejmě promluví dle Hagena úsporné kroky rakouské vlády, mezi něž patří i snížení státní podpory na polovinu. „Krácení státní podpory, přestože stát nyní řeší konjunkturální a rozpočtové problémy, je porušením důvěry, které soukromému sektoru nepomůže,“ zmínil Hagen.

VIG podle slov CEO Hagena nadále vidí silné růstové příležitosti v regionu střední a východní Evropy a chce v rámci CEE expandovat cestou akvizic. V některých zemích regionu očekává letos dvouciferný růst a proces posilování v regionu se tak podle Hagena vyplácí. „Obecně máme zájem o další akvizice, na části trhů ale již budeme narážet na antimonopolní potíže kvůli již nyní silnému postavení. „Jsou i země, kde jsme cílené tržní pozice zatím nedosáhli,“ přiznává Hagen. Mezi ně patří například Maďarsko, kde ale pro možnou akvizici chybí odpovídající prodejce. „Vedeme na trhu průběžná jednání, v tuto chvíli ale není nic na spadnutí,“ uvedl Hagen s tím, že VIG na trhu roste i bez akvizic.

Přestože některé trhy CEE zasáhla obchodní válka zejména s segmentu povinného ručení, Hagen vidí obrovskou příležitost k dalšímu růstu i tady. „Pokud by penetrace na trhu postupně dosahovala úrovně Rakouska, bavíme se o zhruba 80 milionech nových automobilů a šanci na získání 12 až 13 milionů korporátních smluv v tomto segmentu,“ ilustroval příležitost Hagen. Je si ale vědom, že to je proces na desítky, nikoli jednotky let a že dohánění v segmentu životního pojištění je mnohem rychlejší, než u neživotního.

Šéf VIG připustil dopad krize i na výsledky skupiny v regionu, zároveň ale uvedl, že právě díky diverzifikaci na již 25 trzích, pokud se útlum projeví na jednom trhu, jiný jej kompenzuje. Zopakoval také, že se již objevují dvouciferná tempa růstu na některých trzích skupiny, například v Polsku či na Ukrajině. Segment životního pojištění jako celek podle něj nyní zatěžuje nejistota plynoucí z plánů reforem penzijních systémů, i zde ale očekává růst.

(Zdroj: VIG, APA, Bloomberg)


Váš názor
 • Günni, mach mir nochmal zwei..
  20.7.2012 14:24

  http://www.youtube.com/watch?v=ysT6kTUQBuw&list=FL0unpnIScXQ3PwJLPTz9_LQ&index=11&feature=plpp_video
  bob
 • Amonfobis
  20.7.2012 12:51

  Hezký den!http://www.youtube.com/watch?v=QYEC4TZsy-Y
  Velkamedvědice
  • To VM
   23.7.2012 16:07

   Prostě jsme na tom výborně, co dodat...
   Amonfobis
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data