Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo se o nejvyšší rating bát nemusí, vzkazuje Fitch a chválí stabilitu evropské velmoci

Německo se o nejvyšší rating bát nemusí, vzkazuje Fitch a chválí stabilitu evropské velmoci

8.8.2012 15:55, aktualizováno: 8.8. 16:37

Aktualizováno

Před dvěma týdny vládu Angely Merkelové i investory vystrašila agentura Moody’s, když zhoršila výhled prominentního ratingu „AAA“ Německu, které bylo dosud považováno za stabilní přístav v rozbouřeném moři dluhové krize eurozóny. Následovalo uklidnění agentury Standard & Poor's, že v jejích očích zatím důvod pro ztrátu nejvyššího ratingu není. A dnes se s konejšivou notou připojila i poslední z trojice nejvlivnějších ratingových agentur.

Agentura Fitch dnes potvrdila dlouhodobý rating Německa v domácí i cizí měně na úrovni „AAA“ a přiřkla mu „stabilní“ výhled. Vyzdvihla přitom ekonomickou stabilitu největší země eurozóny, základy poskytnuté německým bankovním sektorem a výhled klesajícího veřejného dluhu. Zároveň ale připustila, že sanace zadlužených zemí eurozóny bude Německo ještě něco stát.

„Potvrzení ratingu odráží dlouhodobou kreditní sílu Německa a robustní výkon tamní ekonomiky v posledních dvou letech. Na pozadí křehkého oživení globální ekonomiky a zesílení krize eurozóny Německo vykazovalo silný růst hrubého domácího produktu a klesající trend v rámci nezaměstnanosti,“ píše se v dnešní zprávě agentury Fitch s tím, že Německo za svou ekonomickou situaci z části vděčí dřívějšímu provedení strukturálních reforem.

Proč se o rating "AAA" nebát

Z konkrétnějších argumentů pro potvrzení nejvyšší ratingu Fitch zmiňuje, že Německo je jedinou vyspělou ekonomikou, která měla v pololetí letošního roku nižší úroveň nezaměstnanosti než v předkrizovém roce 2007. Hrubý domácí produkt země od roku 2010 kumulovaně vzrostl o 5,8 procenta, zatímco ekonomika eurozóny jen o 2,3 procenta.

Německu navíc podle agentury Fitch díky silné cykličnosti ekonomiky nahrává také uvolněná politika Evropské centrální banky. Dalším faktorem podporujícím rating jsou nízké výnosy, které zemi zajištuje příliv kapitálu z titulu pozice bezpečného přístavu. Fitch také zmiňuje výrazné snížení expozice německých bank vůči dluhu zemím PIIGS - od poloviny roku 2008 o 44 procent. 

Rizika ale existují

Agentura Moody's 24. července zhoršila výhled ratingu „Aaa“ Německa, Nizozemska a Lucemburska na „negativní“ ze „stabilní“ a zdůvodnila svůj krok tím, že s rostoucí nejistotou ohledně vyřešení evropské dluhové krize a rostou také pravděpodobné finanční nároky ostatních členských zemí na pomoc od těch nejsilnějších.

Fitch sice situaci za tak alarmující jako Moody‘s nepovažuje, ale spatřuje do budoucna také jistá rizika plynoucí z členství Německa v eurozóně. Připomíná rostoucí zadlužení (z 55 %/HDP v roce 1995 na 83 % v roce 2010) navzdory fiskálním pravidlům eurozóny. Fitch se navíc domnívá, že závazek 100miliardové pomoci španělským bankám zvyšuje pravděpodobnost úplného vyčerpání celkové úvěrové kapacity 440 mld. EUR dočasného záchranného fondu eurozóny (EFSF). „S ohledem na německé maximální záruky na úrovni 211 mld. EUR by se to projevilo růstem podílu dluhu vůči HDP o 7 procentních bodů,“ odhaduje Fitch.

Agentura dodává, že další významné přispění země do evropských záchranných fondů nad tyto garance by mohlo zvýšit poměr zadlužení až nad 90 procent, tedy poblíž horního limitu Fitch pro udílení ratingu „AAA“. „Pokud by došlo k naplnění těchto rizik, vznikl by tlak na downgrade,“ připouští Fitch.

Agentura Fitch také varovala, že prohloubení hospodářského poklesu velkých evropských obchodních partnerů by mohlo stáhnout do recese také německou ekonomiku. Z té v poslední době přicházejí náznaky zpomalení ekonomického růstu ve druhém kvartále.

(Zdroj: Fitch, Bloomberg, S&P , Moody’s)


Čtěte více:

Moody's zhoršila výhled „Aaa“ ratingu Německa, Nizozemska a Lucemburska. Budete platit, ať Řecko odejde nebo ne, vzkazuje
24.7.2012 8:22
Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled nejvyššíh...
S&P potvrdila Německu nejvyšší rating
2.8.2012 8:49
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila Německu jeh...
Mělo by Německo přijít o rating AAA?
7.8.2012 7:58
Byl to rozumný krok, když agentura Moody’s snížila výhled ratingu Něme...
Německo zatím nehlásí žádné světlo na konci tunelu pro domácí průmysl, nové objednávky v červnu propadly
7.8.2012 12:37
Tovární objednávky v německém průmyslu v červnu klesly o nečekaných 1,...
Německý průmysl červnovým poklesem o 0,9 % dokresluje útlum německé ekonomiky
8.8.2012 12:47
Průmyslová výroba v Německu se v červnu propadla o 0,9 procenta po kvě...

Váš názor
  • No potěš nás pánbů
    8.8.2012 16:16

    Pokud to opravdu Fitch myslím vážně, tak nevím kdo je ochoten za jejich služby platit. Německo má 80% dluhu vůči HDP a tak jim patří B. A to jen díky pracovistosti. Jinak by měli dostat, stejně jako ostatní evropské státy, C.
    Aleš Müller
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data